SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Српска средњовековна археологија

Go down 
+6
Змај Огњени Вук
Владимир Мономах
EmpressMaud
Historik
Defunctus
vojvoda
10 posters
Иди на страну : 1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 5:57 pm

У којој мери су истражени локалитети у Србији који потичу из средњег века? Чини ми се да се антици посвећује много више пажње иако би можда за нашу историју било значајније испитивати средњовековне локалитете.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 6:00 pm

Веома слабо и ретко. Постоје чак и читаве анекдоте о познатим археолозима који су намерно фалсификовали резултате својих сопствених истраживања у настојању да представе да на локалитетима нису нађени слојеви из средњег века. Ово су, велим, анекдоте, али су толико раширене, да човек мора да се замисли.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 6:12 pm

Постоје чак и индиције о намерном уништавању археолошких локалитета, у вези са чим је најпознатији случај изградње водовода у Новом Пазару након Другог светског рата...А иначе, у Србији има читаво мноштво локалитета (од којих су многи из антике и средњег века) који су убицирани, али се истраживања не спроводе, због недостатка средстава и компликација око добијања дозволе за вршење ископавања.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 6:18 pm

Historik ::
Постоје чак и индиције о намерном уништавању археолошких локалитета, у вези са чим је најпознатији случај изградње водовода у Новом Пазару након Другог светског рата...А иначе, у Србији има читаво мноштво локалитета (од којих су многи из антике и средњег века) који су убицирани, али се истраживања не спроводе, због недостатка средстава и компликација око добијања дозволе за вршење ископавања.
Једном речју - безобразлук!
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 7:25 am

Има доста истражених локалитета,али питање је колко су добро истражени.А да не причам о многима који тек чекају истраживање.За то је највећи кривац комунистичка идеологија за коју знамо какав је однос имала према нашој историји.Средњевековни град Рас је истражен до детаља,а ојбављена је и књига Рас,аутор Марко Поповић,коју бих свима препоручио.Можете да је нађете у Иницијалу(она мала књижара у Кнез Михајловој код чесме).Исти аутор је објавио и књигу Београдска тврђава која је веома добра.Ипак Београдска тврђава треба још да се истражује.То је то што се тиче озбиљнијих радова, било је много пропуста,лоших радова (један идиот је истраживао Смедерево и објавио књигу која ништа не ваља),Ново Брдо(може да се нађе књига у Мамуту) је мало истраживано до 70-их а онда више нису дали Шиптари,па ипак и тада је нађено много важних налаза,а о осталим градовима да и не говорим.Колко има наших средњевековних градова у Црној Гори о којима скоро ништа није објављено.Још увек се не зна где се тачно налази прва српска престоница Достиника коју спомиње Константин Порфирогенит.
А да не причам о времену насељавања Срба,то тек треба да се открива.
Ипак,надам се да ће бити боље.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 11:05 am

Хехе, чули смо ми неке "лепе" ствари о отм Марку Поповићу...Прво, истражио је један од два могућа локалитета Раса (Трговиште и Постење, не сећам се који од та два), па је накнадно, две године после завршетка радова, колекцији нађених предмета прикључио 3 новчића, наводно из ковнице коју је Радослав ту основао. Локалитет који је истраживао прогласио је за Рас, иако други није довољно истражен, а има бољу географску позицију за доминантно и одбрамбено утрвђење. Што се Београдске тврђаве тиче, вршио је нека ископавања, наводно нашао остатке средњевековне утврде, и онда наредио да се то забетонира... scratch
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 12:59 pm

И човек је, мислим, дописни члан САНУ или нешто томе слично!!!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 1:07 pm

Коме се не свиђа мишљење марка Поповића, има Јованку Калић, наравно. Али доста с препуцавањем.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 10:39 pm

Ммммм..... 'Ајде да баш одмах не сатремо потенцијално плодоносну дискусију у њеном зачетку. Баш ме занима шта српска академска јавност има да каже о научним методима оба истраживача. Мислим да отпор који су млади људи заузели према употреби мешалице за бетон нешто показује.

Као што ономад рече К. Вујић: "Децо, биће од вас људи."

Наставите да мислите својим главама, читајте, питајте професоре и ослушкујте шта говоре, често и између речи. Подржавам продужетак дискусије, али једно молим учеснике: будите оштри у аргументима, али благи према људима. Нека изостане сваки напад на личност, макар и најблажи.

Уосталом, чета инквизитора све посматра.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 10:46 pm

Ма знам ја ко је Марко Поповић и шта је он радио,не треба да ми причате о њему, ја сам само набројао дела која је он објавио и која препоручујем свим заинтресованим за ову тему.Проблем је што нико не може да се пробије због њега,или људи нису толко заинтресовани за ову област археологије.Знам и све то што сте рекли за Рас,могу само да констатујем да је стање у нашој средњевековној археологији углавном тужно,али на мени је да то у будућности исправљам,као и на мојим колегама.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 11:03 pm

Vladimir Monomah ::
Проблем је што нико не може да се пробије због њега,или људи нису толко заинтресовани за ову област археологије.
Да ли је могуће да нема заинтересованих стручних људи, и да дотични држи монопол на истраживања? Shocked
Наравно, и цењена нам држава би могла мало да се отвори и погура ствари...
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 11:16 pm

Defunctus ::
Ммммм..... 'Ајде да баш одмах не сатремо потенцијално плодоносну дискусију у њеном зачетку. Баш ме занима шта српска академска јавност има да каже о научним методима оба истраживача. Мислим да отпор који су млади људи заузели према употреби мешалице за бетон нешто показује.

Као што ономад рече К. Вујић: "Децо, биће од вас људи."

Наставите да мислите својим главама, читајте, питајте професоре и ослушкујте шта говоре, често и између речи. Подржавам продужетак дискусије, али једно молим учеснике: будите оштри у аргументима, али благи према људима. Нека изостане сваки напад на личност, макар и најблажи.

Уосталом, чета инквизитора све посматра.
Што се препуцавања тиче, мислила сам на препуцавање о ауторима, јер је оно сасвим непотребно, па и неприлично форуму. С друге стране, дискусија на ову тему може да буде веома интересантна, али се ипак прибојавам да не дође до вређања, тако да све учеснике у дискусији молим да хладне главе уђу у дискусију и да добро промисле шта ће и како ће да кажу оно што желе. Додуше, ово се односи на читав форум.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 12:20 am

Све потписнике петиција
чека инквизицизија
весела коалиција
војска и полиција... lol!
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 12:25 am

Слажем се са претходно изнетим ставом, а управо то је била суштина и мог предлога. Храбрим колеге да наставе уз највеће мере опреза. На крају, али не на последњем месту, могу да будем поносан зрелошћу саговорника на форуму са којима сам комуницирао до сада. Млади људи са којима сам разговарао на овим страницама су зрели, бистрооки и вредни, жељни сазнања, радознали. Нисмо сви исти - ни истог годишта, ни исто васпитавани, ни истих гледишта, али видим да делимо зајединчка културна и цивилизацијска начела. Некако сам стекао утисак да ми то даје за право да априорно верујем да ће разговор и на ову тему да протекне као и сви претходни. Уколико случајно не будем или нисам у праву, администраторско - модераторске маказе обавиће свој део посла.

Када сам рекао да "чета инквизитора све посматра", мислио сам и на себе (види потпис).

Macte animo, pueri!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 3:40 am

Zmaj Ognjeni Vuk ::

Наравно, и цењена нам држава би могла мало да се отвори и погура ствари...

Држава не да би могла, већ би морала да "погура" неке ствари на овом плану, али на нашу велику жалост држава редовно има судбоноснија питања пред собом и никако јадна не стиже да обави ни оно што јој је у примарној надлежности као што је очување сопствених граница, а да не говоримо о нечему другом. Нас историја до те мере сустиже да нисмо у стању ни да је региструјемо, а камоли класификујемо и изанализирамо, почев од ове новије, не морамо да се враћамо 8 векова уназад. Питање убикације средњевековних српских градова је само један отужан пример у низу који нам јасно показује да смо врло неодговорни према својој прошлости и према својим прецима. Уважавам објективне препреке, али има много тога и у пословичном јавашлуку и неорганизованости. То је често последица и незаинтересованости не само појединаца, већ читавог друштва које лако може да живи и без неких јаснијих представа о прошлости. За то су добар пример и (не)постојећи споменици у Београду, да не идем даље.
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 6:55 pm

Zmaj Ognjeni Vuk ::
Vladimir Monomah ::
Проблем је што нико не може да се пробије због њега,или људи нису толко заинтресовани за ову област археологије.
Да ли је могуће да нема заинтересованих стручних људи, и да дотични држи монопол на истраживања? Shocked
Наравно, и цењена нам држава би могла мало да се отвори и погура ствари...

Nije u pitanju samo volja već pre svega činjenica da je za ozbiljna istraživanja potrebno mnooooogo novca.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:48 am

М. П. rules. На мој ужас...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 2:15 am

Ко каже?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeThu Mar 06, 2008 3:24 am

Проклети форум,куцао сам пола сата поруку и кад је требало да је окачим избацио ми је страницу за логовање!!!Убићу администратора,знам ко је!!! Twisted Evil
У тој поруци сам објаснио зашто је стање у нашој средњевековној археологији такво какво јесте,и сад више немам снаге опет то све да пишем.
Углавном,хтедох рећи да пара за истраживање има,јер то нису неке велике суме , већ су за овакво стање криви археолози!!!
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeThu Mar 06, 2008 12:06 pm

Vladimir Monomah ::
Проклети форум,куцао сам пола сата поруку и кад је требало да је окачим избацио ми је страницу за логовање!!!Убићу администратора,знам ко је!!! Twisted Evil
Зна администратор да се брани, немој ти ништа да се бринеш.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 2:02 pm

Meni je knjiga Marka Popovica "Beogradska tvrdjava" jako koristila kada sam se bavio tematikom Despotovog dvorca. Mada, u radu sam morao da pobijem njegovo misljenje o postojanju drugog dvora u zapadnom podgradju, naisavsi na (ubedljive) protivargumente kod drugih autora.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSat Jun 28, 2008 2:26 am

ARHEOLOŠKA ekipa Filozofskog fakulteta u Beogradu, kojom rukovodi akademik Jovanka Kalić, otkrila je na lokalitetu Ras - Postenje još jednu, treću crkvu. Ovo otkriće dodatno potkrepljuje tezu da je Nemanjin stari Ras bio na ovom mestu, a ne, kako je do sada tvrdila većina istoričara i arheologa, na Pazarištu u blizini Sopoćana.
- Mi više nemamo nijedne dileme da je stari Ras bio na Gradini u Postenju, nedaleko od Petrove crkve. Na ovom lokalitetu radimo godinama i do sada smo pronašli tri srednjovekovne crkve, palatu i bukvalno ceo jedan mali grad, što nedvosmisleno ukazuje da je Nemanjino prestono mesto bilo ovde, a ne na Pazarištu, kako se doskora mislilo - kaže arheolog Duško Mrkobrat koji skoro dve decenije radi u okolini Novog Pazara, a deceniju i po na Gradini u Postenju.
Nažalost, poslednje četiri godine ništa nismo radili, jer nije bilo novca za istraživanje. I ovoga leta limitirani smo parama, pa ćemo najverovatnije raditi samo do polovine jula. Neće biti sredstava ni za konzervaciju crkve koju smo pronašli, puno problema imamo i sa očuvanjem (zaštitom)
ostataka crkava i drugih objekata koje smo ranije otkrili. Država bi trebalo mnogo ozbiljnije da se uključi u realizaciju ovog, po našem mišljenju, izuzetno značajnog projekta. Od novog ministarstva kulture očekujemo mnogo više razumevanja i pomoći - naglašava Mrkobrat.
Od trenutka kada je akademik Jovanka Kalić saopštila da je stari Ras bio u Postenju, a ne na Pazarištu, traju prepucavanja između ekipe Filozofskog fakulteta i ekipe doktora Marka Popovića iz Arheološkog instituta u Beogradu, koji je decenijama rukovodio radovima na Rasu - Pazarište i koji i danas stoji iza teze da je stari Ras bio upravo na Pazarištu. Popović je u više navrata javno osporavao tvrdnje Jovanke Kalić, čak je bilo i varnica koje su prelazile okvire naučnog sučeljavanja.
- Nikakvog sučeljavanja do sada nije ni bilo već samo nipodaštavanja našeg rada i naših neoborivih argumenata. Mi se upravo zalažemo i uvek smo se zalagali za to da se, najbolje bi bilo u Novom Pazaru, pod okriljem Srpske akademije nauka, organizuje naučni skup na kojem bi najumnije glave iz ove oblasti presekle ko je u pravu. U svakom trenutku akademik Jovanka Kalić i mi iz njene ekipe spremni smo da branimo i odbranimo našu tezu - dodaje Mrkobrat.
Za građane Novog Pazara, a i brojne turiste koji dolaze u Nemanjinu Rašku, postoje dva stara Rasa: „Markov“ na Pazarištu kod Sopoćana i „Jovankin“ na Gradini u Postenju nedaleko od Petrove crkve. Neke takva situacija zbunjuje, a kod nekih razvija i treću tezu: da je stari Ras bio u dolini na mestu današnjeg Novog Pazara, a da su i Pazarište i Gradina u Postenju bili samo delovi Nemanjine države.

MAGNET ZA TURISTE
OD centra Novog Pazara do Pazarišta ima devet, a do Gradine - Postenje, koja se nalazi tik uz magistralni put Raška - Novi Pazar, dva kilometra. Do Pazarišta se stiže brzo i lako asfaltnim putem, a do Gradine u Postenju - samo terenskim vozilom ili pešačenjem. Sve više turista, osim Pazarišta, pokazuje želju da poseti i Ras - Postenje, ali na tome zasad niko ništa ne radi.

Извор.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSat Jun 28, 2008 11:18 am

Е сјајно, сад ће Поповић морати да прихвати реалност да није пронашао Рас, што му људи говоре већ деценијама. Познато је да је та теорија увек била мањкава, али се није могло истраживати на другом локалитету, јер је управо он кочио истраживања. Класични пример научничке сујете. Пошто је проф. Калић иза тима који је направио открића, нема никакве сумње да су у праву, јер је она наш најпризнатији медијевиста, признат и поштован и у западној Европи. Иначе, нама је проф. Мишић причао о градинској теорији још пре четири године, и такође је, попут проф. Калић, био више склон могућности да се престоница налазила код Градине, а не на Трговишту (Пазаришту)...
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 12:06 am

Може да буде призната колико хоће ако нема залеђину да изгура своју верзију. Како је могуће да Поповић има толики утицај? Колико сам чула тај човек сада "рестаурира" и Калемегдан, а оно што сам видела више ми личи на најобичније дозиђивање без неког претераног вођења рачуна о уклапњу у амбијенталну целину.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitimeSat Jul 05, 2008 12:49 am

Политички је подобан, или је био некада. Неким људима се свашта због тога опраштало, и даље се прашта. Са друге стране, у самој струци, нема никога ко ће да уђе у отворени конфликт са њим, јер у случају неуспеха то значи крај каријере. Као и у другим гранама друштва у Србији (нпр. судство, фудбал...) мораће да се сачека да тај неко умре да би ишта могло/смело да се мења. Иначе, да не буде забуне око овог са Калемегданом, када у Србији кажеш "археологија" то је други назив за академика Марка Поповића. Једина могућност је да се део Академије приклони академику Јованки Калић (која је наизмерно већи научни ауторитет и код нас и у свету), али се то изгледа неће десити...
Назад на врх Go down
Sponsored content





Српска средњовековна археологија Empty
ПорукаНаслов: Re: Српска средњовековна археологија   Српска средњовековна археологија Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Српска средњовековна археологија
Назад на врх 
Страна 1 of 4Иди на страну : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Средњовековна археологија-
Скочи на: