SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Шта да читам?

Go down 
+6
Ashimar
Historik
Ilmatar
EmpressMaud
Defunctus
Arbus_Di
10 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3
АуторПорука
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeTue Jul 15, 2008 12:42 am

Горски вијенац са објашњењима, речником и прилозима.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 7:01 pm

Dobra stvar! Ima jos neko nesto?
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeWed Sep 24, 2008 12:43 am

The Most Beautiful Bibles, супер књига по врло повољној цени. Може се наћи у Академији. Топла препорука за све оне које интересује средњевековна илуминација.
Назад на врх Go down
Дабог
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Дабог


Male
Број порука : 66
Age : 110
Location : Свет вила и змајева
Registration date : 05.07.2008

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeThu Sep 25, 2008 1:26 pm

Велесова књига - Радивоје Пешић
http://www.svevlad.org.yu/knjige_files/pesic_velesovaknjiga.html

фрагмент из књиге

Шта да читам? - Page 3 Veles3
Назад на врх Go down
http://hamlet.mojblog.rs
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeFri Sep 26, 2008 11:05 pm

u je, samo sam malo nastimovao oci, i skoro sam sasvim razumeo tekst velesove knjige iz "originala" na levoj strani! jel to znaci da sam ja strucnjak za stari slovenski jezik, ili (sto i jeste slucaj) da velesova knjiga spada u izvore za istoriju 20og veka?
no, da preporucim nesto sto nije falsifikat.
knjige Dzona Tosha o istorijskoj teoriji. Skoro je Clio objavio njegovu knjigu "U traganju za istorijom", a zanimljiva je i "Arheolosko teorija" od Metju Dzonsona (isto Clio).
Назад на врх Go down
Дабог
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Дабог


Male
Број порука : 66
Age : 110
Location : Свет вила и змајева
Registration date : 05.07.2008

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeSat Sep 27, 2008 1:14 pm

Ма немој. Smile
Ево ти једна реченица из Велесове књиге па преведи сам:

Шта да читам? - Page 3 Veles9

Да видим колико ће ти требати времена.
Назад на врх Go down
http://hamlet.mojblog.rs
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeSun Sep 28, 2008 2:29 am

imam pametnija posla.
Preporucujem prelistavanje Zbornika filozofskog fakulteta, ima gomila zanimljivih clanaka, kao i Godisnjaka za drustvenu istoriju.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeWed Oct 01, 2008 7:43 pm

Arbus_Di ::
Marija ::
Pa da nece mozda da pisu o srv Srbiji?

Не само да неће писати о средњем веку у Србији, већ ће најелегантније заобићи и Византију као неку трећеразредну државу, користећи често оправдање како она ето и није географски баш била у потпуности у Европи или нешто слично подједнако небулозно. Тешко је пронаћи комплетну књигу о средњем веку која би покрила територију читаве Европе, али мени је донекле јасна њихова визура гледања и имају легитимно право да се тако понашају. Само ми није јасно зашто књиге о историји западне Европе називају књигама о историји Европе.

Препоручујем вишетомну едицију Cambridge Medieval History, увек је бар један читав том посвећен Византији и словенским народима који су подпадали у њену интересну сферу. За разлику од Оксфордске историје, и осталих књига (квази-синтеза) џепног формата, покривен је читав европски културни простор, плус блискоисточни емирати и Света Земља. Мислим да је последње издање оно из 2007. године, а на факултету (нпр. на Семинару за византологију) је издање из седамдесетих. Наравно, књиге су на енглеском.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitimeMon Oct 20, 2008 11:29 pm

Другари, сад сам се вратио са сајма, и морам одмах да вам препоручим најпријатније изненађење које нам је последњих година стигло из Клија (иако сам тамо купац годинама, и купио сам им пола издања, изгледа да ми је ова књига некако промакла). Реч је о књизи Стварање источне Европе, аутора Филипа Лонгворта. Морам да признам да сам (због наслова) очекивао још једну сорошевску глупост у којој се ниподаштава културно и историјско наслеђе нашег и сродних нам народа, али не! Аутор је приказао ВРХУНСКО познавање материје, и фантастичну дозу објективности. Најбољи пример је његово виђење распада СФРЈ и грађанског рата 1991-1995. Књига носи симболичан поднаслов "од преисторије до посткомунизма", а заправо иде од времена Константина Великог до Дејтона. Такође, књигу краси методолошки експеримент-потпуно у супротности са устаљеним постулатима научне историографије и методологије, књига почиње поглављем у коме се разматра слом комунизма, а потом се (кроз неколико поглавља) враћа уназад до периода позног Римског Царства и Велике сеобе народа. Пошто је ово средњевековски форум, мало сам прелистао и та поглавља, и морам да признам да сам врло задовољан прочитаним. Аутор својим знањем и ерудицијом далеко превазилази квалитет стандардних Клиових издања типа Оксфордска историја Европе. Користи и цитира бројне изворе (црквене оце, цареве, познате византијске историографе, словенске хронике итд), и позива се на закључке великих научника какви су Острогорски, Џенкинс, Бјури, Оболенски, Успенски. Једино што ми остаје да се мало подробније распитам о самом аутору, како бих што пре дошао у контакт и са другим његовим делима. За оне које ће књигу потражити у библиотеци, ево и пуне библиографске јединице: Ф.Лонворт: Стварање источне Европе, Клио, Београд 2002
Наслов оргинала: P. Longworth: The Making of Eastern Europe (књига је издата 1997, реч је о другом, измењеном и допуњеном издању).
Назад на врх Go down
Sponsored content





Шта да читам? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? - Page 3 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Шта да читам?
Назад на врх 
Страна 3 of 3Иди на страну : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Књиге, филмови и игрице-
Скочи на: