SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Шта да читам?

Go down 
+6
Ashimar
Historik
Ilmatar
EmpressMaud
Defunctus
Arbus_Di
10 posters
Иди на страну : 1, 2, 3  Next
АуторПорука
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 1:34 am

Кад већ имамо тему "Шта да гледам?", не знам што не бисмо имали и тему о књигама. Овде постављајте све ваше препоруке и сугестије у вези са књигама које се тичу средњег века.

Моја прва препорука свима гласи Masterpieces of Illumination, може се наћи у Мамуту по невероватној цени од 1900дин! Ову књигу би требало да има свако кога интересује сред. век. Невероватно богата књига, а сигурно најбоља о илуминацијама која се може купити у Србији. Very Happy
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 1:43 am

Радо ћу да је погледам.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 2:48 am

Погледаћу ових дана.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 6:18 pm

A jeftina je,hvala Bogu!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSun Feb 17, 2008 3:16 am

Лењивице, у понедељак уместо да спаваш на часовима, ти се лепо прошетај до Мамута (Сремска 2, други спрат), види књигу, пипни, лизни, извагај, схватићеш да вреди сваку пару. А онда завуци дубље руку у џеп једног од зилион страних новинара који су тренутно у Београду, ил једноставно испроси на тешкој причи о одрастању под Милошевићем. Мислим, где ти је машта.

Успут, и ја очекујем неку препоруку. affraid
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 11:43 pm

Znam ja gde je Mamut,znaaaaaaaaaaaaam.....icicu ulicom i govoriti Ajmo koji dinar za studenta,ajmo mislite na buducnost..............zezam se...A ja preporucujem od Teri Praceta MORT lol! ....OPET SE ZEZAM!Preporucujem BRANDTA Laughing !
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 11:57 pm

Иди бре! Препоручи нешто што нисмо сви прочитали или бар до пола Laughing
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 11:58 pm

KALEVALU!
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 1:58 am

Препоручујем Раблеа, Гаргантуу и Пантагруела. То је права енциклопедија средњег века. А и превод је БОЖАНСКИ.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 3:18 am

Defunctus ::
Препоручујем Раблеа, Гаргантуу и Пантагруела. То је права енциклопедија средњег века. А и превод је БОЖАНСКИ.

Професоре, можете ли да наведете називе дела, и издавача, како би лакше могли да нађемо наведене књиге?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 3:25 am

Било које издање, обично се појављује као једна књига. Важно је да је превод из пера Станислава Винавера.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 3:32 am

Дакле, најстарије Просветино издање. Мени је Гаргантуа&Пантагруел био у школској лектири, ал нас природњаке нису с тим муштрали, те остаде, на жалост, непрочитано.

А ви са Прачетом...Пробала сам 1. књигу и сморила се жива... Шта вам је ту занимљиво, да ми је само знати? Rolling Eyes Сва та епска фантастика је мени досадна и узалдуна, без намере да вређам нечија осећања. Very Happy
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 6:55 pm

Ma nije dosadna.....Pracet ima specifican smisao za humor i kad odvali pitas se je li idiotizam i zasto se smejem.A evo jos jedne ozbiljne preporuke "MARIJA STJUART" od Stefana Cvajga.Zaista je genijalna knjiga i kad sam je pre 7 godina nasla ispod kreveta u sobi u Crnoj Gori ostala sam ocarana pogotivo sto je izdanje iz '54.godine sa sve potpisima clanova tatine porodice koji su je procitali i datumima citanja.
Назад на врх Go down
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 2:27 am

Prachet je genije, obavezno chitajte Srpske prevode, samo nash humor odgovara tom specifichnom humoru. Citiram:

"da je gnev Bogova nesto najstrashnije na svetu, a gnev Boga groma jos strashnije od najstrashnijeg, Dvocvet bi stajao na vrhu najvisheg brda, potpuno u metalnom oklopu, i urlao bi Bogovima u lice "MOZETE SVI DA MI BEEP"

Malo vulgarnosti, ali pored toga, serijal je izvrstan Smile

A naravno, knjiga koja je must za prochitati to je "Igra prestola" od Dz. R. R. Martina. Jes' da je epska fantastika, al je epska samo po pitanju KVALITETA!!! Fantastichno realna, za ljubitelje heraldike izvrsna, prepuna grbova, pricha o vazalnim odnosima, ljudskim odnosima, ljubavi, strasti izdaji, veri, itd. Ako meni ne verujete, pitajte prof. Ferjanchic Smile
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 9:49 pm

Patrisa Brigs "Zmajeve kosti",ali je dobar serijal Roberta Dzordana "Tocak vremena",jes' da ima 12 delova i da autor nije stigao da ga zavrsi zbog toga sto je umro.Ja sam procitala tri dela samo i genijalni su.
Назад на врх Go down
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSun Feb 24, 2008 2:18 am

Ilmatar ::
Patrisa Brigs "Zmajeve kosti",ali je dobar serijal Roberta Dzordana "Tocak vremena",jes' da ima 12 delova i da autor nije stigao da ga zavrsi zbog toga sto je umro.Ja sam procitala tri dela samo i genijalni su.
Набави остатак на енглеском, има у Мамуту, Платоу...Иначе, направио је и издиктирао жени белешке за последњу књигу, тако да ће је она завршити.
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSun Feb 24, 2008 1:26 pm

da predlozim: Putopis Bertrandona de la Brokijera. Fenomenalno delo iz 15 veka, odlican izvor za istoriju mentaliteta, za proucavanje zapadnjacke percepcije istoka u to vreme, a i za srbiju 15 veka (Brokijer je i tuda prolazio), i za jos mnogo stosta. Obiluje korisnim detaljima (o stanju gradova na istoku, stanovnistvu, obicajima), onim zanimljivim i zabavnim (opisuje carke zapadnjackih vitezova sa stanovnistvom Damaska, procese opijanja i treznjenja, hranu, kako se "svercovao", itd...), pa i humorom. predivan izvor, obavezno procitajte!
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSun Feb 24, 2008 2:31 pm

Zmaj Ognjeni Vuk ::
Ilmatar ::
Patrisa Brigs "Zmajeve kosti",ali je dobar serijal Roberta Dzordana "Tocak vremena",jes' da ima 12 delova i da autor nije stigao da ga zavrsi zbog toga sto je umro.Ja sam procitala tri dela samo i genijalni su.
Набави остатак на енглеском, има у Мамуту, Платоу...Иначе, направио је и издиктирао жени белешке за последњу књигу, тако да ће је она завршити.
Ma znam da imaju na engleskom,ali ne mogu citati sad na engleskom pa da me ubijes.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSun Mar 02, 2008 12:22 am

Предлажем за читање књигу П. Кунцевича, Легенда Европе, Clio, Београд 2007. Књига се делимично тиче средњег века у мери у којој су тамо настали или наставили живот претходни европски митови.

Књига ће бити занимљива за читање и онима који се са њом неће слагати.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 4:00 am

Погледала сам је баш данас, изгледа занимљиво. BISIS каже да се налази један примерак у Градској, од сутра је мој, ако ме већ неко није предухитрио. Cool
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 2:15 am

Defunctus ::
П. Кунцевич, Легенда Европе, Clio, Београд 2007.

У овој књизи се јавља податак да Остроготи у преводу значи Лепи, а Визиготи Мудри Готи. Занима ме колико је то веродостојно, пошто први пут чујем ово тумачење.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 5:13 am

На жалост, није тачно. Остроготи значи источни, Визиготи западни Готи. Релација је вештачка и настала је за време њиховог боравка на северним обалама Црног Мора.
По свему судећи, њихова народна имена су Тервинзи (Визиготи) и Грејтунзи (Остроготи). Петар Хитер је у својој запаженој и контроверзној књизи о Визиготима тврдио да су Тервинзи неко друго племе. Мишљење се није примило у науци.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 4:59 pm

Да, тако сам и мислила. Захваљујем на одговору. Свој коментар књиге поставићу овде када је целу прочитам, дакле врло ускоро.

Поменута књига ме је из неког разлога подсетила на романсирану историју света "Прича Јеврејина луталице" коју сам читала док сам била мала, пре једно пет година, и у којој је на бајковит начин испричана прича о великим или интересантним историјским догађајима у последњих две хиљаде којима је присуствовао поменути Јеврејин, луталица. Верујем да сви знате за легенду о њему, па ко воли ту врсту литературе, нек зна да постоји и оваква књига. Аутор је Жан Д'Ормесон.

Кхм...мислим да ме је подсетио стил ређања догађаја и паралела колико моје бледо сећање сведочи, као и акценат на легендаарним представама које круже Европом, мада никаквих других додирних веза међ ове две књиге нема, немој неко погрешно да (ме) схвати.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 10:34 pm

Predlazem ti jednu zanimljivu ediciju MONUMENTA PLJESKAVICA iz pera cuvenog kuvara iz zemlje Pikta-Dzejmija Olivera!Epohalno delo koje ce zauvek promeniti tok proizvodnje ovog specijaliteta.Ima i poseban deo o leskovackom cevapu CEVAPUS LESCOVICIUS.Naravno,delo je na latina lingua.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitimeMon Mar 24, 2008 5:02 am

Је л' снимио неко у Академији ону дражесну књигу енциклопедијског карактера под именом - Готика? Кол'ко оно беше Илматар? Мислим да није престрашна цена, а чини ме се да вреди. Па, кога интересује нек' погледа.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Шта да читам? Empty
ПорукаНаслов: Re: Шта да читам?   Шта да читам? Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Шта да читам?
Назад на врх 
Страна 1 of 3Иди на страну : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Књиге, филмови и игрице-
Скочи на: