SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице

Go down 
+6
Ashimar
Marija
Defunctus
Historik
Ilmatar
EmpressMaud
10 posters
Иди на страну : 1, 2, 3  Next
АуторПорука
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 12:22 am

Дакле, које је ваше мишљење о овој теми? Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 10:40 pm

Dobar deo ljudi to danas vide kao armiju dece u crnom koja trce kroz noc i prkose zivotu slusajuci muziku koja mnogima para usi sa textovima od kojih se dize kosa na glavi ili pravi zgrozena grimasa,a stvar je malo ozbiljniji cini mi se.Da se razumemo,nisam ja nikakav paganin niti se priklanjam bilo kakvom kultu do kultu svoje neprikosnovene licnosti Razz ,ali kako objasniti gomilu sekti danas i jevandjelja koja su tek otkrivena i smestila su se na listi bestselera godine?!Ne kazem ja bezveze da paganstvo nece umreti ()jer lepo moze da se zaradi na toj ideji( moji razlozi su nesto drugaciji).Tako ce i jeretici i ono sto se smatra pod pojmom ''jeres" sasvim lepo danas da zive pod okriljem tzv. beletristrike.A ko cita beletristriku??!!Vecinska populacija na zemlji je svakodnevno zvace i ono sto je zapravo glupost postaje velika istina kad je milion usta izgovara!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 11:57 pm

Ово је доста широка тема, а за сада ћу се држати онога што су други отворили. Мислим да неопаганство потиче из неке врсте бунта или жеље за ексцентризмом или самодоказивањем. Сматрам да мало људи који су љубитељи паганских култова (а неки себе називају и следбеницима истих) заправо зна читаву историјску истину о њима, или их довољно познаје са догматске стране. Сложио бих се са тиме да су га управо комерцијални садржаји приближили масама, и ту је један од корена проблема. Као и за сваки други теолошки садржај, није добро када у контакт са њим дођете преко туђе интерпретације, нарочито ако је она стварана са комерцијалним намерама, уз примесе уметничке слободе. То нарочито важи за новооткривена јеванђеља и теорије завере чија је аутентичност више него дискутабилна. У том тренутку на сцену ступа део људске природе-сензационализам, који је спреман да поверује у нешто необично, и почиње да убеђује ratio да прихвати те хипотезе. Сензационализам је појава широко истраживана у психологији, научно и експериментално доказана. Са друге стране, ту је и онај део људске природе који тежи да се ослободи религијских вредности које му намеће средина (ово важи за развијене земље, где се црква несметано развијала вековима, и има одређену улогу у свакодневном али и политичком животу заједнице, Србија је овога лишена посредством комунизма), тако да се из личног или општег бунта одбацују традиционално прихваћене вредности, и креће се у тобожње трагање за сопственом истином. На тај начин настају не формалне групе, које себе називају следбеницима одређених паганских култова.

Друга страна приче постоји у одређеним земљама где је дошло до преплитања Хришћанства и пре-хришћанских култова. Пример су скандинавске земље, посебно Исланд, где људи, поред веровања у Христа, и редовног вршења религијске праксе, и даље полу-јавно верују у виле и силе природе. Пронићи у корене овог теолошког система сигурно је веома компликовано, али ја онако лаички мислим да то има везе са географским елементима, и великом изолованошћу ових крајева. Сами Срби такође имају одређена религијска преплитања. Ако се детаљније размотре својства која су додељена појединим свецима који се поштују на нашим просторима, може се лако открити тенденција њиховог повезивања са словенским пантеоном божанстава (где ја најубедљивија паралела између Св. Илије и Перуна Громовника).

И последње, од чега нисам могао да побегнем, јер осећам снажну лину повезаност, уз ризик да потпуно одем у off topic:
Хеви метал као музички жанр нема апсолутно никакве везе са паганством и осталим глупостима (сатанизам, обрнути крстеви и сл.). Ово знам јер метал слушам и свирам годинама, лично познајем прве праве металце који су сцену пратили од њеног настајања. Ко има дилеме по овом питању, нека послуша ране метал бендове, који се од стране историчара и музичких критичара обично називају NWOBHM (New wave of British heavy metal), и легенде какве су Iron Maiden, Judas Priest, Saxon. Ту се најбоље види шта је метал у ствари, а шта је настало касније када су почеле да се обрћу велике паре, а публика да бива пуна ексцентрика. Ове глупости настале у последњих 15ак година (тзв. скандинавска new age школа) немају везе са металом, а њихови текстови плене незнањем. Нарочито бих издвојио оних неколико смешних покушаја писања текстова на латинском језику. Та врста музике, нажалост данас доста популарна код омладине, је у истој мери комерцијала и мазање очију као и Да Винчијев код, Свети грал и остале глупости. Онако како ја то видим,ти млади талентовани музичари траће свој таленат, умишљајући да иду у Валхалу и сл, а ни сами у то не верују (као ни Мерлин Менсон Very Happy )...
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 12:06 am

Odlicna tema, postavljena je tako da izaziva na odgovor, pa i mene daleko van Beograda. Poruku kucam na komunikatoru, pa je spora i pomalo nevesta. Stvar je zaista mnogo dublja nego njena fenomenologija u javnom zivotu. Kao sto je vec primeceno, ja se protivim ISKLJUCIVOM terminu i ISKLJUCIVIM terminologijama u koje spada i paganstvo. Prihvatio sam kategoruzaciju M. Elijadea i pojavu definisao kao "kozmicku religiju". Bio sam slobodan da dodam i svoj pojam - tradicionalizam. Prema Elijadeu, sve velike monoteisticke religije su "antikozmicke". Ali ljudski duh se protivi unistavanju arhetipova i otuda zilav otpor tradicionalizma koji dobija razne pojavne oblike da bi opstao.

Ovoliko za pocetak. Komunikator je mocna stvar, ali prsti bole od njega.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 12:16 am

queen @Ilmatar, podrzavam Vas kult licnosti u najpozitivnijem smislu, nevezan za paganstvo.

king
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 1:45 am

Izvinjavam se @Ilmatar i svim ucesnicima foruma na komentaru neprimerenom mojim godinama.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 2:09 am

Defunctus ::
Izvinjavam se @Ilmatar i svim ucesnicima foruma na komentaru neprimerenom mojim godinama.

Немојте да се бринете професоре, шала је увек добродошла невезано за године (наравно, уколико није увредљива) Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 6:30 pm

Meni i ona vlaska magija lici na paganstvo...
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 1:27 am

Слажем се. Свако ко се интересује за обичаје и начин живота Влаха, може да погледа сајт

http://www.muzej-mpek.org.yu/home.htm

Сајт садржи научне радове и нема везе са политиком.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 5:51 pm

Historik ::
Ово је доста широка тема, а за сада ћу се држати онога што су други отворили. Мислим да неопаганство потиче из неке врсте бунта или жеље за ексцентризмом или самодоказивањем. Сматрам да мало људи који су љубитељи паганских култова (а неки себе називају и следбеницима истих) заправо зна читаву историјску истину о њима, или их довољно познаје са догматске стране. Сложио бих се са тиме да су га управо комерцијални садржаји приближили масама, и ту је један од корена проблема. Као и за сваки други теолошки садржај, није добро када у контакт са њим дођете преко туђе интерпретације, нарочито ако је она стварана са комерцијалним намерама, уз примесе уметничке слободе. То нарочито важи за новооткривена јеванђеља и теорије завере чија је аутентичност више него дискутабилна. У том тренутку на сцену ступа део људске природе-сензационализам, који је спреман да поверује у нешто необично, и почиње да убеђује ratio да прихвати те хипотезе. Сензационализам је појава широко истраживана у психологији, научно и експериментално доказана. Са друге стране, ту је и онај део људске природе који тежи да се ослободи религијских вредности које му намеће средина (ово важи за развијене земље, где се црква несметано развијала вековима, и има одређену улогу у свакодневном али и политичком животу заједнице, Србија је овога лишена посредством комунизма), тако да се из личног или општег бунта одбацују традиционално прихваћене вредности, и креће се у тобожње трагање за сопственом истином. На тај начин настају не формалне групе, које себе називају следбеницима одређених паганских култова.

Друга страна приче постоји у одређеним земљама где је дошло до преплитања Хришћанства и пре-хришћанских култова. Пример су скандинавске земље, посебно Исланд, где људи, поред веровања у Христа, и редовног вршења религијске праксе, и даље полу-јавно верују у виле и силе природе. Пронићи у корене овог теолошког система сигурно је веома компликовано, али ја онако лаички мислим да то има везе са географским елементима, и великом изолованошћу ових крајева. Сами Срби такође имају одређена религијска преплитања. Ако се детаљније размотре својства која су додељена појединим свецима који се поштују на нашим просторима, може се лако открити тенденција њиховог повезивања са словенским пантеоном божанстава (где ја најубедљивија паралела између Св. Илије и Перуна Громовника).

И последње, од чега нисам могао да побегнем, јер осећам снажну лину повезаност, уз ризик да потпуно одем у off topic:
Хеви метал као музички жанр нема апсолутно никакве везе са паганством и осталим глупостима (сатанизам, обрнути крстеви и сл.). Ово знам јер метал слушам и свирам годинама, лично познајем прве праве металце који су сцену пратили од њеног настајања. Ко има дилеме по овом питању, нека послуша ране метал бендове, који се од стране историчара и музичких критичара обично називају NWOBHM (New wave of British heavy metal), и легенде какве су Iron Maiden, Judas Priest, Saxon. Ту се најбоље види шта је метал у ствари, а шта је настало касније када су почеле да се обрћу велике паре, а публика да бива пуна ексцентрика. Ове глупости настале у последњих 15ак година (тзв. скандинавска new age школа) немају везе са металом, а њихови текстови плене незнањем. Нарочито бих издвојио оних неколико смешних покушаја писања текстова на латинском језику. Та врста музике, нажалост данас доста популарна код омладине, је у истој мери комерцијала и мазање очију као и Да Винчијев код, Свети грал и остале глупости. Онако како ја то видим,ти млади талентовани музичари траће свој таленат, умишљајући да иду у Валхалу и сл, а ни сами у то не верују (као ни Мерлин Менсон Very Happy )...
Moram dodati i isto tako rizikovati da odem u off topic da je svojevremeno devetesetih godina u Norveskoj delovala grupa muzicara koji propagiraju povratak starim verovanjima i u to ime su palili sakralne objekte,sto nikako nije samo egzibicija muzicara.I nisam rekla da hevi metal ima ikakve veze sa paganstvom ili barem nisam htela dabudem tako protumacena,jer je sve stvar individualnog i zanm mnogo ljudi koji ovaj muzicki pravac dozivljavaju bas tako,nazalost.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 6:56 pm

Нисам га тако ни протумачио. Желео сам само да одмах направим отклон, да би људи који нису упућени у ту врсту музике били поштеђени падања у заблуду, а они који је слушају а не разумеју суштину могли да виде и другу страну приче. Нисам чуо за бенд који је изводио паљење сакралних објеката, мада се сад стварно свашта ради (Менсон). Као што је рекао мој кум, рок је пропао јер сад Бритни Спирс ради све што су рок звезде радиле 70-их...

А сад да се вратимо на тему. Волео бих да аргументовано продискутујем са неким ко има одређених неопаганских склоности, јер ме интересује да сазнам шта људе привлачи у томе, и како они те склоности усклађују са постојећим системом вредности. Ако има неко заинтересован...
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 8:35 pm

Морам да признам и ја бих желео да поразговарам са неким ко је таквог усмерења. Наравно не да бих га обратио, већ из научних разлога.
Назад на врх Go down
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 4:24 am

Mozda je off topic, ne zamerite ali da li se masonski pokreti mogu smatrati paganskim?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 4:55 am

Па, не знам да л се масони баш моле паганским боговима... (на страну приче о Темпларима и глави).
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 5:45 am

Ashimar ::
Mozda je off topic, ne zamerite ali da li se masonski pokreti mogu smatrati paganskim?

Ја мислим да не. Масонски покрети (мада међу појединим гранама постоје велике разлике) се требају више посматрати као неки затворени еснаф, група људи удружена ради заједничког интереса. Мистичне церемоније су више форма, него суштина оваквих организација. Препоручујем заобилажење популарне литературе о масонима у најширем луку, јер углавном представља скуп теорија завере, и читаоцу нема да понуди много корисних информација.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 3:49 pm

Везано за неопаганство... Нисам сигурна да данас постоји било какав организован неопагански покрет, али знам да је пре једно 70 година у Европи постојала држава која је свесрдно неговала неопаганске култове, живећи у некој врсти кохабитације са црквом, ал у ствари спремајући се да њен утицај елиминише првом повољном приликом. Било би занимљиво знати шта би се десило са хришћанством у Европи да су Немци добили 2. св. рат и да ли би хришћанство било враћено у катакомбе, или би једноставно било маргинализовано. Оно у шта не треба сумњати јесте да је претња по хришћанство била много озбиљнија но што можемо закључити из прича о Пију 12. који подржава холокауст. Ал то је већ прича за други форум.

Не знам да ли ја само имам тај осећај, али ми се чини да се Герамни преко Рајне и они на Острву, никада до краја нису христијанизовали. Изгледа ми да су те мрачне шуме из доба Квинтилија Вара подједнако мрачне и 20 векова касније. Е, немојте сада да сви кренете са Јозефом Рацингером... Twisted Evil Познато је колико су култови вештица цењени у Британији и дан-данас.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 6:21 pm

Срећом, нећемо сазнати шта би било са Црквом да су нацисти победили. Нека од понуђених решења изгледају могућа.

У ствари, пажљивом посматрачу, а таква је наша саговорница Arbus_Di, пала је у очи појава која постоји код практично свих народа Европе северно од Алпа, дакле оних који су - генерално - примали хришћанство после краја Римског царства. Рекло би се да је хришћанство имало један начин аплицирања у Римском царству, а други у верзијама светих Патрикија, Бонифација, Адалберта, Кирила и Методија и осталих. Као неко ко се бави историјом раног средњег века, закључујем да је Црква у Римском царству морала да прави знатно мање компромиса са остацима старих веровања, него проповедници Јеванђеља код варвара. Ово би могао да буде један од разлога зашто север није до краја христијанизован, као на пример, Грчка и Италија.

Други разлог или боље, сет разлога, могао би да лежи у потреби људског духа да опредмети духовно, да га учини видљивим и додирљивим. Званичан Црква учи о Троједном Богу на небесима, невидљивом и несхватљивом, а ми, смртни становници Земље и земље, имамо неутаживу потребу да гледамо Бога у лице, да га додирујемо и ако хоћете, до извесне, кадкад прилично велике мере, манипулишемо њиме. Рекло би се да је то подлога за одржавање групе различитих веровања које неки проповедници помало пребрзо називају неопаганство.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:25 pm

Ja moram da se slozim da sever nije hristijanizovan u istoj meri kao sto je slucaj sa krajevima juznije od Rajne ali i da dodam da sam cula pricu da u Grckoj deluje izvesna grupa ljudi koji se mole starim bozanstvima i vrse obrede na Akropolju.Ne znam zaista koiko je to proverena prica.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:35 pm

Historik ::
Нисам га тако ни протумачио. Желео сам само да одмах направим отклон, да би људи који нису упућени у ту врсту музике били поштеђени падања у заблуду, а они који је слушају а не разумеју суштину могли да виде и другу страну приче. Нисам чуо за бенд који је изводио паљење сакралних објеката, мада се сад стварно свашта ради (Менсон). Као што је рекао мој кум, рок је пропао јер сад Бритни Спирс ради све што су рок звезде радиле 70-их...

А сад да се вратимо на тему. Волео бих да аргументовано продискутујем са неким ко има одређених неопаганских склоности, јер ме интересује да сазнам шта људе привлачи у томе, и како они те склоности усклађују са постојећим системом вредности. Ако има неко заинтересован...
Okej.Elem rec je o grupi Mayhem ili se tako vec pise,ne znam.Davno sam citala o tome ali evo cega se secam.Elem,postojaa je organizacija Crni krug ili kako vec i uglavnom su je cinili muzicari.Ne secam se bas najbolje ali i grupa po imenu Burzum je ucestvovala u tome.Bilo kako bilo,palili su i za to bivali osudjivani ali cela prica je dobila na popularnosti zbog jednog drugog uzasa a to je ubistvo jednog od clanova Mayhema i to vrlo brutalno.Poenta je da su ubice pojele deo njegocov mozga verujuci tako da je on usao u njih! affraid !!!!!!!!!!!!Zamisli varvarstva.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 11:45 pm

Ма идиоти...То нема везе ни са музиком ни са нормалним људима
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 1:11 am

@Defunctus

Просто је импресивно да границе махом паганског Римског царства представљају међник цисалпског и трансалпског хришћанства. Изгледа да су неке границе неуништиве. (читај: Велика Сирта-Дрина)
Очито је да су германски народи хришћанство прилагодили себи и свом менталитету (сада би екипа из НВО почела са оптужбама за фашизам), као што су то урадили и словенски народи који се нису нашли под директним и неодбрањивим утицајем германских држава. Исто тако је очито и да су севернији народи отишли још даље у прилагођавању хришћанства сопственим потребама. Поставља се питање да ли је хришћанство заиста искрено примљено од многих народа у Европи или је то једноставно био незаобилазан процес? Најдаље се у процесу прилагођавања религије савременом човеку отишло и разним варијацијама на тему у САД-у, где ја заиста комично посматрати шта неки протестани сматрају под хришћанством. Једноставно, поштеније би било да се помоле својим тотемима, него што се ((не)свесно) ругају хрићанској мисли. Уосталом, шта је него чист неопаганизам обожавање кредитних картица, мобилних телефона, преносних рачунара, крзених капута, скупих аутомобила...? Многим људима су богови заправо те мале материјалне стварчице које за њих имају душу и срце, а без којих они губе сопствени идентитет и смисао постојања.

Успут, које је Ваше објашњење за распрострањеност богумила у Босни?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 4:30 am

Ilmatar ::
Ja moram da se slozim da sever nije hristijanizovan u istoj meri kao sto je slucaj sa krajevima juznije od Rajne ali i da dodam da sam cula pricu da u Grckoj deluje izvesna grupa ljudi koji se mole starim bozanstvima i vrse obrede na Akropolju.Ne znam zaista koiko je to proverena prica.

Ово је заиста тачно. Постоји групица од неких педесетак чланова која је обновила ОНО ШТО МИСЛИ ДА СУ СТАРА ВЕРОВАЊА. Неко од њих је саставио неку врсту молитвеника и обредника, имају церемоније при рођењу детета, сахрани и тд. Искрено ми је жао што нисам имао стомак да читам све и не знам шта још практикују. У грчкој штампи сам читао да су пре две године направили скандал када су тражили да им се атински Партенон врати на употребу да би испред њега обновили олтар "богињи" Атени и тамо приносили жртве. Сличан захтев су поднели и за Зевсов храм у Олимпији. Наравно, у грчкој држави нико нормалан није узомао за озбиљно њихове захтеве, чак је и данас покојни архиепископ Христодул (иначе веома жустар и елоквентан говорник) реаговао крајње смирено. Пошто релативно редовно пратим грчке електронске медије, остао ми је доста мучан утисак да је реч о малој, али одлично организованој групи бивших левичара и комуниста (води их један адвокат!). Рекао бих да су у томе што раде видели прилику да се освете Цркви коју криве за своје историјске поразе и репресију над "слободом мисли". Испоставиће се, међутим, да је једино право које им је Црква ограничила, било оно на идиотлук и блесављење. Последње што о њима знам односило се на чланак о брачном пару "дванаестобожаца" (што је полуслужбени назив који им је залепила Црква) који је на рушевинама храма у Олимпији посветио "боговима" своје новорођено дете. Искрено се молим Милостивом и Великом Господу да поштеди дете и доведе га до зрелости када ће само моћи да изабере свој пут.

Завршавам подсећањем на народну изреку: "Кога Бог хоће да казни, прво му узме памет".
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 4:55 am

Arbus_Di ::
@Defunctus

Просто је импресивно да границе махом паганског Римског царства представљају међник цисалпског и трансалпског хришћанства. Изгледа да су неке границе неуништиве. (читај: Велика Сирта-Дрина)

Са највећим и најискренијим задовољством морам да приметим да сте у релативно краткој реченици изразили вековне истине. Иако су толико старе, многи их данас не виде, праве се да их не виде, желе да их не виде и рекло би се да су за то одлично плаћени. У мисли коју сте изрекли погодили сте саму суштину наше садашње трагедије: толико се гурамо да уђемо у Западну Европу којој никад стварно нисмо припадали и којој не можемо да припадамо јер не размишљамо као она, немамо вредносне ставове као она и НЕ ВЕРУЈЕМО У ОНО У ШТА ОНА ВЕРУЈЕ И НА НАЧИН НА КОЈИ ОНА ТО ЧИНИ.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:09 pm

Historik ::
Ма идиоти...То нема везе ни са музиком ни са нормалним људима
Ne znam ali idioti jesu i to samo takvi.Izvrstilj zlocina je naci i trebalo bi da uskoro i izadje iz zatvora,ali ja to medj ljude ne bih pustila.Ime mu je Varg Vikernes.Manijak!
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:33 pm

Defunctus ::
Ilmatar ::
Ja moram da se slozim da sever nije hristijanizovan u istoj meri kao sto je slucaj sa krajevima juznije od Rajne ali i da dodam da sam cula pricu da u Grckoj deluje izvesna grupa ljudi koji se mole starim bozanstvima i vrse obrede na Akropolju.Ne znam zaista koiko je to proverena prica.

Ово је заиста тачно. Постоји групица од неких педесетак чланова која је обновила ОНО ШТО МИСЛИ ДА СУ СТАРА ВЕРОВАЊА. Неко од њих је саставио неку врсту молитвеника и обредника, имају церемоније при рођењу детета, сахрани и тд. Искрено ми је жао што нисам имао стомак да читам све и не знам шта још практикују. У грчкој штампи сам читао да су пре две године направили скандал када су тражили да им се атински Партенон врати на употребу да би испред њега обновили олтар "богињи" Атени и тамо приносили жртве. Сличан захтев су поднели и за Зевсов храм у Олимпији. Наравно, у грчкој држави нико нормалан није узомао за озбиљно њихове захтеве, чак је и данас покојни архиепископ Христодул (иначе веома жустар и елоквентан говорник) реаговао крајње смирено. Пошто релативно редовно пратим грчке електронске медије, остао ми је доста мучан утисак да је реч о малој, али одлично организованој групи бивших левичара и комуниста (води их један адвокат!). Рекао бих да су у томе што раде видели прилику да се освете Цркви коју криве за своје историјске поразе и репресију над "слободом мисли". Испоставиће се, међутим, да је једино право које им је Црква ограничила, било оно на идиотлук и блесављење. Последње што о њима знам односило се на чланак о брачном пару "дванаестобожаца" (што је полуслужбени назив који им је залепила Црква) који је на рушевинама храма у Олимпији посветио "боговима" своје новорођено дете. Искрено се молим Милостивом и Великом Господу да поштеди дете и доведе га до зрелости када ће само моћи да изабере свој пут.

Завршавам подсећањем на народну изреку: "Кога Бог хоће да казни, прво му узме памет".
Znaci,ipak je tacno i oni postoje.Zanima me da li znate za postojanje jos takvih grupa ne samo u Grckoj nego i u svetu?
Назад на врх Go down
Sponsored content





Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Empty
ПорукаНаслов: Re: Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице   Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Паганство и неопаганство. Околности, узроци и последице
Назад на врх 
Страна 1 of 3Иди на страну : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Религија-
Скочи на: