SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 DILEMA

Go down 
+9
Olaf Dugobradi
lady_Godiva
Defunctus
Љубa хајдук-Вукосава
Historik
crna_udovica
Marija
EmpressMaud
Ilmatar
13 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3
АуторПорука
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 11:20 pm

Колико знам Ержебет је радила на "своју руку". Уосталом по хапшењу је проглашена за монструма и заврила већ како је завршила. Али то је можда исувише блага казна за таквог злочинца... ипак, Ержебет батори је била припадник племства. Али нећемо више о њој.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 11:25 pm

Ali,jos moram jednom naglasiti-ona je PAPINO stado!
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 2:03 am

Да ли заиста мислите да то има везе са конфесијом? Мени се не чини да лудило, наклоност према злочину или неки други вид социјалне патологије, има везе са чињеницом да је неко припадник одређене вере.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 2:16 am

Нисам сигурна да нагон ка злочину има директне везе са припадношћу некој вери укључујући и разне секте, мада има и тога, али одговор можда треба тражити у генетском наслеђу као и околини и ставовима друштва у коме се особа склона насиљу налази. У случају Ержебет Батори (и није ми јасно зашто је још увек помињемо???) из мог сазнања њена породица није баш била сасвим читава, па је она још у најранијој младости могла да појам злочина над слугама схвати као најприроднију ствар. И не, наравно да не подржавам такво понашање!


Последњи изменио EmpressMaud дана Wed Feb 20, 2008 2:20 am. измењено укупно 1 пута
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 2:32 am

EmpressMaud ::
није ми јасно зашто је још увек помињемо

Да ли зато што нас те теме привлаче? Као хорор - филмови и слично.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 2:34 pm

Можда, мада мене лично хорор фиолмови не привлаче јер заиста не видим поенту у бесомучном клању...чему Question Question
Зло је примамљиво, али треба му се одупрети, зар не?


Последњи изменио EmpressMaud дана Wed Feb 20, 2008 2:50 pm. измењено укупно 1 пута
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 7:12 pm

Defunctus ::
Да ли заиста мислите да то има везе са конфесијом? Мени се не чини да лудило, наклоност према злочину или неки други вид социјалне патологије, има везе са чињеницом да је неко припадник одређене вере.

Svakako da ne mislim,to je bila samo konstatacija i nista vise a da mislim to bi onda znacilo da sve katolike ili pripadnike bilo koje druge veroispovesti stavljam zbog jednog pojedinca u isti kos,samim tim ne bih smela da se ljutim ni kad bi to neko uradio nama a svedoci smo svakodnevnih nepravdi na racun cele nacije samo zbog jedne manjine.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 7:31 pm

Прихватам, наравно да ни сам нисам веровао да Ви тако мислите.

Осим тога, колико у причама које су се везивале за имена Јелисавете Батори и Влада III има истине? Као што лажу и измашљају из најразличитијих разлога, људи из сличних побуда и претерују. Никада се нисам бавио овим временом и простором, не познајем изворе и релевантну литературу, али морам да изразим снажне резерве према исказима из оних који се овде репродукују. Крв девица и сл... Побогу људи, где у том делу света наћи ТОЛИКО девица?
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 7:37 pm

Sta ja znam kakva je bila reprodukcija tada i kakav je procentualni odnos stanovnistva,niti kako su znali da je doticna devica ali mislim da jesu preterali sa brojkom,a ja samo prenosim ono sto sam procitala,mozda su samo hteli da kazu da je mnoge lisila zivota. scratch
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 7:41 pm

Акценат је био на ТОЛИКО.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 7:49 pm

Znam,znam ali prica da su sve bile to sto bi "trebalo" da bi obezbedile lepoto gospi daje prici apsurdan karakter.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeThu Feb 21, 2008 2:21 pm

Па добро људи, после више векова се направи мит који мало има везе са реалношћу. А и "крв девица" ми некако личи на онај филм "Видок" где је била потребна ради справљања еликсира младости. Све је то повезано са народним веровањем.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 2:06 am

Sto se tiche RK crkve, Indolgencija je sve objasnila. Pravu korumpiranost i zlo u toj organizaciji koja i dan danas zivi sa ciljem da na bilo koji nachin istrebi pravoslavlje, protiv svih Hristovih principa.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 9:56 pm

To je bas uzas kada mozes da platis i da nema vise greha,jer koji je onda smisao molitve?
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeSun Feb 24, 2008 8:12 pm

Наравно да нема смисла... Не бих сада да тупим стару причу о свеприсутном греху међу папама (част часним) које претендују да их називају бискупима Рима, намесницима Исуса Христа, кнезовима апостола, намесницима Светог Петра, врховним свештеницима свеопште Цркве, примусима Италије, надбискупима и митрополитима Римске покрајине, суверенима државе Града Ватикана и слугама слугу Божјих... Дражесне ли титуле, поштен човек би помислио да заиста раде нешто паметно&корисно. Не могу сада тачно да се сетим, нека ми неко помогне, али пре једно 7-8 година се појавила књига са многим прљавштинама из живота великог броја папа... ја сам негде читала делове и знам да је било поприлично ужасавајуће!

А очито је да је чак и католичка црква је нешто научила кроз векове, што можемо јасно да видимо из држања Бенедикта XVI ових дана... Rolling Eyes
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeTue Feb 26, 2008 12:54 pm

Sta ces... i pape su ljudi...
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitimeTue Feb 26, 2008 3:26 pm

Pre svega ljudi,slazem se.
Назад на врх Go down
Sponsored content





DILEMA - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: DILEMA   DILEMA - Page 3 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
DILEMA
Назад на врх 
Страна 3 of 3Иди на страну : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Религија-
Скочи на: