SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 PAGANSTVO

Go down 
+11
Tijana D Ivl
Владимир Мономах
Arbus_Di
LadyOfTheLake
mali veseljak
Љубa хајдук-Вукосава
Marija
crna_udovica
lady_Godiva
EmpressMaud
Ilmatar
15 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3  Next
АуторПорука
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 10:40 pm

Prilagodjena narodu i vremenu.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 14, 2008 3:15 pm

Arbus_Di ::
Владимир Мономах ::

Волео бих да сам рођен као словенски кнез,па да се опијам по сахранама и имам преко 100 жена (+ љубавнице) као мој имењак и једна од омиљених историјских личности- Владимир I. Very Happy

А то је уживанција од живота? Smile

Не можеш да кажеш да једна религија има више или мање смисла, јер не постоји позиција са које то можеш да процениш. Свака вера је на неки начин прилагођена народима који је исповедају, па је то случај и са хришћанством. Паганизам ти се, колико видим из поста, више допада од хришћанства јер верујеш да ослобађа моралне одговорности?

Ти стварно не схваташ шалу!?
Нисам рекао ни за једну религију да има више или мање смисла,већ нешто друго,очигледно ниси разумела.Мислим да је паганизам природнији зато што га је сваки народ прилагодио свом менталитету и начину живота.Хришћанство је у мањој или већој мери прилагођено људима,зависно од цркве,периода и других фактора.Ипак,проблем са хришћанством је што је оно у Европи веома дуго присутно али чини ми се само споља,као фасада.Да је стварно продрло до срца верника мислим да би историја Европе била много мање крвава.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 14, 2008 7:26 pm

Ilmatar ::
Moze biti da je tako.A ako je fasada onda je stvarno lepo ukrasena.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 14, 2008 7:26 pm

samu sam sebe citirala a nemam pojma kako.....uzas. Laughing
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 16, 2008 12:47 am

Владимир Мономах ::


Ти стварно не схваташ шалу!?

Наравно да схватам, иначе не би онај смајли био тамо где јесте. Можда ипак ти не схваташ шалу? Very Happy

Владимир Мономах ::
Ипак,проблем са хришћанством је што је оно у Европи веома дуго присутно али чини ми се само споља,као фасада.Да је стварно продрло до срца верника мислим да би историја Европе била много мање крвава.


Па, крвавост европске историје више има везе са људском расом и еволутивним степеном исте, а мање са религијом и њеним вредносним начелима. До искренијег прихватања хришћанских узуса ће доћи тек када људска раса као таква осети да је достигла одређени ниво зрелости који ће јој омогућити да шире посматра и религијска, или боље, бивствујућа питања. Не мислим да је паганизам природнији, ни да је био искреније прихваћен, већ само да је био површнији и непосреднији, па је простијим људима био пријемчивији и лакше разумљив. Као такав је у једној фази напретка људске расе одбачен као неподесан за даље развијање друштвених односа, јасно, не увек добровољно и лако, али чињеница да је хришћанство пустило корене у читавој Европи и опстало колико је опстало, довољно говори за себе. Мада, има неких тенденција да се прикрије или у најмању руку, дезавуише хришћанско наслеђе, ако ништа друго, оно као превазиђено и беспотребно, и искрено се надам да ће такве силе и снаге изгубити превласт и бити онемогућене да у свој својој (да ли?) ограничености и баналности од Европе одузму једино истинско историјско памћење, дарујући је у руке муслиманима који се своје религије неће тако лако одрећи.

И, верујем да си се само погрешно изразио, никако не можеш рећи да постоји проблем са хришћанством, већ само са "верницима".
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 16, 2008 4:37 am

Problem je, zapravo, u tome da ljudi sve manje veruju...sve to potice iz porodice. Nemogu se svi koji redovno idu u crkvu nazvati vernicima...Jednostavno nekima je to preslo u rutinu...Pocevsi od onih koji poste sredom i petkom do onih koji tamo idu za Bozic, Uskrs...zato sto svi idu ili da bi bili vidjeni...Veruju da ce time uspeti da zavrede odlazak u raj...A zapravo nemaju svest o Bozjem prisustvu...
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 17, 2008 7:34 pm

Ah,to Bozije prisustvo....lepo je ako ga osecas.....ne idemo svi na odredjena mesta da bi bili vidjeni,veruj mi to je varka opasna.Neki ljudi vole i da posmatraju i upijaju.A ko nama garantuje odlazak u raj kad barem jednom dnevnom slazemo,a to je najmanja stvar koja moze da se ucini a da se nazove grehom?Isto tako vazi i za pakao,samo sto se tamo lakse stize ako se igde stize posle smrti.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 19, 2008 11:24 pm

Moram dodati da sam iz pouzadog izvora cula da je na Islandu paganska religija predaka,pored hriscanstva,zvanicna.A da dosta grupa postoji i po Norveskoj i ostatku Evrope koji postuju staru religiju Germana pored onih iz Grcke koji stuju Zevsa i ostatak kompanije sa Olimpa.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeWed Apr 30, 2008 2:08 pm

Да, о овоме се већ расправљало на другој теми. Ја и даље остајем при вери мојих предака тј хришћанству у православном облику. Што се паганства тиче... има разних врста и облика, па је питање која паганста религија би коме највише одговарала (мислим на форумаше који су показали афинитете ка паганству).
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeWed Apr 30, 2008 8:53 pm

ako bih bas morala da budem paganin/ka ne znam sta bih odabrala, bas i nemam neka znanja o ovome. Oce neko da napise nesto o raznoraznim paganskim religijama, bas bi me zanimalo. Very Happy
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeWed Apr 30, 2008 10:43 pm

EmpressMaud ::
Ја и даље остајем при вери мојих предака тј хришћанству

А пагани ти нису били преци? Twisted Evil Ја паганство доживљавам као врсту религије која је некако надживљена, превазиђена. Ако кренемо од концепције коју је дао Данилевски, да свака цивилзација има своје детињство, зрело доба и старост, онда паганство у цивилизацији романо-германске цивилизације посматрамо баш као то неко детињство, хришћанство је већ сазревање, протестантизам тинејџерско доба, а онда долазе зреле године у којима све све превише рационалише, то је ово где данас живе, а под старе дане се окрећемо себи (јао, како пишем, ко да сам већ искусила) и старим вредностима које сада више ценимо него раније, јер смо, јелте, мудрији. Е, то тек треба да се деси западноевропској концепцији хришћанства, али не знам да ли ћемо то дочекати, вероватно не. Слично је и са словенском цивилизацијом, али и другим цивилизацијама. Погледајте само када се концепција монотеизма јавља у Египту. Не у Старом или Средњем царству, већ у Новом, после пар хиљада година политеизма. Монотеизам је природан след политеизма, исто као што је моногамија следила полигамију (или полиандрију) и ти сведенији облици су људима ближи, о томе смо већ разговаривали.

Marija ::
Oce neko da napise nesto o raznoraznim paganskim religijama, bas bi me zanimalo. Very Happy


Има тога много, а ја сада немам нимало слободног времена. Само укратко, занимљиво је прочитати нешто о Литванској религији. Они су до 14. века обожавали врбу и храст (погледај само колико смо ми манастира и цркава до тада имали на Косову и Метохији, а они данас у ЕУ! Је л то поштеноSmile), , па су се онда неки католички свештеници досетили и почели да им секу шуме, којим су ти предели пребогати. Наравно, немој ово буквално да схватиш, није потребно крчити шуму, већ је довољно сећи стабла која се посебно обожавају, где сви долазе да се моле. И тако Литванци постадоше хришћани. Мислим, ово је најупрошћенија верзија, јасно је, али није далеко од истине. Laughing Иначе, то је принцип који се често среће.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu May 01, 2008 1:30 am

Arbus_Di ::
EmpressMaud ::
Ја и даље остајем при вери мојих предака тј хришћанству

А пагани ти нису били преци? Twisted Evil
Јесу, али то је било више од 1000 година. На исти начин сви који заступају Дарвинову теорију еволуције могу за себе да кажу да су у основи мајмуни, јер, забога, мајмуни су нам преци Razz
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu May 01, 2008 11:03 am

EmpressMaud ::
Ја поштујем свачије веровање, сем атеизма и то не толико што они не верују у Бога (то је лична ствар) него што енергично нападају вернике и свакако их називају. Скоро ми је један колега "атеиста" рекао да нема намеру да верује у тог мог чикицу с дугом белом брадом. А ја стварно нисам знала да верујем у чикицу с дугом белом брадом. Мислим, верујем да је Никола Пашић постојао, тј. знам да је постојао, ал му се дефинитивно не молим lol!

То је пре ствар личне културе и (не)способности да се буде толерантан према различитима од себе, него (не)веровања. Атеиста или не, хришћанин, муслиман, будиста или хинду, треба бити толерантан према осталима и НЕ ПОКУШАВАТИ убедити их како греше и како би им са вашим избором било боље. Исто као тај твој друг атеиста, постоје и верници (које год вере) умеју да буду веома напорни у свом убеђивању како је БАШ њихов бог онај прави и како се без вере не може живети... Као што си већ рекла, то ја апсолутно лична ствар, и треба поштовати избор других, исто као што очекујемо да други поштују наш избор.
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu May 01, 2008 11:04 am

Ilmatar ::
Moram dodati da sam iz pouzadog izvora cula da je na Islandu paganska religija predaka,pored hriscanstva,zvanicna.A da dosta grupa postoji i po Norveskoj i ostatku Evrope koji postuju staru religiju Germana pored onih iz Grcke koji stuju Zevsa i ostatak kompanije sa Olimpa.

Браво за њих. С културолошке тачке гледишта, то је дивно чути...
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu May 01, 2008 11:09 am

Tijana D Ivl ::
Problem je, zapravo, u tome da ljudi sve manje veruju...sve to potice iz porodice. Nemogu se svi koji redovno idu u crkvu nazvati vernicima...Jednostavno nekima je to preslo u rutinu...Pocevsi od onih koji poste sredom i petkom do onih koji tamo idu za Bozic, Uskrs...zato sto svi idu ili da bi bili vidjeni...Veruju da ce time uspeti da zavrede odlazak u raj...A zapravo nemaju svest o Bozjem prisustvu...

Тачно. Почетком деведесетих година (ви сте сви још били много мали) Србију је напала епидемија новокомпонованих верника, који су осим тога што су били верници само споља, такође били и јако агресивни и нетолерантни према свима другима који једноставно нису могли променити преко ноћи свој статус атеисте у верско националистичког фанатика, стање које се ама апсолутно не слаже са оним што је Христос проповедао... Осим тога, није потребно ићи у цркву да би се веровало. Онај ко искрено верује, носи Христоса у себи...
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu May 01, 2008 11:20 am

Ilmatar ::
Ali ja bih se nekako tako rado vratila paganskim bogovima iz prostog razloga sto imam utisak da pruzaju vise slobode dusi i telu i ne sankcionisu sve one stvari koje bi neka druga religija nazvala grehom.Svakako u to ne ubrajam satanizam i sve ove nove sekte i te gluposti i nikako ne podrazavam ljudske zrtve u slavu tamo nekog Lucifera i njegove dece.Ateizam je alternativa za neodlucne i stit za tvrdokorne ali ne pruzam nikakvo zadovoljstvo.Samo praznina.

ИМХО, свака религија настаје у одређено време и из одређених разлога је таква каква је. Сваки ритуал има своје зашто и ништа ни у једној религији није само зато што се тако поповима хтело. Када је да кажемо, "време прегази" нестане, а замени је друга религија која се више уклапа у савремено друштво. Старе паганске религије су тако замењене монотеистичким религијама, које су се одржале до данас само захваљујући томе што су се мењале и хватале корак са променом и напретком друштва у ком су се славиле. Она друштва која су се спорије или се уопште нису мењала, имају религије које се такође нису мењале.

Према томе, верујем да би враћање данас на било коју од паганских религија био веома велики анахронизам. Полазимо од претпоставке да сваки верник, да би био искрени верник, мора да чврсто верује у дејство ритуала који врши, а данас не верујем да ћеш наћи сељака који би чврсто веровао да ако жртвује крв неке животиње или човека да ће тиме умилостивити богове да му дају бољу жетву јер данас, постоје додуше много прозаичнија, али далеко ефективнија средства за добр жетву.

Дакле, свако време носи своје бреме....
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeThu May 01, 2008 11:25 am

EmpressMaud ::
Arbus_Di ::
EmpressMaud ::
Ја и даље остајем при вери мојих предака тј хришћанству

А пагани ти нису били преци? Twisted Evil
Јесу, али то је било више од 1000 година. На исти начин сви који заступају Дарвинову теорију еволуције могу за себе да кажу да су у основи мајмуни, јер, забога, мајмуни су нам преци Razz

Мала корекција, нећеш ми замерити. Нису мајмуни преци човека, него мајмун и човек имају заједничког претка од кога су се током еволуције развиле две гране -- мајмун и човек.
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 02, 2008 2:41 pm

Брунхилда ::
Ilmatar ::
Ali ja bih se nekako tako rado vratila paganskim bogovima iz prostog razloga sto imam utisak da pruzaju vise slobode dusi i telu i ne sankcionisu sve one stvari koje bi neka druga religija nazvala grehom.Svakako u to ne ubrajam satanizam i sve ove nove sekte i te gluposti i nikako ne podrazavam ljudske zrtve u slavu tamo nekog Lucifera i njegove dece.Ateizam je alternativa za neodlucne i stit za tvrdokorne ali ne pruzam nikakvo zadovoljstvo.Samo praznina.

ИМХО

Sorry, ali sta znaci IMHO?
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 02, 2008 3:27 pm

Marija ::
Брунхилда ::
Ilmatar ::
Ali ja bih se nekako tako rado vratila paganskim bogovima iz prostog razloga sto imam utisak da pruzaju vise slobode dusi i telu i ne sankcionisu sve one stvari koje bi neka druga religija nazvala grehom.Svakako u to ne ubrajam satanizam i sve ove nove sekte i te gluposti i nikako ne podrazavam ljudske zrtve u slavu tamo nekog Lucifera i njegove dece.Ateizam je alternativa za neodlucne i stit za tvrdokorne ali ne pruzam nikakvo zadovoljstvo.Samo praznina.

ИМХО

Sorry, ali sta znaci IMHO?

In My Humble Opinion... Smile
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 5:33 pm

Брунхилда ::
Ilmatar ::
Ali ja bih se nekako tako rado vratila paganskim bogovima iz prostog razloga sto imam utisak da pruzaju vise slobode dusi i telu i ne sankcionisu sve one stvari koje bi neka druga religija nazvala grehom.Svakako u to ne ubrajam satanizam i sve ove nove sekte i te gluposti i nikako ne podrazavam ljudske zrtve u slavu tamo nekog Lucifera i njegove dece.Ateizam je alternativa za neodlucne i stit za tvrdokorne ali ne pruzam nikakvo zadovoljstvo.Samo praznina.

а данас не верујем да ћеш наћи сељака који би чврсто веровао да ако жртвује крв неке животиње или човека да ће тиме умилостивити богове да му дају бољу жетву јер данас, постоје додуше много прозаичнија, али далеко ефективнија средства за добр жетву.

Дакле, свако време носи своје бреме....
Тачно, али не заборавимо да још увек постоји веровање у натприродне силе, црну и белу магију и томе слично. Таква веровања су заступљена у већој мери у неразвијеним и мање развијеним областима, али могу да се нађу и у великим ''цивилизованим'' градовима.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 5:56 pm

EmpressMaud ::
Брунхилда ::
Ilmatar ::
Ali ja bih se nekako tako rado vratila paganskim bogovima iz prostog razloga sto imam utisak da pruzaju vise slobode dusi i telu i ne sankcionisu sve one stvari koje bi neka druga religija nazvala grehom.Svakako u to ne ubrajam satanizam i sve ove nove sekte i te gluposti i nikako ne podrazavam ljudske zrtve u slavu tamo nekog Lucifera i njegove dece.Ateizam je alternativa za neodlucne i stit za tvrdokorne ali ne pruzam nikakvo zadovoljstvo.Samo praznina.

а данас не верујем да ћеш наћи сељака који би чврсто веровао да ако жртвује крв неке животиње или човека да ће тиме умилостивити богове да му дају бољу жетву јер данас, постоје додуше много прозаичнија, али далеко ефективнија средства за добр жетву.

Дакле, свако време носи своје бреме....
Тачно, али не заборавимо да још увек постоји веровање у натприродне силе, црну и белу магију и томе слично. Таква веровања су заступљена у већој мери у неразвијеним и мање развијеним областима, али могу да се нађу и у великим ''цивилизованим'' градовима.

Ako nešto još uvek postoji, to ne znači da nije anahrono vremenu u kom se dešava. Nažalost, danas u nekim delovima Afrike još uvek postoji običaj ablacije, što naravno ne znači da je ablacija u bilo kom obliku opravdana. Takođe se u Indiji još uvek ubijaju ženska deca, pa to ne znači da taj običaj treba negovati, ili da je u skladu sa dobom u kome se živi. Lepo si primetila -- takve stvari postoje još uvek u samo zaostalim oblastima sveta, a ako se nalaze u kako reče "civilizovanim" sredinama, onda se generalno smatraju sujeverjem, devijacijom ili patologijom, u zavisnosti o čemu se radi (ako neko ne prolazi ispod merdevina, to se svakako ne može smatrati patologijom, ali ako neko ubije svoje žensko dete na rođenju samo zato što je žensko, onda je to svakako patologija).
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 5:58 pm

S druge strane, u civilizovanim sredinama veoma često se dešava da se navodna "bela/crna magija" koristi za obmanjivanje i finu pljačku naivnih, uglavnom manje obrazovanih ljudi... Teško da ćeš naći iole obrazovanog čoveka koji čvrsto veruje da mu tarot karte mogu zaista proreći sudbinu...
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 6:05 pm

У питању су заостали обичаји који су просто постали део културе и живљења тог становништва. А питање је какво је у ствари доба у коме живимо - сви теже да нађу своје место у глобалном селу чије принципе и обичаје диктира Америка. Јесте да је убијање женске новорођенчади сувише бизарно, али постоје многи други обичаји које просто треба оставити, јер претстављају део културе одређених народа. Без тих обичаја нардоди губе свој идентитет и лагано се утапају у већ поменуто глобално село.
Али, ипак, овде је питање паганства, ане обичаја. Тему бисмо могли да наставимо у теми која се ближе бави овим питањем (''Паганство и неопаганство...'').
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 6:12 pm

Брунхилда ::
S druge strane, u civilizovanim sredinama veoma često se dešava da se navodna "bela/crna magija" koristi za obmanjivanje i finu pljačku naivnih, uglavnom manje obrazovanih ljudi... Teško da ćeš naći iole obrazovanog čoveka koji čvrsto veruje da mu tarot karte mogu zaista proreći sudbinu...
Није у питању степен образованости већ нешто друго. По мени су у питању две ствари које се у суштини ослањају на једну - страх. Колико год неко био образован и интелигентан ако би се нашао у много великом проблему који сам не може да реши инстинктивно ће тражити помоћ од ''више силе''. Е сад, разне бабе врачаре, видовите Клеопатре и сл. користе туђе животне проблеме да би профитирале продајући којекакве масти и купке које скидају ''црну магију'', ''проклетстцо'' итд. Такође веровање у тарот и разне магије јавља се и у сиромашним срединама где је живот одвећ бедан и страшан, па, пошто људи не могу да се изборе с проблемима, све лоше шо се деси приписују бацању црне магије. У томе нисмо много одмакли од средњег века.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 6:12 pm

Ja nisam govorila o običajima koji su postali deo kulture tipa, slave kod Srba ili gađanje paradajzom jednom godišnje kod Španaca, i sl. već upravo o temi -- o paganskim običajima tipa dodolskih igara, bajanja i sl. i čvrstog verovanja u to. Jedno je održavati običaj radi tradicije i kulture, a sasvim drugo verovati da su ti rituali efektivni, to jest da ti od izvođenja tih rituala zaista zavisi život, žetva i sl. Ako se nisam dobro izrazila, izvinjavam se.
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Sponsored content





PAGANSTVO - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: PAGANSTVO   PAGANSTVO - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
PAGANSTVO
Назад на врх 
Страна 2 of 3Иди на страну : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Религија-
Скочи на: