SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Svebor..

Go down 
+15
Ashimar
Arbus_Di
Historik
Viclamin Spiritforged
Владимир Мономах
Defunctus
Smorensky
The Black Knight
Срђан
mali veseljak
CAsper
Ilmatar
EmpressMaud
Marija
serdarkk
19 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:02 am

Турнир или рађање?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:05 am

Друго.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:07 am

Мислила сам уствари на прави турнир где се витезови дословно бију.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:09 am

Примљено к знању. Неспоразум сматрам разрешеним.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 12:03 am

[...... али зашто популаризовати прошло време?[/quote]
Oprosti,molim te,ali sta ti studiras?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 1:19 am

Ilmatar Hellsingfors ::
[...... али зашто популаризовати прошло време?
Oprosti,molim te,ali sta ti studiras?[/quote]

Историју. Историја је друштвена наука која се бави проучавањем и објашњавањем (дакле не популаризацијом) прошлости, користећи притом научне методе и технике које су свој коначни облик добиле почетком 19-ог века, радом тзв. "Немачке школе". Ја желим да знам много о прошлости, да разумем процесе и познајем историју значајних догађаја и личности, можда уз помоћ својих сазнања да предвидим будући догађај пратећи историјски шаблон, али немам претензију да идем около и то популаришем, јер ми није јасно ни како је то могуће. Иначе, стојим на конзервативним становиштима да историју треба оставити науци, и очистити је од уплива лаика и ентузијаста, чије деловање производи много већу штету него корист. Нарочито је то опасно сада, у ери информација и мас-медије, када се нашто што је једном речено (написано) и објављено много теже избија народу из главе него раније. Уосталом, зар то није један од разлога због кога смо удружили снаге на пројекту српске Википедије?
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 11:35 am

Али ја мислим да нико није ни рекао да историја као наука треба да се бави популаризацијом. Ти све време инсистираш на инкомпатибилности озбиљног научног проучавања и популаризације историјских периода? Мени се чини да су то два паралелна колосека на које треба упрегнути све снаге и резулатат на опште задовољство не може изостати. Ако ти дозволиш да се популаризацијом баве нестручни и злонамерни ништа нећеш постићи, а потребе за популаризовањем, и оним много опаснијим што иде уз то, слободним тумачењем, ће увек бити.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 12:31 pm

Arbus_Di ::
Али ја мислим да нико није ни рекао да историја као наука треба да се бави популаризацијом. Ти све време инсистираш на инкомпатибилности озбиљног научног проучавања и популаризације историјских периода? Мени се чини да су то два паралелна колосека на које треба упрегнути све снаге и резулатат на опште задовољство не може изостати. Ако ти дозволиш да се популаризацијом баве нестручни и злонамерни ништа нећеш постићи, а потребе за популаризовањем, и оним много опаснијим што иде уз то, слободним тумачењем, ће увек бити.

Слажем се ја да тиме могу и требају да се баве стручни људи. Ево један добар пример: емисије на Хисторију или БиБиСијеви истраживачки серијали. Они лепо доведу најбоље професоре и признате научнике, и у сарадњи са њима ураде емисију или серијал који има велики утицај на ширу јавност, и на прави начини популаризује неки период, уједно га приказујући на научно и фактографски тачан начин. Јасно је само по себи да би покушај једне комерцијалне телевизије (каква је ББЦ) да направи самостални истраживачки серијал без помоћи релевантних институција и људи завршио као фијаско, пошто су показали да им истраживачко новинарство није на нивоу (на примерима ратова на Балкану, а и шире). Али Свебор је далеко од релевантних институција, и не располаже довољним знањем о ономе што је предмет њихове популаризације. Ја се само залажем да се наука остави науци, а лаици да се баве оним за шта су се школовали. Кад је неко болестан, треба да иде код лекара, а не код месара који мисли да зна нешто о медицини. Проблем историје и још неких друштвених наука је у томе што гомила лаика себи даје за право да о томе дискутује на основу тога што су прочитали једну књигу. Колико пута ме људи ухвате у неке своје фантазије кад чују да студирам историју, требало би ми пар сати да ти испричам само најзанимљивије теорије. Један таксиста ме је убеђивао да је Цар Лазар (тако га он зове, заправо је кнез) исти као Слоба, и да смо ми Срби такви, да волимо да се шибамо са целим светом. Каже ми човек: "...они Турци су ионако хтели да иду да пљачкају Мађарску и Немачку, али је он морао да се са њима бори...". Посебно су интересантне тоерије завера везане зе Јевреје, темпларе, Свети грал. И кад те тако снађе двоје-троје људи недељно, па те смори по сат-два са својим фантазијама (а притом не прихватају кад им изложиш становиште званичне науке), нормално је да постанеш алергичан на сваког ко се меша тамо где му није место... То је као кад би неко археологу рекао: " а што ти копаш око тока са оном четкицом, то треба багером, и за фртаљ сата све готово..."
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 5:08 pm

Historik ::
Ilmatar Hellsingfors ::
[...... али зашто популаризовати прошло време?
Oprosti,molim te,ali sta ti studiras?

Историју. Историја је друштвена наука која се бави проучавањем и објашњавањем (дакле не популаризацијом) прошлости, користећи притом научне методе и технике које су свој коначни облик добиле почетком 19-ог века, радом тзв. "Немачке школе". Ја желим да знам много о прошлости, да разумем процесе и познајем историју значајних догађаја и личности, можда уз помоћ својих сазнања да предвидим будући догађај пратећи историјски шаблон, али немам претензију да идем около и то популаришем, јер ми није јасно ни како је то могуће. Иначе, стојим на конзервативним становиштима да историју треба оставити науци, и очистити је од уплива лаика и ентузијаста, чије деловање производи много већу штету него корист. Нарочито је то опасно сада, у ери информација и мас-медије, када се нашто што је једном речено (написано) и објављено много теже избија народу из главе него раније. Уосталом, зар то није један од разлога због кога смо удружили снаге на пројекту српске Википедије?[/quote]




To za Bikipediju-apsolutna istina a jos veca je ono sto rece za narod i izbijanje kojekakvih ideja....mada,smatram da nesto kao sto je Svebor ili organizacije slicne njemu mogu pomoci u razumevanju onima koje interesuje ne veliki deo price i zasto im ne pokazati?Oni nece pisati radove a mocice da imaju mali uvid u ono sto ih zanima cisto kao prica.E sad naravno,ako je ispricana na pravi nacin-mada nikad necemo biti sigurni koji je to.Niko od nas nije ziveo u vreme vitestva i mozemo o tome samo da citamo i imamo sopstvene interpretacije.
Назад на врх Go down
CAsper
Занатлија
Занатлија



Број порука : 18
Registration date : 28.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 5:45 pm

***edit***
Мало сам закаснио али се слажем с овим:
Цитат :

mada,smatram da nesto kao sto je Svebor ili organizacije slicne njemu mogu pomoci u razumevanju onima koje interesuje ne veliki deo price i zasto im ne pokazati?Oni nece pisati radove a mocice da imaju mali uvid u ono sto ih zanima cisto kao prica.E sad naravno,ako je ispricana na pravi nacin-mada nikad necemo biti sigurni koji je to.Niko od nas nije ziveo u vreme vitestva i mozemo o tome samo da citamo i imamo sopstvene interpretacije.
...само што је битно да раде свој посао савено, а не да материјализују популарне псеудонаучне идеје које су народу већ набијене у главу.

***end of edit***

Музеји су мртви. Тамо сврати тек по неки туриста, и гомила клинаца кад их школа утера на силу. Народ све мање чита. Холивуд је направио хаос. Дакле, ако било која наука о прошлости треба да остане затворена у себе, чему онда? У том случају и ти и ја можемо да покупим о индексе и испишемо се с факса.

reenactment и living history су ту из више разлога.

1) и битније, да се људи који учествују мало забаве, зараде пар масница, обуку "чудно" промене круг људи у којима се крећу, попију које пиво или медовину које не могу да нађ у у свакој кафани, обрну роштиљ без фудбала, мало кампују, путују... Можеш то да посматраш као сваки други хоби или спорт.

2) Едукација народних маса ( хехехе ), на неконвенцијалан али свакако забаван начин. Пошто багра не залази у библиотеке и музеје (а врло брзо заборави оно што је учила у средњој и основној) овако има прилику да види мутну, улепшану слику неког периода. Да узме мач у руку да види на није тежак као наковањ, да приђе коњу, да размени идеје ( корисно и уметницима и "уметницима" ). Е сад, скоро све групе које баве и јавном делатошћу то раде из маркетиншких разлога, тј. да би скупиле још чланова и узеле пре од разноразних спонзора, јербо је хоби скуп. Е сад, оне које држе до себе се врло озбиљно позабаве истраживачким радом... до душе, скоро само из историјске и археолошке литературе, а не из примарних извора и директним контактом с арх. материјалом. Они који не држе до себе... па... личе на срв. верзију Мед Макса. <_<

3) Експериментална археологија. Ако хоћеш да знаш како ради трабуко мораш да га направиш. Ако хоћеш да видиш како мач сече кост и месо, мораш да га употербиш. Исто важи за шерпе, лонце, зделе, накит... и сл. Да не помињем роблем винчанских пожара и сл.



Да се вратимо на Свибор...
Не свиђа ми се монополистички став Чиче, нити србовање које стоји иза целе приче. О истраживачком раду нећу да причам. ...мада у последње време сам приметио лагано поправљање групе по питању опреме.

Имају они још да гиљају...
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 22, 2008 8:51 pm

Historik ::
То је као кад би неко археологу рекао: " а што ти копаш око тока са оном четкицом, то треба багером, и за фртаљ сата све готово..."

Опет се слажем. Шта да ти кажем, мени је досадно да причам с тобом, после поста-два, одмах се сложимо и ајд кући. lol!

Посебно ми се свиђа овај коментар, заиста на то може да подсећа. Али ја и даље стојим на становишту да историчари морају да помажу популаризацију, јер ако неће они- има ко оће!

Svebor.. - Page 3 1qfk7n

Још један детаљ са свибор-свебор хепенинга.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 11:35 pm

Defunctus ::
Ilmatar ::
A da mi organizujemo kakav turnir? Razz

Не разбирам: турнир у рађању? scratch
O,ne......nikako u radjanju!!!!!Mislila sam na borbe ali to je ipak bila sala,nikakvo radjanje....mada jeste da je bela kuga ali za sada jos ne razmisljam o doprinosu u borbi protiv nje....
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSun Apr 06, 2008 8:20 pm

Опет сам их данас видела, чак им се придружио и калемегдански чувар, али су били далеко од пешачке стазе, а ја опет на бајсу, па ме мрзело да им прилазим... Ко је заинтересован, дакле сваке недеље су ту, на месту некадашњег деспотовог двора.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeWed Apr 09, 2008 11:40 pm

I junacki mase onaj panj!Ali,dobro nekad i pogode mada je to malo redji slucaj.....
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeThu Apr 10, 2008 1:28 am

Мењају дисциплине из викенда у викенд. Не знам само што они кад већ популаризују сред. век не крену од популаризације самих себе, па поред ливаде лепо напишу ми смо ти и ти, радимо то и то, ко оће да нам се придружи нека се јави ту и ту, блах... Laughing
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeThu Apr 10, 2008 12:37 pm

Eeee,izgleda da je poenta u mistici.....znamo da je Svebor ali gde ih naci-to ne....sem na Kalemegdanu........
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeThu Apr 10, 2008 3:47 pm

Mozda nesto moze da se nadje i na naetu. Valjda imaju sajt.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeFri Apr 11, 2008 12:10 pm

Znala sam! Imaju sajt - http://www.svibor.co.yu/ ko voli nek izvoli Very Happy
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeFri Apr 11, 2008 12:14 pm

E ovo je najbolje - Оснивач и челник СВИБОР-а је Радивоје Радуловић од Радуловића Кривошијских потомака српских жупана и царских војвода Војиновића.
Назад на врх Go down
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeFri Apr 11, 2008 9:37 pm

Marija ::
E ovo je najbolje - Оснивач и челник СВИБОР-а је Радивоје Радуловић од Радуловића Кривошијских потомака српских жупана и царских војвода Војиновића.
И мени је баба(по мајци) од Војиновића. Suspect
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Apr 19, 2008 12:05 pm

Шта рећи... а и ''витешка опрема'' им је баш.... no comment.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeFri May 30, 2008 2:35 pm

Evo cisto da se vidi sta je viteska oprema Razz (doduse ne citava)

Svebor.. - Page 3 Halfarmour006Medium
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 4:18 pm

Djordje ::
Evo cisto da se vidi sta je viteska oprema Razz (doduse ne citava)

Svebor.. - Page 3 Halfarmour006Medium
Lepo, lepo, a koji bi to trebao da bude vek?
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 5:38 pm

2. polovina 14. veka. Fali na slici koraca (ili lamijera, terminologija je problem), rukavice, naramenici, oklop za potkolenice i jos par sitnica
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitimeSat Jun 07, 2008 4:11 am

Djordje ::
2. polovina 14. veka. Fali na slici koraca (ili lamijera, terminologija je problem), rukavice, naramenici, oklop za potkolenice i jos par sitnica

Све то имаш у Војном музеју. lol!
Назад на врх Go down
Sponsored content





Svebor.. - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 3 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Svebor..
Назад на врх 
Страна 3 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Војска-
Скочи на: