SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Svebor..

Go down 
+15
Ashimar
Arbus_Di
Historik
Viclamin Spiritforged
Владимир Мономах
Defunctus
Smorensky
The Black Knight
Срђан
mali veseljak
CAsper
Ilmatar
EmpressMaud
Marija
serdarkk
19 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 10:40 pm

Ма не смета мени што су они луди,него што им се даје толка популарност па причају неке приче које немају везе са животом,типа : Срби пре Турака нису правили оружје него су га отимали од душмана?! ;па онда убрајају рвање,бацање камена с рамена и сличне сељачке занимације у витешке игре...Људи једноставно нису нормални,још што хоће да едукују народ,па ћемо после имати муке да објаснимо људима да то није тако како они кажу.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
serdarkk
Члан еснафа
Члан еснафа
serdarkk


Male
Број порука : 33
Location : Singidunum
Registration date : 30.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 9:53 pm

ljubomora....sve ukazuje na to....svebor bar neshto i pokushava ...kako god to bilo.....
obozavam kritichare......
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 10:48 pm

Да, покушавају, али не раде... али срећом има и оних који раде Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 10:56 pm

serdarkk ::
ljubomora....sve ukazuje na to....svebor bar neshto i pokushava ...kako god to bilo.....
obozavam kritichare......

А шта покушава? Који је заправо циљ њиховог деловања?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 11:04 pm

Циљ им је, као и свим сличним организацијама, да што више приближе један историјски период (у овом случају средњи век) народу, само што они то раде мало непрофесионално. Да си био ономад на Калемегдану кад су народу показивали како се баца копље... па било би лепо да пре тога и научили како се то ради.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:31 am

Не бих волео да ме неко разуме погрешно, или да се увреди, али приближавање периода из прошлости треба чинити кроз научну историографију, а не разноразним (покушајима) симулацијама и реконструкцијама, јер оне ни у ком погледу не могу бити апсолутно аутентичне. Ја разумем да одређена група људи има потребу да се облачи у нешто што изгледа као средњевековна одећа, да носи оружије и да демонстрира своје умеће у баратању њиме, али у нашем језику за то постоји опис страног порекла-триповање.

Средњи век је завршен 1492. или 1453. године, и данашњи покушаји оживљавања неких од тих традиција су осуђени на пропаст, јер не постоји довољно историјских извора за то. Неке вредности средњег века су га надживеле и постале део модерног система вредности, и у томе је његов цивилизацијски значај. Допринос у упознавању средњег века неће бити остварен тако што ће се на Калемегдану скупити група чудно обучених људи који ће се међусобно ословљавати са "Моја Госпо..." или како год, већ тако што ће ти исти људи прионути на изворе и литературу, провести одређен период времена у читаоницама и депоима архива, и онда кроз расправе, монографије и приручнике средњи век на једини прави и легитмни начин приближити широј и научној јавности. Зато се бавимо историјом, зато постоји средњевековна археологија. Све остало је паралелни свет маште, који у многоме личи на World of Warcraft.

Опет истичем: нисам имао намеру да никога увредим, или омаловажим нечији труд, већ покушавам да подстакнем преусмеравање енергије на праве ствари, које могу да дају много боље резултате, и да много квалитетније служе и нама и будућим поколењима...
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:47 am

Не бојте се, правилно смо разумели. Ваш став је потпуно легитиман и уједно веома зрео и промишљен. Али, морам да признам, помало сам носталгичан за тим временима када се знао ред, место и улога појединца и групе, мушкарца и жене, папе и цара, сељака и витеза. Тада се жена поштовала због тога што јесте, много мање због онога што се данас мисли да је требало да буде. Када се таква особа ослови са "моја госпо", представљало је то израз поштовања за њено место у свету и срцу онога ко говори.

Али Ви сте у праву: та времена су прошла. Ипак, као што се играмо РС игрицама, тако бисмо можда волели да за трен оживимо нека стара времена. Зато имам извесну толеранцију према онима који то покушавају, мање или више неуспешно.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:17 pm

Хисторик, не бих се сложила са тобом. Ти свакако можеш научним радом осветљавати мрачне странице сред. века, али домет твог рада ће остати ограничен на круг академских образованих грађана заинтересованих за сред. век, а кружница тога круга је, мораш и сам признати, поприлично скромног обима. Научни рад нема везе са популаризаијом било ког исторјског периода, јер ти не можеш очекивати од људи који нису спец. заинтереосвани за историју, а рецимо допада им се сред. век, да иду у библиотеке или се претплаћују на научне часописе. Популаризација је по дефиницији површна, али у тој површности уколико су добре намере у позадини, не мора бити ничег лошег. Ја немам ништа против Свеборасвиборакакогод...само када би уложили у свој рад мало више озбиљности и када би се томе мало више посветили, мада не знам имам ли права о томе да судим. Ја прва, као жена, не бих волела да се вратим у сред. век, али знам да тај период има својих предности, вредности и врлина које би требало и данас неговати и с те течак гледишта ми је та врста, како ти кажеш, трипа, разумљива. Very Happy
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:41 pm

Мени је сама идеја популаризације неког историјског раздобља помало апсурдна...Мислим ја разумем када неко покушава да популаризује неки спорт или нешто слично, али зашто популаризовати прошло време?
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 3:25 pm

EmpressMaud ::
Па зато што су супарничка екипа...
E,pa onda nisi objektivna u ocenjivanju......
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 3:52 pm

Ilmatar ::
EmpressMaud ::
Па зато што су супарничка екипа...
E,pa onda nisi objektivna u ocenjivanju......
Шта ћу, само преносим мишљења других о Свибору.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 4:16 pm

Ma dobro,sta ces misljenja se razlikuju a to je dobro.....
A ovo za zene....ma ja se ne bi vratila u srednji vek nikako bas zbog toga.Lepo je kad te neko zove i zaista misli "moja gospo" ali ja nekako nisam uverena da je preterana neznost stajala iza toga,barem ne uvek.S moje tacke gledista nikako ne bih volela da se od mene ocekuje da radjam heroje na ratnom polju i da sluzim i Bogu i muzu i kralju i da svi oni zajedno budu moji gospodari.Neka hvala!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 06, 2008 9:00 pm

Historik ::
Мени је сама идеја популаризације неког историјског раздобља помало апсурдна...Мислим ја разумем када неко покушава да популаризује неки спорт или нешто слично, али зашто популаризовати прошло време?

Има логике у овоме што пишеш... Али мораш да разумеш и потребу за визеулним и аудио оживљавањем појединих историјских епоха, макар и на пар сати. Ја бих прва желела да имам кућу у којој би свака соба била један историјски период! Laughing

Колико ја схватам свиборисвебориитд то пре свега раде због себе и неког личног испуњавња које им тај вид хобија пружа, па тек онда ради популаризације сред. века. То ти је представа као и свака друга. Реци ми да не волиш костимиране опере&балете више од савремених верзија? lol!

Ево како то изгледа у пракси. Била сам у журби, на бајсу, па не стигох поближе да приђем...

Svebor.. - Page 2 Z8z5s
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 1:16 am

Ма све је то лепо, разумем ја ту потребу код људи. Само бих волео да они који то раде буду боље упућени у материју!
Назад на врх Go down
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 2:08 pm

Ilmatar ::
Ma dobro,sta ces misljenja se razlikuju a to je dobro.....
A ovo za zene....ma ja se ne bi vratila u srednji vek nikako bas zbog toga.Lepo je kad te neko zove i zaista misli "moja gospo" ali ja nekako nisam uverena da je preterana neznost stajala iza toga,barem ne uvek.S moje tacke gledista nikako ne bih volela da se od mene ocekuje da radjam heroje na ratnom polju i da sluzim i Bogu i muzu i kralju i da svi oni zajedno budu moji gospodari.Neka hvala!

Mozda ja greshim al se to i danas ochekuje od zena Very Happy

Misljenja sam da su ljudi isti kroz sva vremena i sve vekove, a da se samo scenografija i koreografija menja. Kakvim nas je Bog stvorio, takvi cemo i ostati. Ne mi lichno kao jedinke, vec mi kao chovechanstvo.
Sto se tiche Svebora, postujem, podrzavam, manifestacije su im lepe i normalne, prosto, da ne studiram istoriju, to je nesto na sta bi odveo decu da se malo zanimaju, i da vide "kako je to nekad bilo" Smile
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 2:13 pm

Ashimar ::
Ilmatar ::
Ma dobro,sta ces misljenja se razlikuju a to je dobro.....
A ovo za zene....ma ja se ne bi vratila u srednji vek nikako bas zbog toga.Lepo je kad te neko zove i zaista misli "moja gospo" ali ja nekako nisam uverena da je preterana neznost stajala iza toga,barem ne uvek.S moje tacke gledista nikako ne bih volela da se od mene ocekuje da radjam heroje na ratnom polju i da sluzim i Bogu i muzu i kralju i da svi oni zajedno budu moji gospodari.Neka hvala!

Mozda ja greshim al se to i danas ochekuje od zena Very Happy

Па, сад... не баш.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 2:14 pm

Mislio sam samo na deo o radjanju, Very Happy
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 2:15 pm

А, то. Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 10:45 pm

A da mi organizujemo kakav turnir? Razz
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 11:39 pm

Ilmatar ::
A da mi organizujemo kakav turnir? Razz

Не разбирам: турнир у рађању? scratch
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 2:28 am

Па, није лоша идеја...хмммм...Шала!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 2:30 am

Defunctus ::
Ilmatar ::
A da mi organizujemo kakav turnir? Razz

Не разбирам: турнир у рађању? scratch
Не знам, нисам обавештена, к'о да сам род Коштуници.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 2:33 am

То следи из редоследа постова. Вероватно се ипак не ради о томе.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:55 am

Разбирам, нема шта. Мада мислим да се турнир ипак односи на неку тучу, а не на то.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:01 am

Туча Suspect

Од када се ТО зове туча Question
Назад на врх Go down
Sponsored content





Svebor.. - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Svebor..   Svebor.. - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Svebor..
Назад на врх 
Страна 2 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Војска-
Скочи на: