SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Sta da gledam?

Go down 
+13
Venceslav
Ashimar
Змај Огњени Вук
Владимир Мономах
Historik
Arbus_Di
Ilmatar
EmpressMaud
mali veseljak
serdarkk
Љубa хајдук-Вукосава
lady_Godiva
Marija
17 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 16, 2008 7:10 pm

A тако, слажем се.
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 16, 2008 7:21 pm

Morao si da pomenes Batica... Very Happy
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 16, 2008 8:43 pm

А шта ћу, више пута смо га споменули и на форуму и на нашим часовима... Laughing
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Mar 16, 2008 8:48 pm

Може и Гаргамел, боље ће људи да схвате. Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 1:30 am

Večeras gledam Quo vadis...preporučujem ga svima..
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 3:14 am

Quo vadis je dobar film. jedan od divnih u tom nizu spektakala tog doba. mada meni je Spartak sa Kirk Daglasom najbolji, a ni Aleksandar sa Bartonom ne zaostaje... i, svakako, Deset bozijih zapovesti - bez premca!
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeFri Mar 28, 2008 3:16 am

Slažem se.. Very Happy
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 29, 2008 9:33 pm

Venceslav ::
Quo vadis je dobar film. jedan od divnih u tom nizu spektakala tog doba. mada meni je Spartak sa Kirk Daglasom najbolji, a ni Aleksandar sa Bartonom ne zaostaje... i, svakako, Deset bozijih zapovesti - bez premca!

За Кво Вадис и Спартака бих се сложила, ал за Александра никако! То је по мени грозан филм.

Десет Божјих заповести сам гледала баш давно, сем наивне сценографије не сећам се да ми је нешто специјално сметало, мада такви филмови су увек на неки начин проблематични.

Не треба заборавити Бен Хура и Клеопатру, из те едиције.
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 29, 2008 9:41 pm

Preporučujem film ''House of sand and fog''...Odlična priča...Odlični glumci...
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 29, 2008 10:55 pm

Arbus_Di ::
Venceslav ::
Quo vadis je dobar film. jedan od divnih u tom nizu spektakala tog doba. mada meni je Spartak sa Kirk Daglasom najbolji, a ni Aleksandar sa Bartonom ne zaostaje... i, svakako, Deset bozijih zapovesti - bez premca!

За Кво Вадис и Спартака бих се сложила, ал за Александра никако! То је по мени грозан филм.

Десет Божјих заповести сам гледала баш давно, сем наивне сценографије не сећам се да ми је нешто специјално сметало, мада такви филмови су увек на неки начин проблематични.

Не треба заборавити Бен Хура и Клеопатру, из те едиције.

Ah, da, Ben Hur, to je nesto genijalno. Odlika svih tih filmova je naivna scenografija. Aleksandar je izuzetno zabavan jer tu Barton glumi mladjanog Aleksandra.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 29, 2008 10:58 pm

Да, само да је још мало бољу фризуру имао, можда би филм и личио на нешто. Laughing
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 29, 2008 11:02 pm

zato je i genijalan - neverovatno ocigledna perika, a Barton u tim svojim godinama glumi Acu od 20tak godina...
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSat Mar 29, 2008 11:03 pm

Što jeste jeste..perika..buhahaha Very Happy
Назад на врх Go down
Steva
Члан еснафа
Члан еснафа
Steva


Број порука : 24
Age : 53
Registration date : 19.04.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeTue May 13, 2008 12:58 am

Tijana D Ivl ::
Preporučujem film ''House of sand and fog''...Odlična priča...Odlični glumci...

Што јесте јесте-филм је одличан.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:00 am

Који је филм у питању ако смем да знам, пошто ми не звучи познато?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Steva
Члан еснафа
Члан еснафа
Steva


Број порука : 24
Age : 53
Registration date : 19.04.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:04 am

Кућа песка и магле...Кратак сиже: Жена је разведена и живи у кући који јој одузимају и без права продају, човек који купује ту кућу је годинама крваво радио да би је купио...Она покушава да врати кућу..две несрећне судбине које су се испреплетале и донеле још више несреће..добитници оскара глуме...пуно емоција...нема права реч за тај филм...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:14 am

Хм, морам да признам да никад нисам чула. Btw, о ком је добу реч?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Steva
Члан еснафа
Члан еснафа
Steva


Број порука : 24
Age : 53
Registration date : 19.04.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:16 am

Савременом...Данашњем...
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 22, 2008 2:15 am

За све оне који су волели или и даље воле овај Шотрин филм. Читав филм је исецкан у 11 делова, које наравно не морате да гледате по неком реду. Једноставним померањем миша на слику филма одаберите део који желите у случају да бисте да се подсетите легендарних реплика на прескок.



И, кад ће римејк? lol!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 22, 2008 3:14 am

ХАХАХАХА...Јбт, замало нисам умро од смеха. Бој на Косову-најгори филм у историји српске кинематографије. Снимљен из политичких разлога, потпалио масу, историјски нетачан, сто пута злоупотребљаван током свих ратова у 90-им. Ипак, као и већина вас, гледао сам га бар 20 пута, и још увек волим да га гледам. Најјаче су две сцене: кад се коњице залећу једна на другу, а у позадини се види трактор, и кад Обилић коље Мурата, а на руци му се види сат!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 22, 2008 5:17 am

Historik ::
Најјаче су две сцене: кад се коњице залећу једна на другу, а у позадини се види трактор, и кад Обилић коље Мурата, а на руци му се види сат!

Па, добро, свима је јасно да филм није рађен на основу историјских извора већ драме Љ. Симовића и како није рађен са намером да буде документарац већ играни филм који би приближио идеју значаја Косовског боја обичном народу кроз ефектне и кратке дијалоге између српских великаша (и Турака), очекивња историчара не би требало да буду превелика. Филм је препун анахронизама, али пошто је рађен по већ нареченој драми, која је опет настала не са намером да аутентично сведочи о самом Боју, већ пре свега да кроз пероснификацију и метафоричне сцене исприча нашу причу после Косова и данас, треба га посматрати искључиво кроз ту визуру. Политичка намера је јасна, али у њој нема ничег априорно лошег. И Американци, Енглези, Французи када праве филмове о својим националним јунацима или великим биткама тиме шаљу једну јасну и недвосмислену политичку поруку, о чему може посебно да се дискутује. Од политичке злоупотребе тешко се може спасити било која историјска тема, а понајмање Косовска. Како год било, у питању је један од најгледанијих и најрепризиранијих српских филмова. Успут, примећује се хронична незаинтересованост филмских студија за обраду тема из српске средњевековене, али и ближе историје. Како је могуће да ми нисмо још увек направили ниједан филм о Немањићима или макар о једном од владара из те династије?


Када је у питању Бој на Косову, мени је најбоља сцена ипак када разговарају две продавачице на пијаци.

Особа А: Свежа дунавска риба! (виче) Косово, Косово, Косово... (sotto voce) Косовом су вам свима пуна уста.
Особа Б: На Косову нам се кажу решава судбина.
Особа А : Мени је Косово сваки дан. Да ми је знати шта се толико тресу пред тим Турцима. Ако долазе Турци, не долазе скаквци.
Особа Б : Нема суровије војске од Турака. Отимају вуну и сукно, пљачкају стоку, пале куће и сена, пале облаке...
Особа А: Чујем да Турци не једу свињетину.
Особа Б: Силују девојке силују дечаке, цркве претварају у коњушнице и џамије...
Особа А: А једу ли рибу?
Особа Б: Људе живе набијају на колац...
Особа А: Глуве ли жене...Питам једу ли рибу?
Особа Б: Шта?
Особа А: Питам једу ли Турци рибу?
Особа Б: Рибу? Мислим да једу. Зашто питаш?
Особа А: Зашто питам? Пастрмке, јегуље, шарани, кечиге...Свежа дунавска риба!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 22, 2008 11:02 am

Мислим да је наша кинематографија незаинтересована за обраду средњевековних тема јер такви филмови изискују велика материјална средства. У америчкој и свим осталим продукцијама, историјски филмови (а нарочито средњевековни) су велики спектакли, са грандиозним сценама у којима учествује хиљаде статиста и веома, веома скупом сценографијом. Једноставно, било би смешно да они сад раде филм о нпр. Цару Душану, а да им сценографија буде у фазону "баба се чешља, а село горИ", док је пре пар година снимљено Небеско краљевство, чије снимање (без хонорара глумцима и ауторском тиму) кошта као сви филмови снимљени у Србији у задњих 10 година заједно. И тај Бој на Косову је својевремено био екстремно скуп пројекат, за који су специјалном одлуком ЦК КПС издвојена средства, доведени су најбољи стручњаци из целе бивше земље и иностранства, била је, у оно време, врхунска продукција. А има ту и још једна ствар: не знам да ли вам се (као мени) смучило гледање домаћих филомва (већине), јер су у њима увек исти глумци, режисери и сценаристи, тако да човек сада буквално може и сваки дијалог унапред да предвиди...Једноставно, не бих волео да ми Бата Животиња глуми Дечанског, а Сергеј Трифуновић Душана, некако би се самим тим нарушила историчност приче...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 22, 2008 12:02 pm

Надовезала бих се и на нашу глуму, бар ову савремену, која је благо речено ужас живи! Замислите да неке средњовековне госпе играју ове младе глумице типа Катарина Радивојевић или, не дај Боже, оне девојке што су глумиле у ''Љубав, навика, паника''. Такође, сасвим се слажем да би било невероватно глупо да глуме исти глумци који се појављују у безмало свим домаћим филмовима и серијама. Кад томе додамо да су наши најбољи глумци махом помрли, остају нам ови млађи, неискуснији и неупоредиво лошији глумци. Као што је једном једна моја другарица рекла (која иначе обожава да гледа хоро филмове): ''Више се уплашим кад у филму главну улогу игра неки анонимус него Бред Пит (или тако неко). Посмилим да бих то можда стварно могла бити и ја, а кад видим познатог глумца, читав филм ми сева пред очима да је све намештаљка.'' Наравно, и са анонимусом је намештаљка, али човек пре и боље може да се уживи.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeSun Jun 22, 2008 10:16 pm

Има добрих позоришних глумаца који би наше владаре и властелу добро изнели, али је тачно да нема новца, тачније нема жеље да се новац уложи у тако незахвалне пројекте од којих се не очекује нека специјална зарада, бар не довољна да би некога мотивисала да уђе у такав ризик. Али опет, колико год Зона Замфирова била генерално зез везе, ипак је са 1,2 милиона гледалаца показала да публика жели и другачије филмове од оних које смо имали прилику да гледамо 90-их и почетком 2000-тих, па ми можда ту требало тражити шансу.

Ево, ја ћу да будем статиста за џ. affraid
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitimeFri Jun 27, 2008 12:00 am

Arbus_Di ::


Ево, ја ћу да будем статиста за џ. affraid
Hehe, nece se isplatiti da bude samo jedan statista za dz.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Sta da gledam? - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: Sta da gledam?   Sta da gledam? - Page 3 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Sta da gledam?
Назад на врх 
Страна 3 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Књиге, филмови и игрице-
Скочи на: