SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Алмогавери

Go down 
+4
Historik
vojvoda
Ashimar
Брунхилда
8 posters
Иди на страну : Previous  1, 2
АуторПорука
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 8:05 pm

Ја сам Мунтанера читао на ..... каталонском и француском. Ви сте у предности. Хвала на линку.

P.S. Edit се појавио и код мене. Живела Царица!
Још један доказ о вредности и предности монархије!
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 8:32 pm

Na katalonskom? Pa vii govorite katalonski? Neverovatno....Mislim, to je prava retkost... Da neko iz nasih krajeva govori katalonski...

Da iskoristim moje novo edit dugme....

Jos jedno pitanjce: Kako vam se svidelo? Zanima me kakvo je vase misljenje, koliko mu se moze verovati, sto se podataka tice... ? Jer, ono malo sto sam preletela pogledom, vidim da daje neke fantasticne podatke tipa 300 almogavera pobilo 30.000 Turaka (mislim, nisu te bas brojke, al me sad mrzi da trazim, al je takav neki nenormalan odnos), a bogami, i sam je bio almogaver... Koliko mu se zaista moze verovati? Koliko je zaista objektivan?
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 9:10 pm

Не говорим каталонски, наравно... било би то превише чак и за мене. Само сам га разумео ослањајући се на шпански, француски и латински.

Ови подаци о броју палих Турака се сматрају нетачним, али генерално његовим подацима се верује. Приметно је одсуство пљачке Св. Горе и других атроцитета после убиства Руђера Блума, званог де Флор. Важан је за каталанску историју пре 1311. године, али изгледа и за српску, јер се ту помиње неки Турчин Мелик. За његовог имењака из истог народа се зна да је био у служби Краља Милутина. Проблем је у томе, што би у оба случаја ово могло да буде схваћено не као лично име, него као титула. Магистарска теза која је у завршној фази израде могла би да баци више светла на ово питање.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 12:15 pm

Defunctus ::


P.S. Edit се појавио и код мене. Живела Царица!
Још један доказ о вредности и предности монархије!

Хвала Smile Ја само обављам свој посао.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 3:56 pm

Defunctus ::
Не говорим каталонски, наравно... било би то превише чак и за мене. Само сам га разумео ослањајући се на шпански, француски и латински.

Ови подаци о броју палих Турака се сматрају нетачним, али генерално његовим подацима се верује. Приметно је одсуство пљачке Св. Горе и других атроцитета после убиства Руђера Блума, званог де Флор. Важан је за каталанску историју пре 1311. године, али изгледа и за српску, јер се ту помиње неки Турчин Мелик. За његовог имењака из истог народа се зна да је био у служби Краља Милутина. Проблем је у томе, што би у оба случаја ово могло да буде схваћено не као лично име, него као титула. Магистарска теза која је у завршној фази израде могла би да баци више светла на ово питање.

Kakva je to magistarska teza koju ste vise puta pomenuli? Ko je pise i na koju temu? Ako nije tajna.... Smile
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 9:25 pm

Реч је о раду који има за тему источне народе, идн. најамнике на Балкану у XIII и XIV веку, са посебним освртом на Србију. Треба да буде завршен до краја марта да био одбрањен до краја јуна. Неколико веома вредних страница посвећено је каталанској компанији, односно турским најамницима и Туркопулима у балканским војскама. Пошто су се Каталонци борили са њима, било је потребно да се детаљно обради Мунтанерова Хроника. Име писца и потпуни наслов тезе моћи ћу да објавим тек када добије коначан облик и буде предата комисији на рецензију. Рађена је уз моју сасвим незнатну помоћ, контролу и пажњу, али прелиминарно могу да изјавим да је по квалитету изванредна и да дубоко продире у материју, мењајући неке устаљене погледе на поједина питања. Вас и све читаоце молим за још мало стрпљења. Када буде објављена, теза ће бити вредна читања.
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 11:34 pm

Hvala vam na informaciji. Da li će nakon objavljivanja i odbrane biti dostupna širokim narodnim masama, i gde? Zaista sam zaintrigirana, pogotovu me zanima ovaj deo o Kataloncima i Muntaneru....
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 11:37 pm

Да, свакако хоће. Извињавам се још једном што из разлога коректности према кандидату нисам у могућности да откријем његово име и назив тезе. За утеху, цела ствар ће убрзо да буде готова и стручна и читалачка јавност ће имати прилику да ужива у још једном изванредном делу.
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 11:39 pm

Nema problema, možemo toliko sačekati... Smile Hvala još jednom na informaciji Smile
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 11:40 pm

Молим лепо.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 8:23 am

Препоручујем свима који су заинтресовани за ову тему да сврате ових дана до Војног музеја - после 18 година поново је почео да излази Весник у њиховом издању!
Цена је 500 динара,што је стварно мало с обзиром на квалитет штампе.Има занимљивих текстова,између осталог и о источњачким најамницима у Србији у првој половини 14. века, па док не изађе горе поменути рад имате нешто да читате на ту тему.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:07 pm

Vladimir Monomah ::
Препоручујем свима који су заинтресовани за ову тему да сврате ових дана до Војног музеја - после 18 година поново је почео да излази Весник у њиховом издању!
Цена је 500 динара,што је стварно мало с обзиром на квалитет штампе.Има занимљивих текстова,између осталог и о источњачким најамницима у Србији у првој половини 14. века, па док не изађе горе поменути рад имате нешто да читате на ту тему.

Hvala na info. Pokusacu nekako da se dokopam tog Vesnika... Smile
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:48 pm

Vladimir Monomah ::
Препоручујем свима који су заинтресовани за ову тему да сврате ових дана до Војног музеја - после 18 година поново је почео да излази Весник у њиховом издању!
Цена је 500 динара,што је стварно мало с обзиром на квалитет штампе.Има занимљивих текстова,између осталог и о источњачким најамницима у Србији у првој половини 14. века, па док не изађе горе поменути рад имате нешто да читате на ту тему.

Колико ми се чини, аутор оба рада (и оног у Веснику, а и магистарске тезе) је Александар Узелац
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:41 pm

Александар Узелац је аутор тог рада у Веснику,а за магистарску тезу стварно не знам.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Sponsored content





Алмогавери - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Алмогавери   Алмогавери - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Алмогавери
Назад на врх 
Страна 2 of 2Иди на страну : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уопштено о средњем веку-
Скочи на: