SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 GOSPODAR PRSTENOVA

Go down 
+10
Змај Огњени Вук
Chuchuk
Historik
Ashimar
serdarkk
Djordje
Срђан
EmpressMaud
Viclamin Spiritforged
Ilmatar
14 posters
Иди на страну : Previous  1, 2
АуторПорука
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 2:34 am

У праву си Хисторик, то ћу управо сад и да урадим.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 2:38 am

EmpressMaud ::
У праву си Хисторик, то ћу управо сад и да урадим.

Године искуства... lol!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 2:39 am

Хехе. Laughing
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 5:16 am

Chuchuk ::
Dalje me interesuje jedna stvar, da li Vi sve knjige ovoga žanra, vezane za izmišljene svetove i događaje smeštene u neko vreme nalik srednjem veku, smatrate propagandom?

Уместо одговора: сетите се како је цртани филмови употребљени у II светском рату и непосредно после њега. И они су "прављени само за децу".... Хари Потер је такође писан за децу, а и Вернер Хајзенберг је правио атомску бомбу за своју и сву децу Немачке. Срећом, није је довршио. Деца су само друштвено прихватљиво оправдање: замислите само шта би било да је Џ. Ролингс признала да је Харија писала ради хонорара...
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 2:55 pm

Ja bih rekao da su Tolkinovi književni radovi protest protiv sveta kakav je video na ratištima za vreme WWI. Što se hlivudskih filmova tiče tu je stvar sasvim jasna.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 3:03 pm

vojvoda ::
Ja bih rekao da su Tolkinovi književni radovi protest protiv sveta kakav je video na ratištima za vreme WWI. Što se hlivudskih filmova tiče tu je stvar sasvim jasna.

Ја се са овим у потпуности слажем
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 4:04 pm

Ја бих рекла да заиста не знам шта је било у Толкиновој глави док је писао Господара, једино он зна, а ми само можемо да нагађамо разлоге за писање ове књиге. Ко зна, можда су сви до сада наведени разлози тачни... у одређеној мери.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 4:24 pm

A zar ne postiji car u nagadjanju kako i zasto?
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeSat Feb 16, 2008 3:28 pm

Defunctus ::
"Лаки је мало нервозан..." али ипак:

Гледао сам неки preview са том темом и није ми оставио утисам нечега чему треба посветити време и емоције. Искрено говорећи, књиге/филм(ови?) са овом темом само подвлаче неоколонијални положај остатка Европе у коме се нашла због англоамеричке војне доминације. Чак и онда када неко од њих оствари уметничко дело вредно похвале, негде дубоко у подсвести гори црвена лампица за опасност, јер и тада то служи промоцији милитаристичког империјализма. Тужно је то, али чак и у успелим антиратним филмовима промовише се теза да пентагонска солдатеска није сама по себи лоша, она служи нацији (обрати пажњу на сликање заставе!), само су поједини команданти или неспособни или поткупљени или кукавице. Питали сте се гласно о историјској истини "Господара..." Ње нема, или је има мање него у готским митовима о пореклу племена, али оно чега има јесу свакако савремени англоамерички политички митови транспоновани у некакву 1418. говдину некакве Средишње земље. Најважнији мит који се провлачи у свим делима је онај о победи индивидуе, појединца, над системом и друштвом. Пошто има Хероја, филму је згодно да се пребаци у оно историјско доба у коме су хероји стварно играли извесну улогу: дакле средњи век и Сеоба народа. Кажем, нисам гледао и читао, али одређене секвенце филма ми дају повода да ово закључим.

Не нервирам се. Узео сам бенседин.

Uz duzan repekt,mislim da Tolkin nije razmisljao na ovaj nacin dok je pisao knjigu.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeSat Feb 16, 2008 3:35 pm

EmpressMaud ::
Извини, ал свако има право на своје мишљење, па не видим никакав разлог да нападаш туђе.
Mislim da kolega u ovom slucaju iznosi svoje misljenje i pita,a to nikako nije isto.
Назад на врх Go down
Smorensky
Слободан сељак
Слободан сељак
Smorensky


Број порука : 8
Age : 40
Registration date : 17.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 17, 2008 10:04 pm

Iskreno smatram da to o cemu je tolkin mislio dok je pisao serijal jednostavno nije vazno.Silmarilion,Hobit i LOTR su jednostavno fantasticne knjige i svakom ko ih nije citao toplo preporucujem da to ipak uradi bez obzira na to da li voli doticnu tematiku ili ne, jednostavno vredi ih procitati zato sto je zaista u pitanju remek delo epske fantastike.

Sto se filma tice...pa imam tonu zamerki na film ali uglavnom zbog prevelikog odstupanja od originalnog dela (mada su neke scene u filmu toliko sulude da zaista necu ni da komentarisem) sa druge strane mogu da kazem da je film izuzetno dobro uradjen i da ga definitivno treba pogledati.

Svima koji planiraju da gledaju film ipak savetujem da najpre procitaju knjigu pa tek onda pogledaju film.
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 18, 2008 7:45 pm

Ја у оваквим случајевима филм гледам као једну потпуно одвојену ствар од књиге.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 2:25 am

Наравно да је увек боље прочитати књигу пре гледања филма, невезано за то како је филм одрађен, јер онда сами можемо да створимо своју слику у глави док у обрнутом случају, кад почнемо са читањем после гледања фима ликови и догађаји изледају баш онако како је приказано на великом екрану.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 2:25 am

vojvoda ::
Ја у оваквим случајевима филм гледам као једну потпуно одвојену ствар од књиге.
Слажем се да треба тако поступити, али то је доста тешко, због наведених разлога.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 3:36 am

Smorensky ::
Silmarilion,Hobit i LOTR

Сил...ма...шта? Question Question Question
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 3:38 am

Ах, среће моје, одох у витезове...

"Чини ми се да постајем бог" ..., да цитирам једног великана.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 2:36 pm

Па није ваљда толико страшно?

Ја заиста немам ништа против ове књиге и чак скидам капу Толкину на машти, али мислим да је значај Господара мало прецењен с обе стране. Књига осликава један непостојећи свет, а то и јесте поента епске фантастике. мени лично је мало досадна, зато што је радња исувише развучена и самим тим нема потребну динамику. Али, то је моје мишљење.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 6:45 pm

Наша се Администраторка упушта у високу политику... Покушава да смири страсти и задовољи обе стране. Ех, да је више оваквих у нашој политици!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 6:49 pm

Defunctus ::
Наша се Администраторка упушта у високу политику... Покушава да смири страсти и задовољи обе стране. Ех, да је више оваквих у нашој политици!
хахахахахахахахахаха Laughing
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 7:44 pm

Јој, какав смех!

Новопеченом витезу се изгледа спрема катил - ферман. Crying or Very sad
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 8:45 pm

Па свака част што сте ушли у витешки сталеж! cheers
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 19, 2008 11:08 pm

A sad,napokon sam nasla......Odinov prsten koji se zove "draupni" svake osme veceri se deli na osam novih prstenova,dakle ima ih 9.Zar taj broj nije identican broju iz knjige?Konacno nesto konkretno nadjoh..... study
Назад на врх Go down
Sponsored content





GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
GOSPODAR PRSTENOVA
Назад на врх 
Страна 2 of 2Иди на страну : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Књиге, филмови и игрице-
Скочи на: