SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 GOSPODAR PRSTENOVA

Go down 
+10
Змај Огњени Вук
Chuchuk
Historik
Ashimar
serdarkk
Djordje
Срђан
EmpressMaud
Viclamin Spiritforged
Ilmatar
14 posters
Иди на страну : 1, 2  Next
АуторПорука
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeThu Nov 29, 2007 8:04 pm

Koliki je uticaj nordijske mitologije,staroengleske price o Beovulfu,islandske Ede ili Kalevale i epa o Nibelunzima vidi se u imenima koje Tolkin daje svojim junacima ali detalja ima i u samoj prici.Jedna stvar je knjiga a druga je njena ekranizacija koja je vrlo dobra.Sta mislite da li je svet koji je ovaj pisac stvorio priblizan onom u srednjem veku-i u realnom zivotu ali i mitologiji ovog istorijskog perioda.
Назад на врх Go down
Viclamin Spiritforged
Слободан сељак
Слободан сељак



Male
Број порука : 9
Age : 34
Location : Beograd
Registration date : 30.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Nov 30, 2007 1:55 pm

Sto se tice samog sveta ja vise mislim da mu je priblizniji svet XX v., jer ipak je Tolkin ucestvovao u 2. Svetskom ratu, pa verujem da je odatle "uzimao" inspiraciju!
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Nov 30, 2007 2:50 pm

mozda,ali rat kao rat ista stvar svuda.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Nov 30, 2007 5:00 pm

Сећам се да сам баш гледала неки документарац о Толкину где се баш помиње то да је његово учествовање у Другом светском рату имало велики утицај на "Господара прстенова". Мада, мислим да није ни занемарљив утицај нордијске митологије. Додуше ја се не разумем баш у "Господара прстенова" (ипак сам прочитала само "Хобита" и одгледала филм), па баш и нисам релевантна по том питању. Rolling Eyes
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Срђан
Занатлија
Занатлија



Број порука : 12
Registration date : 30.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Nov 30, 2007 9:23 pm

мислим да је Песма леда и ватре ближе средњовекољу.
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeSun Dec 02, 2007 3:10 am

Ma, Srbi su mu bili inspiracija za Gondor.

1. Minas Tirith-Beli Grad-Beograd Very Happy
2. Gondor stiti svet od orkova- Srbi stitili evropu od turaka (neko vreme) Very Happy
3. Boromir, Faramir- zar ne lice na srpska imena Very Happy
Назад на врх Go down
serdarkk
Члан еснафа
Члан еснафа
serdarkk


Male
Број порука : 33
Location : Singidunum
Registration date : 30.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeSun Dec 02, 2007 7:43 am

djoko...srbineeeeeee......sa tje mo oma da popijemo rakijicuuu u to ime.............
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 1:53 pm

djordje,care!
Назад на врх Go down
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 3:56 am

A tek onaj juris preko polja(besmisleno zrtvovanje kojem smo, kao narod toliko vichni)
Pa onda ludachki potezi nasih vodja(spaljivanje Den...whatever, caleta Faramira i Boromira)

Jes' vala, pravi su Srbi Very Happy
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:55 pm

Ma,kako bi rekla moja profesorka muzickog iz gimnazije-SRBENDE!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 11:43 pm

Ilmatar ::
Ma,kako bi rekla moja profesorka muzickog iz gimnazije-SRBENDE!

Та ми је опаска позната...Која је гимназија у питању?
Назад на врх Go down
Chuchuk
Слободан сељак
Слободан сељак
Chuchuk


Male
Број порука : 6
Age : 36
Location : Pančester
Registration date : 11.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 4:47 am

što se tiče gospodara prstenova, džon tolkin je bio profesor književnosti na oksfordu tako da verujem da su knjige kojima je imao pristup imale više uticaja na gospodara i uopštenu mitologiju srednjeg sveta od samoga učešća u drugom svetskom ratu...
Назад на врх Go down
http://myspace.com/wuchur
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:16 pm

Historik ::
Ilmatar ::
Ma,kako bi rekla moja profesorka muzickog iz gimnazije-SRBENDE!

Та ми је опаска позната...Која је гимназија у питању?
Paaaaaaaa,to je gimnazija grada Uzica!Behu to lepa vremena.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:18 pm

Chuchuk ::
što se tiče gospodara prstenova, džon tolkin je bio profesor književnosti na oksfordu tako da verujem da su knjige kojima je imao pristup imale više uticaja na gospodara i uopštenu mitologiju srednjeg sveta od samoga učešća u drugom svetskom ratu...
AAaaaaaaaaaaaaaaaa,koji si ti caaaaar!Pa,bas sam te lepo obukla lol! !Tolkin se bavio i germanistikom cini mi se pa prica dobija na smislu jos vise.
Назад на врх Go down
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 8:35 pm

Зар није студирао и српски? Smile
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 12:13 am

Било би мало много...мада...
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 12:21 am

Нисам баш неки експерт за Толкина, али зар он није учествовао у Првом светском рату?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 12:30 am

Колико знам јесте. У некој емисији је речено да је на Господара доста утицало његово искуство из рата. Ваљда је чак и почео писање тада.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 12:57 am

EmpressMaud ::
Колико знам јесте. У некој емисији је речено да је на Господара доста утицало његово искуство из рата. Ваљда је чак и почео писање тада.

То је и мени познато...Али се овде већ у неколико постова помиње његово учешће у Другом светском рату, па рекох да нисам био у заблуди...
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 1:30 am

"ГОСПОДАР ПРСТЕЊА".... какве везе има са средњим веком?

Бићу искрен са вама. Нисам читао књиге, нисам гледао филмове, не знам ко су "јунаци" и шта је "радња", али имам снажан осећај који бих да поделим са вама, па шта буде:

***** ***** *****!!

Боље да самог себе цензуришем, него да ме админ банује.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 2:02 am

Професоре, немојте да се нервирате. Радња ове књиге се дешава у измишљеној земљи "Средња земља" 1418. године (бар тако пише у првој књизи). наравно да нема везе са средњим веком, бар не директно, али мислим да је питање било управо то - који су све догађаји или легенде из средњег века утицале на ставрање ове књиге.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 2:42 am

"Лаки је мало нервозан..." али ипак:

Гледао сам неки preview са том темом и није ми оставио утисам нечега чему треба посветити време и емоције. Искрено говорећи, књиге/филм(ови?) са овом темом само подвлаче неоколонијални положај остатка Европе у коме се нашла због англоамеричке војне доминације. Чак и онда када неко од њих оствари уметничко дело вредно похвале, негде дубоко у подсвести гори црвена лампица за опасност, јер и тада то служи промоцији милитаристичког империјализма. Тужно је то, али чак и у успелим антиратним филмовима промовише се теза да пентагонска солдатеска није сама по себи лоша, она служи нацији (обрати пажњу на сликање заставе!), само су поједини команданти или неспособни или поткупљени или кукавице. Питали сте се гласно о историјској истини "Господара..." Ње нема, или је има мање него у готским митовима о пореклу племена, али оно чега има јесу свакако савремени англоамерички политички митови транспоновани у некакву 1418. говдину некакве Средишње земље. Најважнији мит који се провлачи у свим делима је онај о победи индивидуе, појединца, над системом и друштвом. Пошто има Хероја, филму је згодно да се пребаци у оно историјско доба у коме су хероји стварно играли извесну улогу: дакле средњи век и Сеоба народа. Кажем, нисам гледао и читао, али одређене секвенце филма ми дају повода да ово закључим.

Не нервирам се. Узео сам бенседин.
Назад на врх Go down
Chuchuk
Слободан сељак
Слободан сељак
Chuchuk


Male
Број порука : 6
Age : 36
Location : Pančester
Registration date : 11.02.2008

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 1:57 am

Film ne želim da branim jer stvarno ima preterivanja u njemu i nije uspeo verno da dočara knjigu. Knjiga nije pisana u želji da služi kao propaganda već je čovek istu napisao svojoj deci, sasvim slučajno je (hvala Bogu) objavljena. Dalje me interesuje jedna stvar, da li Vi sve knjige ovoga žanra, vezane za izmišljene svetove i događaje smeštene u neko vreme nalik srednjem veku, smatrate propagandom?
Назад на врх Go down
http://myspace.com/wuchur
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 2:27 am

Извини, ал свако има право на своје мишљење, па не видим никакав разлог да нападаш туђе.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 2:32 am

Chuchuk ::
Film ne želim da branim jer stvarno ima preterivanja u njemu i nije uspeo verno da dočara knjigu. Knjiga nije pisana u želji da služi kao propaganda već je čovek istu napisao svojoj deci, sasvim slučajno je (hvala Bogu) objavljena. Dalje me interesuje jedna stvar, da li Vi sve knjige ovoga žanra, vezane za izmišljene svetove i događaje smeštene u neko vreme nalik srednjem veku, smatrate propagandom?

Мислим да се ниси добро разумео са професорм...Он говори о филму (јер књига не може да има preview). Што се тиче Толкина, његов књижевни опус је достојан сваког поштовања, али треба да се третира на нивоу свог књижевног жанра, а то је епска фантастика (упрошћено речено-бајка). Не могу да не приметим да људи често укључују епску фантастику у приче везане за средњи век, неки свесно, неки не (некако, та два појма се лако повезју у главама младих људи). Мислим да у Толкиновим књигама нема пропаганде, јер су оне писане пре тог времена, али бих се сложио са професором када је у питању екранизација. Тренутно је актуелна страховита медијска репресија, која се ради на више нивоа, и буквално сви елементи мас-медије, од дечијих цртаних филмова до "документарних " серијала су подређени форсирању америчких вредности, глобализма и неоколонијализма. Ово знам, јер живо пратим та дешавања, у намери да их након дипломирања учиним предметом свог истраживања.

Што се тиче ове теме, али и сличних које би могле да настану, мислим да би било добро да се преместе у део форума који нема везе са средњим веком. Књижевне категорије попут епске фантастике или историзованих романа не би требало да буду предмет нашег интересовања и дискусије, бар не у секцијама сајта посвећеним средњевековној историји. То је једноставно уметност, књижевност, а ми треба да се бавимо научном историографијом.
Назад на врх Go down
Sponsored content





GOSPODAR PRSTENOVA Empty
ПорукаНаслов: Re: GOSPODAR PRSTENOVA   GOSPODAR PRSTENOVA Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
GOSPODAR PRSTENOVA
Назад на врх 
Страна 1 of 2Иди на страну : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Књиге, филмови и игрице-
Скочи на: