SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Болоња

Go down 
+10
Брунхилда
EmpressMaud
Ilmatar
Venceslav
Olaf Dugobradi
Arbus_Di
Historik
vojvoda
Владимир Мономах
Defunctus
14 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 12:23 am

Historik ::
Иначе само да упутим неупућене-колега Чакра је бисер наше генерације. Има најбољи просек и један је од најбољих студената. И погодите шта још-он је једини човек на нашем факултету који је сам изабрао да обнови годину како се не би више цимао, иако је могао да да услов лагано, те је мене и још неколико колега уз песму испратио у четврту! Такав се не рађа два пута...

To se zove temeljno studiranje Smile

Jel' bre djeco, sto vi mene igorisete? Wink
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:55 am

Брунхилда ::
Ne bih da delujem kao s Marsa, ali moram... Već sam shvatila šta je to Bolonja čitajući ovu temu - neki novi školski sistem koji su nedavno uveli u Srbiju... A da li može neko da mi objasni, zašto? Šta je falilo starom sistemu? I kakve su to konkrento promene osim sabijanja gradiva sa 4 u tri godine... Jel to sad znači da faks normalno traje 3 a ne 4 godine, ili šta? Oprostićete mi na apsolutnoj neobaveštenosti, ali živim u inostranstvu i nisam baš u toku...

Нисмо игнорисали...Увођење реформи је било политичко питање, зато је и тако траљаво спроведено. У Србији већ деценијама политичком сценом крстаре неспособни мешетари, и све чега се они дотакну мора да буде фалично или да пропадне. Тако је и са Болоњом...
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:05 pm

Sve mi se cini da je to neki od apsurdnih uslova koje moramo ispuniti kako bismo mogli u EU... Ili gresim?
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:20 pm

Ма можемо ми да урадимо све што кажу, па опет нећемо у ЕУ, а и не треба.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:26 pm

EmpressMaud ::
Ма можемо ми да урадимо све што кажу, па опет нећемо у ЕУ, а и не треба.

Mislim da si u pravu, sto se prvog dela tice, a sto se tice drugog... To je, kako bi rekao jedan moj drugar, sasvim drugi par opanaka... Smile (o kome bi se moglo diskutovati, al ne u ovoj temi)...
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 2:45 pm

Брунхилда ::
Sve mi se cini da je to neki od apsurdnih uslova koje moramo ispuniti kako bismo mogli u EU... Ili gresim?

То је један од парадокса. Мислим да нам ЕУ није експлицитно захтевала спровођење Болоње, али се Болоња подразумева за размену пост-дипломаца и других студента са земљама ЕУ. На ово боље нек ти одговори неко ко се више бавио тим правним аспектима, ја се тиме нисам бавио. У сваком случају, реформа је политички инспирисана и лоше спроведена на већини факултета. На Економском факултету је, на пример, изванредно спроведена, као и на ФОН-у, Факултету политичких наука и сл. Склон сам да кажем да је Болоња у ствари идеалан концепт за те комерцијане науке/факултете, али да је нас требало да заобиђе, јер се делови историје, философије, биологије и медицине (нпр.) не могу изоставити или сузити...
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 6:57 pm

Како сам (не намерно) својим коментаром који је био обична шала покренуо оволику расправу,ред је да и ја нешто кажем о Болоњи.
По мени је то највећа грешка високог школства икада направљена у Србији.Једноставно су свели факултет на ниво средње школе.Хвала Богу мене не качи ова реформа,али сам јако забринут за будуће генерације и њихов ниво знања.Такав програм је претпостављам добар за факултете као што су машински,електортехнички и сл. , али не могу се стављати у исти ранг са нашим факултетом,по самој природи наука које се проучавају код нас.
Како неко може филозофију да оцењује на исти начин као и основе електротехнике?
Уз сво поштовање према осталим професијама и факултетима,наш факултет је тај који би требао да створи добар део будуће интелектуалне елите ове земље.
Још један проблем конкретно са археологијом-колко сам ја схватио из приче млађих колега,ако не положе све испите у току године прелазе на статус самофинансирајућих студената,а школарина је превелика у односу на услове које имамо на факултету.И како да студенти археологије заврше све обавезе које су им наметнуте?Имају обавезну практичну наставу,што је за сваку похвалу (моја генерација,као и раније нису то имале) , али с обзиром шта све треба да ураде током године да би остали на буџету када да нађу времена да оду на терен?И кад сутра дипломирају,под условом да имају доста среће да добију понуду за посао,шта ће рећи на конкурсу:"Знате ја не знам ништа од теренског рада,никада нисам био на терену,нисам имао времена"?!
То је као када би хирург добио посао а никада пре није био у операционој сали!
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 8:03 pm

Ја сам чула од претходних генерација да је пре реформе пракса у архиву трајала недељу дана. Сада траје 2 дана!!! Да мало појасним како изгледа та ''пракса'': дођемо сви у архив, тамо нас сачекају асистенти, уведу нас у велику салу где нас дочека директорка архива и исприча нам пар ствари о тој установи, затим нас одведу у депо са следећом изјавом ''Овде сте сад били и никад више!''. После кратког обиласка сви се враћамо кућама и тако се завршава први дан. Другог дана нам дају хрпу докумената из 19. века са задатком да прочитамо што више можемо и укратко препричамо шта смо прочитали.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 8:37 pm

Historik ::
Брунхилда ::
Sve mi se cini da je to neki od apsurdnih uslova koje moramo ispuniti kako bismo mogli u EU... Ili gresim?

То је један од парадокса. Мислим да нам ЕУ није експлицитно захтевала спровођење Болоње, али се Болоња подразумева за размену пост-дипломаца и других студента са земљама ЕУ. На ово боље нек ти одговори неко ко се више бавио тим правним аспектима, ја се тиме нисам бавио. У сваком случају, реформа је политички инспирисана и лоше спроведена на већини факултета. На Економском факултету је, на пример, изванредно спроведена, као и на ФОН-у, Факултету политичких наука и сл. Склон сам да кажем да је Болоња у ствари идеалан концепт за те комерцијане науке/факултете, али да је нас требало да заобиђе, јер се делови историје, философије, биологије и медицине (нпр.) не могу изоставити или сузити...

Zapravo ti fakulteti gde je uspesno sprovedena su pretvoreni u vise skole. Такав начин стударање је добар за стварање администрације а не стручњака у правом смислу те речи. Тако да ни технички факултети нису погодна места за спровоење оваквих система. Ако су већ хтели да добију велики број дипломаца брзо онда су требали да повећају број виших школа односно да поједини факултете деградирају на тај ранг док би поједине висикошколске установе морале да инсистирају на квалитетном образовању по сваку цену. Али мислим да је прекасно. Морамо да деградирамо своје образовање да бисмо постали део просвећене Јевропе. lol!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 1:22 am

Са Војводом и Мономахом се потпуно слажем. Што се тиче праксе у архиву, и моја генерација је имала 2 дана (или чак свега један), и исто толико у Народној библиотеци. Али то је, бар ми се чини, од мање важности него реформа образовног плана и програма и но начин оцењивања
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 10:51 pm

Ma,ja zelim samo da studiram i nista vise.
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 1:40 am

Ilmatar Hellsingfors ::
Ma,ja zelim samo da studiram i nista vise.

I ja isto ali mi ova bolonja neda ... Kod nas u BiH "uveli" to, a neki profesori misle da je jos Tito ziv i da su oni studentima Boziji dar.... Mislim necu da grijesim dusu moji profesori genralno su jako fini ljudi , imamo sa njima divnu saradnju, ali plan i program ne valja nista ... Opcenito na citavom univerzitetu shvatili su da gradivo od negadašnjeg 4-godišnjeg studija , strpaju 3 godine + dodaju neke nove predemete, tako da smo mi na historiji imali 16 predmeta u prvoj godini i svega nas je 9 % od ukupnog broja studenata na prvu godinu doslo do trece. Ali ni to ne bi bila neka muka da mi nakon te 3 godine (u kojima smo morali poloziti isto gradivo kao nase kolege koji su se rodili godinu ranije) ne dobijamo zvanje "pomocnik nastavnika"... Odnosno postajemo jedno veliko NISTA... Al dobro isli bismo mi ii dalje nakon te tri godine, sta mozemo ... Medjutim nekom genijalnom politicaru sinulo je da bismo mi mogli te dvije godine platiti po 10.000.... Kako divna ironija.... Nadam se da je preko Drine bolje:)
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 1:44 am

10.000 cega, izvini?
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 1:53 am

Дркема. Very Happy Болоња - Page 2 20km_lice
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:03 am

A kolko je to evra?
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:10 am

crna_udovica ::


Odnosno postajemo jedno veliko NISTA...

Е то ти је главни штос са Болоњом. Потрудили су се да нам смање градиво и олакшају студирање, да нам све сабију у три године, па онда увели модул у четвртој и кад завршимо четврту нисмо нико и ништа. Треба нам пета година - мастер. Толико о помагању.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:19 am

Meni se sve cini po vasim pricama da je ta Bolonja jedna velika glupost koja je upropastila nase skolstvo... Sta je falilo studiranju i programu koji je trajao cetiri godine na vecini fakulteta...???
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:21 am

То се и ми питамо.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:23 am

Nije Jevropski.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:26 am

Није ни Болоња.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:27 am

Pojedini misle da jeste...
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:34 am

Hm.. Decenijama su nasi ljudi (kao i svi drugi Sloveni) bili veoma cenjeni u svetu bas zbog tog skolskog sistema i programa koji smo imali... I sad odjednom ne valja, jer nije "jevropski". Svasta.
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:36 am

Sta se moze. Sada stvari tako stoje. Go with them or without them. A sve mi to lici na presipanje iz supljeg u prazno.Kao i svaki pomen toga.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:55 am

Tilotama ::
Sta se moze. Sada stvari tako stoje. Go with them or without them. A sve mi to lici na presipanje iz supljeg u prazno.Kao i svaki pomen toga.

Када кажете "пресипање", на шта конкретно мислите? Question
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitimeSun Mar 23, 2008 2:57 am

Na pricu o Bolonji i svim rasparavama na tu temu.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Болоња - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Болоња
Назад на врх 
Страна 2 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Off-topics :: Off-topics-
Скочи на: