SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Болоња

Go down 
+10
Брунхилда
EmpressMaud
Ilmatar
Venceslav
Olaf Dugobradi
Arbus_Di
Historik
vojvoda
Владимир Мономах
Defunctus
14 posters
Иди на страну : 1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 5:27 am

Vladimir Monomah ::
камо среће да смо ми данас такви,не би пало на памет овима са факултета да нас толко зезају,а наши протести би имали неку сврху,могли би бар нешто да решимо,а не само да мирно протестујемо чекајући да нас полиција растера. Very Happy

Не могу да издржим, мада сам мислио да ћу моћи...
1) Да ли је ово позив да студенти носе оружје?
2) Зар је могуће да досадашњи протести нису имали сврху? Школарине?
3) "Ови" са факултета се... зезају? Е, па сад...
4) Ако су последња два били мирни протести, како ли онда изгледају не-мирни?

Пазите господине колега, полако размислите и не журите са одговором. Овај одговор се уписује у индекс.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 5:23 am

Немојте да схватите то лично,нисам рекао ништа против Вас,а о Вама сам од студената чуо само лепе ствари.Код нас на археологији је благо речено хаос,немамо основне услове за студирање а сви знамо колике су школарине.Ја сам се мало шалио кад сам све ово рекао,али ипак мислим да неке ствари треба радити другачије.Сваке године порасту школарине (а услови остају исти) и сваке године се праве простести који ништа не реше.Грчки студенти то много ефикасније ураде-када су покушали да им уведу програм по болоњској конвенцији изашли су на улице,запалили центар Атине и повукли се на факултет где полиција не сме да улази без посебне дозволе.Не подржавам насиље али када нема другог начина боље је и то него ништа не радити.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 5:46 am

Добро, и ја сам писао шаљиво.... полушаљиво. Не бих желео да звучим СВАДЉИВО, али заиста морам да поменем да су се услови школовања у односу на моје време у истим клупама изузетно побољшали. Сада Факултет располаже техничким и материјалним средствима о којима је могао само да сања пре 10 година и ја сам потпуно сигуран да ће сваке године бити све боље.
Како могу да будем сигуран?
Тако што учествујем у управљачким телима и видим напоре који иду у том правцу. Ни сам Спаситељ света није могао да подигне Храм за један дан, тако да ни Ваша генерација можда неће уживати у пуним благодетима академског живота који имају западноевропски студенти. То ће моћи они који долазе после нас и вас. Наш је задатак да им то обезбедимо.

На самом крају: молим да примите к знању да је поређење са грчким студентима непримерено. Чак ни уз највеће напоре Англо - америчанима није пошло за руком да им отму 15% територије, па ни да им наметну "Болоњу" (о којој мислим све најгоре). Студенти јесу запалили неке банке и кола, али се после тога ником нису извињавали.... after ****** no regrets (В. Драшковић). Грци немају Чеду, Тадића др Бору, Весну, Владана.... и остале.

Последње: НИСАМ чуо да ће наредне године да се повиси школарина.
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 11:28 am

Vladimir Monomah ::
Није на немачким универзитетима,већ је статутом Оксфорда студентима било забрањено да носе лукове и стреле на предавања.А на једном немачком универзитету је професор отпуштен пошто је избо ножем свог колегу.Иначе су студенти добрим делом били права напаст,Оксфорд је једном био под опсадом јер су се "академски грађани" запили па су онда направили неку глупост,не могу да се сетим сад дал је била у питању туча,силовање или нешто треће.Углавном,фини енглески народ се толко изнервирао да је кренуо да заузме универзитет,али како су и студенти били наоружани,морали су да их држе под опсадом која је трајала неколико дана,док није дошла краљева војска да их раздвоји. Very Happy
Не бих се баш сложио да су студенти увек студенти,камо среће да смо ми данас такви,не би пало на памет овима са факултета да нас толко зезају,а наши протести би имали неку сврху,могли би бар нешто да решимо,а не само да мирно протестујемо чекајући да нас полиција растера. Very Happy

Постоји студентски форум где треба стављати овакве псотове. Ово је место за средњи век.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 1:22 pm

vojvoda ::
Vladimir Monomah ::
Није на немачким универзитетима,већ је статутом Оксфорда студентима било забрањено да носе лукове и стреле на предавања.А на једном немачком универзитету је професор отпуштен пошто је избо ножем свог колегу.Иначе су студенти добрим делом били права напаст,Оксфорд је једном био под опсадом јер су се "академски грађани" запили па су онда направили неку глупост,не могу да се сетим сад дал је била у питању туча,силовање или нешто треће.Углавном,фини енглески народ се толко изнервирао да је кренуо да заузме универзитет,али како су и студенти били наоружани,морали су да их држе под опсадом која је трајала неколико дана,док није дошла краљева војска да их раздвоји. Very Happy
Не бих се баш сложио да су студенти увек студенти,камо среће да смо ми данас такви,не би пало на памет овима са факултета да нас толко зезају,а наши протести би имали неку сврху,могли би бар нешто да решимо,а не само да мирно протестујемо чекајући да нас полиција растера. Very Happy

Постоји студентски форум где треба стављати овакве псотове. Ово је место за средњи век.

У питању је шала, као што је колега објаснио...Наравно да овде нема места насиљу нити ће га бити. Могу да разумем фрустрацију колеге константним повећавањем школарине (ја срећом немам проблема са тим), и релативно спорим напретком у погледу побољшања услова студирања. Такође, верујем професору да се на томе ради, и одређени резултати се већ виде (све учионице имају рачунар и пројектор, што је бар 2000 еура по учионици). Са друге стране, код услова студирања, можда не би било лоше да се побољшају не материјалне ствари, нпр. да се повећа број испитних рокова и сл, али се слажем да ово није место за те теме
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 1:24 pm

Historik ::
vojvoda ::
Vladimir Monomah ::
Није на немачким универзитетима,већ је статутом Оксфорда студентима било забрањено да носе лукове и стреле на предавања.А на једном немачком универзитету је професор отпуштен пошто је избо ножем свог колегу.Иначе су студенти добрим делом били права напаст,Оксфорд је једном био под опсадом јер су се "академски грађани" запили па су онда направили неку глупост,не могу да се сетим сад дал је била у питању туча,силовање или нешто треће.Углавном,фини енглески народ се толко изнервирао да је кренуо да заузме универзитет,али како су и студенти били наоружани,морали су да их држе под опсадом која је трајала неколико дана,док није дошла краљева војска да их раздвоји. Very Happy
Не бих се баш сложио да су студенти увек студенти,камо среће да смо ми данас такви,не би пало на памет овима са факултета да нас толко зезају,а наши протести би имали неку сврху,могли би бар нешто да решимо,а не само да мирно протестујемо чекајући да нас полиција растера. Very Happy

Постоји студентски форум где треба стављати овакве псотове. Ово је место за средњи век.

У питању је шала, као што је колега објаснио...Наравно да овде нема места насиљу нити ће га бити. Могу да разумем фрустрацију колеге константним повећавањем школарине (ја срећом немам проблема са тим), и релативно спорим напретком у погледу побољшања услова студирања. Такође, верујем професору да се на томе ради, и одређени резултати се већ виде (све учионице имају рачунар и пројектор, што је бар 2000 еура по учионици). Са друге стране, код услова студирања, можда не би било лоше да се побољшају не материјалне ствари, нпр. да се повећа број испитних рокова и сл, али се слажем да ово није место за те теме


Ја лично не мислим да су побољшања типа пројектора у учионицама нарочито битна за нашу науку односно за квалитет предавања (тако је за огромну већину наука). Набавка литературе требало би да буде на првом месту кад већ не морамо да набављамо хемикалије и сличне ствари.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 4:47 pm

Јест' да већ рекосте да није место за овакве расправе, ал' пошто сви казасте понешто, морам и ја, и ја, и ја...

ЛМ, технолошко унапређење нашег факултета је за сваку похвалу и задовољство, само када би то унапређење било испраћено и подизањем квалитета предавања и рада на вежбама уз помоћ поменуте сав.тех., чему се сви надамо. Кањешна, не треба сваки проф. да користи пројектор и комп, јер би се код неких предм. наставника суштина и смисао предавања лако изгубили инсистирањем на слајдовима пошто им није нужан ватромет да би дочарали неки историјски период, док с друге стране реке имамо предм. наставнике код којих је показивање слика неопходан материјал у раду са студентима или би макар требало да буде да би њихова настава имала смисла! Нећу даље конкретизовати, "ко разуме, схватиће", ал множ. је украс. Искрено, надам се прогресу који поштовани Defunctus најављује, мада сам ја поприлично скептична уопште према систему образовања какав је замишљен у другој половини 20. века, али то је већ преширока тема за форум овог карактера.

Даљше, проблем је и у томе, како чујем, а зао глас далеко иде, што студенти сада "блеје" ко испред торине чекајући њ.к.в. der Schluessel, што опет некада зна бити забавно, ал само понекада.

Трећи велики проблем ЈЕСУ школарине, које су нехумано високе и слажем се да би студенти морали више да се боре за своја права. Међутим, ако неко не жели да подметне леђа за себе и због себе шта да му радимо? Очигледно је да је број оних који воле да буду шишани сасвим пристојан, а људи по природи ионако јесу конформисти и климоглавци, да не улазимо сада у причу колико систем изграђује и награђује такво понашање. Никада насиље, али борба за своја права увек и свуда.
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 10:02 pm

Можемо да прекинемо расправу али пре тога бих замолио професора да образложи свој негативан став према ,,Болоњи''. Уколико жели,наравно.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSat Mar 08, 2008 10:45 pm

Мој став је давно познат и образлаган је како студентима, тако и телима која руководе Одељењем и Факултетом. Укратко, реформа је довела до општег пада квалитета наставе, због тога што је прописала да може да се пита само оно што се предаје на часовима. Како је ноторна ствар да овај Факултет и његово Одељење за историју школију професоре историје на свим нивоима, то је значило да им се мора презентирати цела позната људска историја у својој дијахронији. Ово је довело до тога да су професори обавезани да то и предају на часовима, те су се ови претворили у преглед политичке историје од праоца Аврама до Владана Батића, чиме се наведени никако нису изједначили један са другим. Настава организована по ЕСП бодовима спречила је да дамо додатну литературу и тако у круг. А онда је дошао завршни ударац: "неписана наредба" да се основне студије имају организовати за 3 године, одн. 6 семестара. Дакле, оно што је раније једва стајало у 4 године, сада је имало да буде сабијено у 3. Резултат сте сами осетили, из једноставног разлога што је сама логика школовања на факултету захтевала да се градиво, одн. квантум знања не смањује. Јер, шта би се добило смањењем градива? Па сви који су уписали факултет, већ су завршили неке средње школе и зашто их сада враћати у њих? Да ли се за то дају према оцени неких, превисоке школарине? Наравно не, а ту је и додатни проблем. Свако ко се - не дај Боже разболи - жели да оде код лекара који је школован и који зна свој посао. Гласно питам, да ли ћемо да идемо код лекара за кога унапред знамо да је уместо 4, студирао 3 године и који је анатомију имао само један семестар? Хоћемо ли ићи на операцију ока код таквог слепца? Или ћемо да идемо на операцију простате код неког ко не прави разлику између "белих бубрега" и оних "црних"? Даћу одговор само за себе: ја НЕ БИХ.

Некако верујем да не бисте ни ви. Исто тако верујем да ми који имамо децу или који желимо да их имамо нећемо да одведемо ту децу код професора историје који је не зна од њеног почетка, па макар се она завршавала са Тадић др Бором. Arbus_Di и сви остали су потпуно у праву: ЗА СВОЈЕ НОВЦЕ ХОЋЕМО НАЈБОЉЕ, али "Болоња" не дозвољава да вам се то да. Свако иоле добронамеран може да се распита о курсевима које сам држао као млад доцент непосредно пред "Болоњу" - и данас се памте "Рођење Немачке", "Немачка у X веку", "Франачка у доба Меровинга"... Само једно поређење: данас Меровинзи стану у два часа, а пре "реформе" сам о тим стварима говорио ДВА СЕМЕСТРА. Шта мислете, ко је добио више? Уколико се осврћете на овај пост, молим вас да одговорите и на ово питање.

Много би могло да се пише и говори о овој теми и разумљиво је огорчење оних који су дали велики новац, а за то добили повратак у средњу школу. Предлажем администраторској конзисторији да ову тему не закључа, већ да је пребаци у off.
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 1:05 am

Слажем се са Вама да је све сабијено и помало скарабуџено, али ми није баш сасвим јасно због чега сте против тога да нам Ви и ваше колеге током два семестра испредајете комплетну историју неког периода, већ само део, као по старом систему?
Па, не знам ко је заправо добио, а ко изгубио...заиста...мада ми се чини ,,да је сваки човек увек на губитку'' у оваквим ,,транзицијама'' ...

Такође бих замолио Великог инквизитора да само пребасци ову тему у off под именом ,,Болоња - за и против'' нпр.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 2:17 am

То је проста ствар. Болоња у Србији=наставак средње школе. Не можеш ти некоме у 15 часова да испричаш историју Европе од 476. до 1100. године. Много круцијалних ствари ту неће бити споменуто, биће прескочено и заобиђено због недостатка времена. Ја сам имао ту срећу да факултет упишем 2004. године, што ме чини чланом последње пре-болоњске генерације. Оно што смо ми учили и болоњски програм-то је небо и земља. Вероватно ниси имао прилику да слушаш специјалистички курс од два семестра. За то време професор може да те детаљно упути у један период историје, или да ти да комплетан преглед историје једног народа, или да испрати одређене институције кроз историју. Тиме се остварује увид у историјски процес, а студенту се пружа могућност да схвати шта се заиста дешавало, а не да му се каже: " то није битно", или " За то немамо времена". И испити су претворени у смејурију. Ја не кажем да треба да се полаже по 10 000 страна, као што сам ја полагао Стари век, ми смо се први за то бунили. Али не може нпр. национална историја средњег века да се сведе на 500 страна литературе. Или да се савремена историја учи из Илустроване енциклопедије света (која није ни научно дело, него енциклопедија, а оне служе да ЛАИКА упуте у нешто, а не да се према њима саставља наставни план)...И тако даље, да не замарам колеге. Није Болоња лоша ствар за нпр. ФОН или Економски факултет, али за фундаменталне друштвене науке, попут историје, археологије, филозофије и класичних језика она је нешто лоше и нешто што никада није ни требало да уђе у употребу...
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 4:07 am

Апсолутно се слажем са готово свим што је поштовани Defunctus написао о "реформи" образовања под шифрованим именом "Болоња". Очито је на делу наметање једног модела рада на универзитетима који је осмишљен тако да предност даје усвајању најпрактичнијих знања, док дубља суштина мора остати магловита у дубини тамних храстових шума, јер, Боже драги, нама не требају толико школовани људи. Њима не треба толико знања у нашем систему, јасно је, као да из Ереба шапуће Орвел. Џабе се млади људи расплињују и губе време на факултету у некаквом студирању, уместо да завршавају у року са најбазичнијим&најповршнијим знањима, брже-боље отпочињајући са враћањем свога дуга друштву, коме, разуме се, понајвише требају шрафови практиканти различитих боја и величина. "Болоња" је осмишљена тако да и имбецили са довољно "дрљалачких" способности могу да заврше факултет постајући на тај начин корисни чланови друштва коме ће дати сав свој пуни допринос неговањем "вредности" које су покупили током свога школовања, што је просто дражесно врзино коло у које смо уплетени ко пилићи у кучине. Дошли смо у позицију у којој је у потпуности обесмишљено високо образовање као такво, а и рад наставног кадра посебно на друштвеним факултетима је сведен на ниво средње школе, то ми је у потпуности јасно, али то је тек посебна и жалосна прича која још више продубљује нашу тему. Опет се поставља нужно питање ОТПОРА интелектуалне елите до кога није дошло. Да ли међу проф. на универзитетима у Србији превовлађује став да "Болоња" ваља или чист опортунизам? Ни са студентима ситуација није сјајнија. Ипак је лакше ловити рибу у базену, но у немирном мору, рече неко паметан давно. У наше време је јасно приметан недостатак борбе за најелемантеранија повређена права, а тек за нешто више нема ни говора. Сви ћуте и трпе. Изгледа да нам се дешава исто што и свим народима после кризних времена, када "јаки духови траже уточиште у себи у страху од губљења у неплодној пустињи", остављајући да њихово време тече поред њих и за неког другог.

И на крају се поставља питање где ће нас довести овај рембазан у који су нас (не)свесно увукли они "наши" еумунисти који хрле тамо где никада нису били, само јер нису читали Гетеа, Бодлера, слушали Вагнера, Бетовена, јер да јесу, знали би да Европа одувек станује овде, а да све што стиже са печатом квалитета западно од Загробља није нужно здраво и корисно за наш друштвени организам. Некада се ни орган рођене мајке не може примити у детета, а камоли шта друго, дражајши моји прогресивци без прста на челу.

п.с.

Емпреса, мислим да је најбоље да од дела ове теме направиш нову, тако што ћеш скинути све постове почев од Олафовог у коме спомиње "Болоњу". Штета да неки од ових постова остану "заробљени" на теми са којом немају везе, а врло су квалитетни.
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 4:10 am

Profesore!
koje su sanse za stvaranje izbornih predmeta koji bi se bavili posebnim celinama i temama?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 5:30 am

Као и обично, оштровида Arbus_Di има изванредна запажања. Међу онима која су оставила посебан утисак налази се оно које се односи на став властодржаца да ће поданици да буду бољи и да ће више да имају - ако мање знају. Целог живота сам мислио да је обрнуто, да ће човек моћи више да заради ако више зна и уме, али изгледа да сам био у заблуди. Arbus_Di је такође исправно приметила да се "Болоња" родила из американске потребе да се "људски ресурси" ( њихов израз: human resources) што пре евакуишу из школских клупа и крену да "праве паре" (to make money). На оправдану примедбу "неких" да ће се тиме добити полузнање, одговорило се да "човек, заправо, учи целог живота" и да ће процес образовања да се настави и касније. У крајњој линији, додали су помирљиво, ко баш има пара да своје потомство бескрајно држи у школским клупама (to vaste money), даваће новац за мастере, специјализације и докторске студије у чак два степена. Када се и то заврши, могу да упишу неки други факултет....

И ово је punctum saliens реформе: "Pecunia nervus rerum". Школоваће се ко има пара или нађе спонзоре. "Спонзори", тј. родитељи мораће више да раде (црнче) да би обезбедили новац за школарине, али од тога неће да буду богатији ни они ни њихова деца, већ само послодавци. Наравно, пошто здрав разум не може тек тако да се убије, да би се скренула пажња са суштине, покренута је лажна дискусија око висине школарине. Знамо како се прича завршила: нико од професора није постао богатији, нико од студената се није приближио крају студија, сви заједно изашли су посвађани, сиромашнији и разочаранији него икад.

Да ли смо пружили отпор? Јесмо, али смо били прегласани у тренуцима када се још веровало да ова земља има "европску" будућност. Постојало је сазнање да се ради о безочној манипулацији, али "лепша будућност" која нам се смешкала са кабловске телевизије однела је превагу зато што је сећање на године изолације, санкција и рата још било свеже.

Хоће ли и може ли да буде боље? Може, под условом да се постигне јединство око циљева промена. Невоља је у томе што се не види која би друштвена или политичка сила повела разједињене и посвађане академце у борбу за истинску реформу.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeSun Mar 09, 2008 8:27 pm

Defunctus ::

Хоће ли и може ли да буде боље? Може, под условом да се постигне јединство око циљева промена. Невоља је у томе што се не види која би друштвена или политичка сила повела разједињене и посвађане академце у борбу за истинску реформу.

Истинска образовна реформа која би задовољила потребе нашег друштва може да крене искључиво са Универзитета и иза ње мора стати већински наставни кадар свих факултета. Само таква сила може да изврши притисак на политичке структуре да ураде нешто у позитивном смеру. Али проблем је како организовати саме идеолошки/партијски/цивилизацијски супротстављене наставнике? То већ није домен мога мозгања.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 10:30 pm

Ne mogu da postignem da procitam sve postove zbog ogranicenog vremena za kompom stoga cu izneti svoj stav o Bolonji!
NA LOMACU S NJOM!Opet sala.
Elem,ona me podseca na povratak u srednju skolu i konstantan rad.Ovo drugo je dobro.Mada,meni se cini da na nasem Univerziteu je uzimaju zdravo za gotovo,tj. kako koji fakultet tako i jos koja Bolonja.Jos da je kako koji profesor-pa onda bruka.Ne znam kako je teklo studiranje po starom pravilniku jer ne stigoh to da okusim ali deluje mi lakse i kao davno prohujalo vreme jer u poteri za Evropom i njenim vrednostima jurimo 200 km/h a to se ne radi tako.Ne moze odjednom sve.Zato bi moj izbor bio postepeno uvodjenje i ne igranje zmurke sa skolarinama jer sam jednom procitala da ona na SORBONI iznosi oko 200 evra!!!!!!A ovde cu da postanem anoreksicarka dok poplatim sve troskove a i mozak ce da mi napreduje dok pohvatam sva pravila i konce studiranja jer svaka generacija je neki novi vrag u pravilniku,pa dok se usaglase ode glava studentima.Za sada toliko.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeMon Mar 10, 2008 11:53 pm

Сцена са туристичког путовања.

Туристички водич:

"Болоња.... некођ леп град у Италији, спалили га противници реформе високог обазовања пореклом из кхм, кхм, оне земље чије име се не изговара у добром друштву."

Уздаси, понека суза, севају блицеви...

И ОВО ЈЕ ШАЛА. Ilmatar je у праву.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 2:29 am

Ја бих само волела да знам да ли Болоњу разумеју и они што су је измислили?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 2:30 am

То не знам, али сам готово сигуран да су своју децу послали у швајцарске школе и пансионе... где нема Болоње.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 2:43 am

Наравно, а ми се злопатимо с Болоњом. У суштини Болоња је замишљена тако да се даје година за годином и да се олакша студирање, али... с обзиром да је Б. осмишљена да буде више средња школа, а мање факултет и студирање се, сходно томе, своди на средњошколско ''бубање'' напамет и учење набрзака и офрље, јер се просто нема времена да се неко озбиљно позабави материјом... а и како ће када се стално као нешто учи, али не довољно озбиљно и предано како и ваљда приличи факултету. Поред силних ''домаћих задатака'' сваке недеље ја немам времена да се озбиљно посветим ниједном, већ само да прелистам, бацим поглед, покушам што више података да угурам себи у главу у кратком временском периоду и већ се великом брзином бацам на следећу хрпу папира коју треба за сутра да научим и тако у недоглед. Наравно, то резултује исто тако брзим заборављањем... питам се да ли је то поента студирања и да ли ће такав начин учења ''за сваки час'' да од нас направи добре научнике достојне ове науке коју проучавамо?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 3:18 am

Потпуно делим Вашу забринутост и огорчење. "Проболоњски" део колегијума је одбио наш предлог за поправку система. Међутим, tempora mutantur.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 10:20 am

Главна ствар у вези са Болоњом је да се она не примењује на елитним универзитетима, какав је нпр. Оксфорд, већ је уваљују земљама бившег Источног блока, да би њихове универзитете (од којих су неки веома квалитетни, попут нпр. Прашког, који је старији 90% европских) свели на ниво својих провинцијских (типа наш Чачански, где Веља магистрира, у комисији му пола партије, и сви аплаудирају јер је дошао у оделу, а чак зна да користи и Power point)...Мени је проф. Милош Ковић рекао да његов ментор у Оксфорду ни не зна шта је Болоња (у смислу програма за реформу школства), и да се тако нешто никад неће примењивати код њих...
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 4:27 pm

Ne bih da delujem kao s Marsa, ali moram... Već sam shvatila šta je to Bolonja čitajući ovu temu - neki novi školski sistem koji su nedavno uveli u Srbiju... A da li može neko da mi objasni, zašto? Šta je falilo starom sistemu? I kakve su to konkrento promene osim sabijanja gradiva sa 4 u tri godine... Jel to sad znači da faks normalno traje 3 a ne 4 godine, ili šta? Oprostićete mi na apsolutnoj neobaveštenosti, ali živim u inostranstvu i nisam baš u toku...
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Cakra
Члан еснафа
Члан еснафа
Cakra


Број порука : 23
Age : 36
Registration date : 20.02.2008

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 4:42 pm

EmpressMaud ::
Наравно, а ми се злопатимо с Болоњом. У суштини Болоња је замишљена тако да се даје година за годином и да се олакша студирање, али... с обзиром да је Б. осмишљена да буде више средња школа, а мање факултет и студирање се, сходно томе, своди на средњошколско ''бубање'' напамет и учење набрзака и офрље, јер се просто нема времена да се неко озбиљно позабави материјом... а и како ће када се стално као нешто учи, али не довољно озбиљно и предано како и ваљда приличи факултету. Поред силних ''домаћих задатака'' сваке недеље ја немам времена да се озбиљно посветим ниједном, већ само да прелистам, бацим поглед, покушам што више података да угурам себи у главу у кратком временском периоду и већ се великом брзином бацам на следећу хрпу папира коју треба за сутра да научим и тако у недоглед. Наравно, то резултује исто тако брзим заборављањем... питам се да ли је то поента студирања и да ли ће такав начин учења ''за сваки час'' да од нас направи добре научнике достојне ове науке коју проучавамо?

E bas lep post za moje namere. Besmisleno je da objasnjavam svoj stav po gomili pitanja koja su u ovom topicu izneta a u vezi kojih ima drugacije misljenje, ali cu reci da ovo otprilike savrseno oslikava moje misljenje od kada sam se upisao na studije 2004. godine, dakle i ja sam ta poslednja generacija pred "Boloju". Upravo tako je morao da se ponasa student koji je zeleo da ima dobar prosek, i u mnogim slulcajevima jos vaznije, kada je zeleo upisivati redovno godinu (da nebi placao obnovu; a pri tom nas fakultet ne pravi nikakvu razliku izmedju samofinansirajucih i budzetskih studenata u ovom pogledu), ili jurio za stipendijama. Kada sam konacno odlucio da se vise ne mirim sa ovim nacinom studiranja morao sam da obnovim godinu. Odavde bih prokomentarisao jos i boldovan tekst - koji procenat studenata upisuje istoriju, ili bilo koji fakultet, da bi se bavio naukom? A sa druge strane studenti se osposobljavaju za rad u skoli kroz Psihologiju, Pedagogiju i Metodiku, sto da nije tuzno bilo bi smesno.

Цитат :
да његов ментор у Оксфорду ни не зна шта је Болоња (у смислу програма за реформу школства)

E jos jedan bas lep komentar, a koliko ljudi ovde zna sta zapravo "Bolonja" podrazumeva? (koliko ljudi uopste zna sta su neki najelementarniji pojmovi poput plana i prgorama?)To nije uniformni obrazac koji podrazumeva da se do sitnih detalja univerziteti "ponasaju" isto... A da je "Bolonja" na nasem odeljenju (da se tako ogranicim) primenjena katastrofalno nema sumnje, ali nju ste vec dovoljno napljuvali tako da se tu necu mesati. Medjutim apsolutno sam siguran da se broj zaista kvalitetnih studenata nece puno promeniti... Sistem nije bio dobar, promena nije bila dobra u smislu toga gde smo sada, ali se nadam da cemo vremenom stici na nesto bolje. Medjutim ta nada mi sve vise i vise slabi, nasa drzava se potpuno raspada, drustvo kultura ma sve odlazi u...

I za kraj da se vratim na jos jedan podatak vezan za predbololnjski nacin studiranja, prosecan broj godina koji je bio potreban za zavrsavanje osnovnih studija kada smo mi upisivali fakultet bio je 9.5 godina. 9.5 GODINA!!! [zvanicni podaci fakulteta]
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitimeTue Mar 11, 2008 10:00 pm

Иначе само да упутим неупућене-колега Чакра је бисер наше генерације. Има најбољи просек и један је од најбољих студената. И погодите шта још-он је једини човек на нашем факултету који је сам изабрао да обнови годину како се не би више цимао, иако је могао да да услов лагано, те је мене и још неколико колега уз песму испратио у четврту! Такав се не рађа два пута...
Назад на врх Go down
Sponsored content





Болоња Empty
ПорукаНаслов: Re: Болоња   Болоња Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Болоња
Назад на врх 
Страна 1 of 4Иди на страну : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Off-topics :: Off-topics-
Скочи на: