SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Jeretici i jeresi

Go down 
+7
Marija-Antoaneta
crna_udovica
EmpressMaud
lady_Godiva
Љубa хајдук-Вукосава
Historik
Marija
11 posters
Иди на страну : 1, 2  Next
АуторПорука
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 11:34 pm

Kad smo vec poceli da pricamo o inkviziciji, sto ne bismo pricali i o jereticima? Ajd da se manemo osnovnih cinjenica o jereticima (koje jeresi postoje, strukture jeresi itd) i ajd da pricamo o njima. Sta vi mislite? Sta je po vama jeres a sta ne? Kakvi ljudi bi bili proglaseni jereticima?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 12:32 am

Istorija je pokazala da jeres ne mora uopšte da ima dogmatskih razlika u odnosu na matičnu crkvu, dovoljno je samo da ne poštuje njenu hijerarhiju. Postoji čitav niz primera gde su određene monaške zajednice, koje su se povlačile i bavile proučavanjem Biblije i molitvama, proglašene za jeretičke, onoga trenutka kada su odbijale da poslušaju naređenja pape, ili su na neki drugi način predstavljali opastnost za ustrojstvo crkve
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 2:57 pm

Cini mi se da su Valdenzi imali slican problem. A i to sve lici na katolike, cim im se necije misljenje ne svidja, odma' na lomacu! Mad
Назад на врх Go down
Љубa хајдук-Вукосава
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Љубa хајдук-Вукосава


Female
Број порука : 54
Age : 33
Registration date : 10.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 3:17 pm

Marija ::
Cini mi se da su Valdenzi imali slican problem. A i to sve lici na katolike, cim im se necije misljenje ne svidja, odma' na lomacu! Mad
Mad Mad Mad
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 5:00 pm

Marija ::
Cini mi se da su Valdenzi imali slican problem. A i to sve lici na katolike, cim im se necije misljenje ne svidja, odma' na lomacu! Mad
Po meni to nije karakteristika samo katolika. Svako se na slican nacin obracunava sa svojim politickim neistomisljenicima ako je dovoljno mocan.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 9:13 pm

lady_Godiva ::
Marija ::
Cini mi se da su Valdenzi imali slican problem. A i to sve lici na katolike, cim im se necije misljenje ne svidja, odma' na lomacu! Mad
Po meni to nije karakteristika samo katolika. Svako se na slican nacin obracunava sa svojim politickim neistomisljenicima ako je dovoljno mocan.

Ja bih se složio sa Godivom...Nije tu reč o katoličkoj dogmi, nego o tome da je svaki papa bio ličnost od velikog političkog i finansijskog uticaja, te je stoga vodio računa i o svojim ličnim političkim i finansijskim interesima, što nema mngo veze sa samom dogmom. Katoličku dogmu, tj. njen najveći deo, su stvarali crkveni oci, znameniti i obrazovani monasi i episkopi iz provincije, koji se nisu bavili politikom. Jedini problem je što u katoličkom sistemu vrednosti papina reč ima istu težinu kao i apotolska, tj. automatski se smatra svetom i nepogrešivom, i dobija snagu zakona. Tek ako neki sledeći papa ukine te odluke, one se brišu. Dobar je primer sa Jovankom Orleankom, koja je proglašena za vešticu i jeretika, a potom spaljena na lomači, da bi u XX veku ta odluka bila poništena, a ona kanonizovana...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 11:47 pm

Historik ::
lady_Godiva ::
Marija ::
Cini mi se da su Valdenzi imali slican problem. A i to sve lici na katolike, cim im se necije misljenje ne svidja, odma' na lomacu! Mad
Po meni to nije karakteristika samo katolika. Svako se na slican nacin obracunava sa svojim politickim neistomisljenicima ako je dovoljno mocan.

Ja bih se složio sa Godivom...Nije tu reč o katoličkoj dogmi, nego o tome da je svaki papa bio ličnost od velikog političkog i finansijskog uticaja, te je stoga vodio računa i o svojim ličnim političkim i finansijskim interesima, što nema mngo veze sa samom dogmom. Katoličku dogmu, tj. njen najveći deo, su stvarali crkveni oci, znameniti i obrazovani monasi i episkopi iz provincije, koji se nisu bavili politikom. Jedini problem je što u katoličkom sistemu vrednosti papina reč ima istu težinu kao i apotolska, tj. automatski se smatra svetom i nepogrešivom, i dobija snagu zakona. Tek ako neki sledeći papa ukine te odluke, one se brišu. Dobar je primer sa Jovankom Orleankom, koja je proglašena za vešticu i jeretika, a potom spaljena na lomači, da bi u XX veku ta odluka bila poništena, a ona kanonizovana...
Чек, чек, зар непогрешивост папе није много касније установљена, а не у средњем веку?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 12:29 am

EmpressMaud ::
Historik ::
lady_Godiva ::
Marija ::
Cini mi se da su Valdenzi imali slican problem. A i to sve lici na katolike, cim im se necije misljenje ne svidja, odma' na lomacu! Mad
Po meni to nije karakteristika samo katolika. Svako se na slican nacin obracunava sa svojim politickim neistomisljenicima ako je dovoljno mocan.

Ja bih se složio sa Godivom...Nije tu reč o katoličkoj dogmi, nego o tome da je svaki papa bio ličnost od velikog političkog i finansijskog uticaja, te je stoga vodio računa i o svojim ličnim političkim i finansijskim interesima, što nema mngo veze sa samom dogmom. Katoličku dogmu, tj. njen najveći deo, su stvarali crkveni oci, znameniti i obrazovani monasi i episkopi iz provincije, koji se nisu bavili politikom. Jedini problem je što u katoličkom sistemu vrednosti papina reč ima istu težinu kao i apotolska, tj. automatski se smatra svetom i nepogrešivom, i dobija snagu zakona. Tek ako neki sledeći papa ukine te odluke, one se brišu. Dobar je primer sa Jovankom Orleankom, koja je proglašena za vešticu i jeretika, a potom spaljena na lomači, da bi u XX veku ta odluka bila poništena, a ona kanonizovana...
Чек, чек, зар непогрешивост папе није много касније установљена, а не у средњем веку?

Koliko ja znam, još u srednjem veku...Nakon reformi Grgura VII i perioda kada je veći broj papa zaista poticao iz obrazovanih monaških zajednica.Možda i grešim, kao što sam napomenuo u svom prvom postu na ovom forumu, ja nisam neki expert za srednji vek. Mada je uočljivo da od reformi, a pogotovo od kraja Avinjonskog ropstva, nepogrešivost pape postoji, ako ne de iure onda de facto...
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 2:01 am

Hereza je predpostvljam pocela sa Arijevcima... Medjutim on je kasnije vise bila veza za politicko negiranje pape nego za dogmatsko ucenje. Svako ko nebi odgovarao crkvi bio je heretik Very Happy Koliko se sjecam u razvijenom srednjem vijeku najvise je bila razvijena na jugu Francuske . opcenito mislim da je jug Europe bio vise izlozen herezi od ostatka zbog kulturnih mjesenja.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 4:28 pm

Pa i hriscani su smatrani jereticima... u odnosu na Jevreje. A mislim da je jeretika, tj odstupanja od zvanicnog misljenja crkve postojala i pre Konstantinovog preokreta, u obliku gnostickih misljenja.
Назад на врх Go down
Marija-Antoaneta
Занатлија
Занатлија
Marija-Antoaneta


Број порука : 18
Age : 45
Registration date : 11.01.2008

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 1:34 pm

Trudim se da na citavu stvar gledam s njihove tacke gledista i onda lako zakljucujem da je progon jeretika bio sasvim normalan za ono vreme. A i ne znam zasto se toliko zgrazavamo pred celom situacijom kad smo pre nesto vise od pola veka imali mnogo goru situaciju - Drugi svetski rat.
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 7:35 pm

Marija ::
Pa i hriscani su smatrani jereticima... u odnosu na Jevreje. A mislim da je jeretika, tj odstupanja od zvanicnog misljenja crkve postojala i pre Konstantinovog preokreta, u obliku gnostickih misljenja.
Vrlo moguce:)
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 4:50 pm

crna_udovica ::
Hereza je predpostvljam pocela sa Arijevcima... Medjutim on je kasnije vise bila veza za politicko negiranje pape nego za dogmatsko ucenje. Svako ko nebi odgovarao crkvi bio je heretik Very Happy Koliko se sjecam u razvijenom srednjem vijeku najvise je bila razvijena na jugu Francuske . opcenito mislim da je jug Europe bio vise izlozen herezi od ostatka zbog kulturnih mjesenja.
Koliko znam bilo je tu jos jeresi sem Arijanaca, al ne znam da su oni bili prvi Neutral
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 11:36 pm

Marija ::
crna_udovica ::
Hereza je predpostvljam pocela sa Arijevcima... Medjutim on je kasnije vise bila veza za politicko negiranje pape nego za dogmatsko ucenje. Svako ko nebi odgovarao crkvi bio je heretik Very Happy Koliko se sjecam u razvijenom srednjem vijeku najvise je bila razvijena na jugu Francuske . opcenito mislim da je jug Europe bio vise izlozen herezi od ostatka zbog kulturnih mjesenja.
Koliko znam bilo je tu jos jeresi sem Arijanaca, al ne znam da su oni bili prvi Neutral

Jesu u Hrišćanstvu...Posle su došli nestorijanci, donatisti...
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeMon Jan 21, 2008 2:00 am

A je l bilo jeretika i jeresi i pre Konstantinove reforme?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeMon Jan 21, 2008 3:16 am

Marija ::
A je l bilo jeretika i jeresi i pre Konstantinove reforme?

Pa Konstantinova reforma (mislim da pod time zapravo podrazumevaš Prvi Vaseljenski sabor održan u Nikeji) je nastala kao reakcija na širenje učenja prezvitera Arija (čiji se sledbenici nazivaju Arijancima). Teško da je pre IV veka moglo biti jeresi, jer se sama crkvena dogma nije do tada iskristalisala. Na primer, na tom istom saboru odlučivano je koja su žiija verodostojna i treba da čine osnov hrišćanskog učenja, kao i sijaset drugih stvari vezanih za dogmu, crkvenu praksu i hijerarhiju. Dakle, što se tiče hrišćanstva, nije bilo, niti je moglo da ga bude, jer se ono što mi danas nazivamo hrišćanstvom tek počelo da formira u IV veku
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeWed Jan 23, 2008 1:52 pm

Ne bih se bas slozila. Hriscanstvo je nastalo jos u I veku nove ere, samo sto nije imalo oformljenu crkvu u danasnjem smislu reci, a nije bilo ni zvanicna vera bilo kod naroda. Tek je u IV veku hriscanstvo postalo zvanicna religija i tek je tad dobilo priliku da se institucializuje.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 6:04 am

Sorry, Historik, али прва јерес је забележена још у апостолско време. Били су то помало мистериозни Николаити (Николинци, следбеници извесног Николе). Каснији апологети и јересиолози (св. Иринеј, Елефтерије и др.) сматрали су да су они до извесне мере христијанизовали постојеће гностичке системе из Египта, Сирије и неке гностичке струје у јудаизму. Још касније, током средњег века, приписиване с уим такве девијације да се о њима не може писати на страницама овог форума. Embarassed

После Николинаца, хронолошки следе Маркионци о којима се зна више. Ови и сви други хетеродоксни покрети су у основи гностички. Најзначајнији представници гностичког НАЧИНА МИШЉЕЊА су били Валентин и Василид. После њих класични гностицизам се лагано дегенерише, али је снажне ревитализован у манихејству које је у једном тренутку угрозило и основне токове хришћанства.

Такође, то што није било сабора пре 325. године није аргумент за непостојање јереси. Управо је св. Иринеј формулисао одговоре на гностичке изазове актуелне у том тренутку. Захваљујући његовом ауторитету, цела Црква је одбацила учење Валентина које је у неким тренутцима имало прилику да стекне велики број присталица у пастви.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 6:06 am

У једном дану стекох слободу и занатско писмо.

До марта стварно ћу да постанем ЦАР.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 1:44 pm

Defunctus ::
Sorry, Historik, али прва јерес је забележена још у апостолско време. Били су то помало мистериозни Николаити (Николинци, следбеници извесног Николе). Каснији апологети и јересиолози (св. Иринеј, Елефтерије и др.) сматрали су да су они до извесне мере христијанизовали постојеће гностичке системе из Египта, Сирије и неке гностичке струје у јудаизму. Још касније, током средњег века, приписиване с уим такве девијације да се о њима не може писати на страницама овог форума. Embarassed

После Николинаца, хронолошки следе Маркионци о којима се зна више. Ови и сви други хетеродоксни покрети су у основи гностички. Најзначајнији представници гностичког НАЧИНА МИШЉЕЊА су били Валентин и Василид. После њих класични гностицизам се лагано дегенерише, али је снажне ревитализован у манихејству које је у једном тренутку угрозило и основне токове хришћанства.

Такође, то што није било сабора пре 325. године није аргумент за непостојање јереси. Управо је св. Иринеј формулисао одговоре на гностичке изазове актуелне у том тренутку. Захваљујући његовом ауторитету, цела Црква је одбацила учење Валентина које је у неким тренутцима имало прилику да стекне велики број присталица у пастви.

Sjajno-naučih nešto novo, a za pola od navedenih jeretičkih pokreta nikada ranije nisam ni čuo... A zašto ste apostrofirali način mišljenja?
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 1:50 pm

Da li se u jeres moze ubrojati i Montanstvo?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 6:07 pm

Defunctus ::


Такође, то што није било сабора пре 325. године није аргумент за непостојање јереси.
Слажем се. Просто, пре 313. год. није ни могло бити сабора из разних разлога у које не бих сад да улазим. Појава "јереси" већ у првим деценијама по вазнесењу Христовом је сасвим нормална ствар, јер, како Спаситељ није оставио ништа записано морало се прибећи усменом казивању које није веома поуздано, поготову ако се преноси из треће или пете руке. По мени је сасвим нормално да се појаве различита тумачења Христових речи међу неуким народом, јер код усменог казивања увек постоји опасност да се многе ствари случајно искваре или забораве.

P.S. Да бисте постали цар, требаће Вам неколико хиљада порука Very Happy Пуно среће у напредовању кроз форум Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 8:19 pm

@Historik
У светлу открића библиотеке из Nagg Hammadiја савремена наука је дошла на становиште по којем је могуће идентификовати одређене гностичке системе и основне правце. Међутим, они су толико међусобно дивергентни и различити да их може повезати само НАЧИН РАЗМИШЉАЊА, а никако заједничко порекло из неке претходне вере. Ово последње ипак не значи да се трагови гностицизма не налазе код Платона, зороастријанаца, у старој египатској религији, па чак и у јудаизму. Гностички НАЧИН РАЗМИШЉАЊА је апсорбовао извесне елементе наведених система и обојио из бојама пореклом из палеолита: црно - бело, добро - зло, да - не, лепо - ружно итд. Трагове палеолита налазимо и у савременој информатичкој технологији: начин на који сада разговарамо почива на смени само два симбола 0 и 1. Мирослав Брант, писац Средњовековног доба повијесног развитка, али и целог низа одличних чланака који су се бавили срв. јересима и њиховим пореклом први је код нас почео да говори још седамдесетх година прошлог века о НАЧИНУ РАЗМИШЉАЊА, а не о теологији и верском систему. Његови чланци су сакупљени у сјајну књигу "Извори зла". До сличних закључака је дошао и Ј. Стојанов, Скривена традиција у Европи, Градац, Чачак - Београд 2003.

Према томе, поменути начин размишљања је у суштини дуалистички модел, својствен човеку као битију. То је уједно и тајна свих јереси од Николинаца до сајентолога - све почивају на дуалистичком начину мишљења и (готово) све с времена на време ревитализују поједине елементе извесних гностичких система.

@lady_Godiva

Да, монтанизам је такође јерес у чију замку је пред крај живота упао један од најзнаменитијих апологета правоверне и саборне Цркве Тертулијан.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 11:22 pm

Zahvaljujem na detaljnom objašnjenju!
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 11:25 pm

Молим, и други пут.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Jeretici i jeresi Empty
ПорукаНаслов: Re: Jeretici i jeresi   Jeretici i jeresi Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Jeretici i jeresi
Назад на врх 
Страна 1 of 2Иди на страну : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Религија-
Скочи на: