SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Kralj Artur

Go down 
+7
Marija-Antoaneta
Ilmatar
Djordje
Љубa хајдук-Вукосава
crna_udovica
Historik
Marija
11 posters
Иди на страну : 1, 2  Next
АуторПорука
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeThu Jan 03, 2008 5:34 pm

Kad smo vec pokrenuli temu Robina Huda, ajde da pokrenemo i temu kralja Artura Smile Dakle, da li je Atur bio stvarna licnost, da li moze da se poistoveti sa nekom drugom istorijskom licnoscu, kada je otprilike ziveo...?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 12:02 am

Po onome što je meni poznato, on je čista fikcija, zasnovana na prepletu foklornih motiva, relgijskih ideja i mašte (skoro kao Gospodar prstenova Very Happy ). Neke ideje pripadaju Hrišćanstvu, druge su čisto paganske, i mogle su da kohabitiraju samo u legendi. Većina ideja u mitu se može smestiti u vreme saksonskih kraljeva
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 2:38 am

Mislim da je on nastao iz keltskih legendi...Merlin bas podsjeca na druide scratch
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 12:40 pm

crna_udovica ::
Mislim da je on nastao iz keltskih legendi...Merlin bas podsjeca na druide scratch

To je onaj deo sa paganskim idejama...
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 4:27 pm

Ja sam negde citala (i to jako davno) da lik kralja Artura ipak moze da se poveze sa nekim istorijskim licnostima, samo sam zaboravila s kojima. Sta cu kad sam davno citala Embarassed
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 9:46 pm

Marija ::
Ja sam negde citala (i to jako davno) da lik kralja Artura ipak moze da se poveze sa nekim istorijskim licnostima, samo sam zaboravila s kojima. Sta cu kad sam davno citala Embarassed
Vrlo moguce, sve legde imaju neku stvarnu pozadinu Very Happy
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 11:36 pm

Da nema veze s nekim medvedima? Pocela sam da se prisecam toga sto sam citala o Aruru i tu se pominju neki medvedi... ili jedan medved. Ali taj medved je bio bitan u celoj prici Very Happy
Назад на врх Go down
Љубa хајдук-Вукосава
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Љубa хајдук-Вукосава


Female
Број порука : 54
Age : 33
Registration date : 10.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 11:47 am

Marija ::
Da nema veze s nekim medvedima? Pocela sam da se prisecam toga sto sam citala o Aruru i tu se pominju neki medvedi... ili jedan medved. Ali taj medved je bio bitan u celoj prici Very Happy

Velški hroničar Nenije u svom delu Istoria Britonum (oko 800. godine) spominje Artura kao vođu keltskih Brita u 12 bitaka protiv Anglosasa.Taj pohod završava Arturovom pobedom u bitci kod Mons Badonicusa,516. Međutim, najstariji prepis Historia Britonum je iz godine oko 1000., pa nije dovoljno pouzdan. Nenije ističe i da se u Britaniji u prvoj polovini 6. veka nakon odlaska Rimljana, živelo mirno i bez ratova. Uopsteno, izvori istorijskih podataka o Arturu magloviti su i nejasni, ali svi se slažu oko činjenice da je krajem 5.veka. na teritoriju današnjeg Velsa i Engleske, u tadašnjem britskom kraljevstvu Powys, živeo ratni vođa koji je objedinio razjedinjena britska kraljevstva u borbi protiv nadirućih Angla i Sasa (svi izvori ističu da Arthur nije bio kralj, nego "Dux bellorum" - ratni vođa).

Smatra se da Artur nije bilo njegovo pravo ime, nego titula, koja je simbolizovala udruživanje Brita koji su zadržali stare, keltske običaje, i onih Brita koji su tokom vladavine Rimljana romanizovani i koji su prihvatili hrišćanstvo. Te su dve frakcije, naime, bile u sukobu u vreme početka invazije Angla i Sasa, i bilo ih je potrebno ujediniti. Stoga je Arthur uzeo ovaj pseudonim, skovan od britske i latinske reči za medveda - simbol Arturov - "Arth" i "Ursus" - od čega je nastalo ime "Arthursus" - tj. "Arthur".
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 4:18 pm

Pa znala sam ja da ima neke veze s medvedima Very Happy
Hvala puno Very Happy
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 6:25 pm

Artur nije bio iz Powys, nego je covek bio iz Dumnonije, bio je kopile Kralja Uthera, High King svih Britanaca. Medjutim savez se raspao pa se Artur tu nasao posle Uterove smrti da sredi malo stvari.

edit: tek sam sada u potpunosti procitao post od ranije; Artur jeste bio ratni vodja, ali je bio kralj po svemu sem tituli


Последњи изменио дана Sat Jan 12, 2008 12:10 am. измењено укупно 1 пута
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 6:44 pm

Djordje ::
Artur nije bio iz Powys, nego je covek bio iz Dumnonije, bio je kopile Kralja Uthera, High King svih Britanaca. Medjutim savez se raspao pa se Artur tu nasao posle Uterove smrti da sredi malo stvari.
tako je u filmu Laughing !
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 10:32 pm

Ne, tako se uci u skoli u Engleskoj Wink Ako me ne bude mrzelo iskopacu neke detalje posle.BTW nisam ni gledao film, samo ovaj novi gde je rimljanin.
Назад на врх Go down
Љубa хајдук-Вукосава
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Љубa хајдук-Вукосава


Female
Број порука : 54
Age : 33
Registration date : 10.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 11:30 pm

Ako su lagali mene i ja lažem vas ... Razz ( što reko Đorđe Balašević ) Very Happy
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSun Jan 13, 2008 3:37 pm

Djordje ::
Ne, tako se uci u skoli u Engleskoj Wink Ako me ne bude mrzelo iskopacu neke detalje posle.BTW nisam ni gledao film, samo ovaj novi gde je rimljanin.
Je l se to uci u okviru engleske knjizevnosti?
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSun Jan 13, 2008 4:09 pm

Ne, uci se u okviru engleske istorije
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 3:26 am

Marija ::
Djordje ::
Ne, tako se uci u skoli u Engleskoj Wink Ako me ne bude mrzelo iskopacu neke detalje posle.BTW nisam ni gledao film, samo ovaj novi gde je rimljanin.
Je l se to uci u okviru engleske knjizevnosti?

Mi smo ga spominjali na jednom predavanju o Keltima Very Happy
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 11:02 pm

Djordje ::
Ne, tako se uci u skoli u Engleskoj Wink Ako me ne bude mrzelo iskopacu neke detalje posle.BTW nisam ni gledao film, samo ovaj novi gde je rimljanin.
U nekoj osnovnoj skoli ili na fakultetu?
Назад на врх Go down
Marija-Antoaneta
Занатлија
Занатлија
Marija-Antoaneta


Број порука : 18
Age : 45
Registration date : 11.01.2008

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 2:07 am

Moje misljenje je da je bio potpuno izmisljena licnost tj da je nastao iz mnostva legendi o vladarima Britanskih ostrva.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 10:17 pm

Djordje ::
Artur nije bio iz Powys, nego je covek bio iz Dumnonije, bio je kopile Kralja Uthera, High King svih Britanaca. Medjutim savez se raspao pa se Artur tu nasao posle Uterove smrti da sredi malo stvari.

edit: tek sam sada u potpunosti procitao post od ranije; Artur jeste bio ratni vodja, ali je bio kralj po svemu sem tituli
Artur je plod keltskih legendi a i prica o njegovoj velicini je preuvelicana,da prostis Embarassed .U stvari je postojao Ambrozije Aurelijan koji je stao u odbranu Britanije.I,uopste,sta je to Dumnonija i Powys?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 5:23 am

Препоручујем за читање књигу Р. Кавендиша, Краљ Артур и Грал, Утопија 2005. Поговор који је урадила Катарина Митровић даје извесан број квалитетних информација са којима се може почети претрага БЕЗОБАЛНОГ мора на Нету.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSun Jan 27, 2008 2:45 pm

Defunctus ::
Препоручујем за читање књигу Р. Кавендиша, Краљ Артур и Грал, Утопија 2005. Поговор који је урадила Катарина Митровић даје извесан број квалитетних информација са којима се може почети претрага БЕЗОБАЛНОГ мора на Нету.
Moracu onda da kupim knjigu i da se malo obrazujem Embarassed
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 1:50 am

prije 2-3 dana bio je dokumentrac o ovoj temi na NG Very Happy Al ja kasno dosla kuci pa ga nisam pregledala:(
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSat Feb 09, 2008 2:50 am

crna_udovica ::
prije 2-3 dana bio je dokumentrac o ovoj temi na NG Very Happy Al ja kasno dosla kuci pa ga nisam pregledala:(
Нисам ни ја Crying or Very sad Мада, сви ти документарци су углавном прављени за ширу популацију, па имају дозу комерцијалног у себи.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSat Feb 09, 2008 3:29 am

Нисте много пропустиле. Гомила нашминканих Енглеза бесомучно глумата своје претке Evil or Very Mad витлајући пластичним тупим мачевима. Када би Господ само на један минут подигао из гробова праве Англосаксонце, потомци би се посакривали у мишије рупе What a Face .

Добро сам расположен ноћас, али вас нигде нема.

Ја спавам, а око моје бди.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitimeSat Feb 09, 2008 11:49 am

Defunctus ::
Нисте много пропустиле. Гомила нашминканих Енглеза бесомучно глумата своје претке Evil or Very Mad витлајући пластичним тупим мачевима. Када би Господ само на један минут подигао из гробова праве Англосаксонце, потомци би се посакривали у мишије рупе What a Face .

Добро сам расположен ноћас, али вас нигде нема.

Ја спавам, а око моје бди.

Ех, потпуно се слажем с Вама. Али народу треба мало забаве, па и едукације, а сигурно је занимљивије, лакше и брже огледати сат времена неког фенси документарца него читање гомиле досадних књига... Mad
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Sponsored content





Kralj Artur Empty
ПорукаНаслов: Re: Kralj Artur   Kralj Artur Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Kralj Artur
Назад на врх 
Страна 1 of 2Иди на страну : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уопштено о средњем веку-
Скочи на: