SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Covek SV

Go down 
+7
EmpressMaud
lady_Godiva
Ilmatar
LadyOfTheLake
Historik
Marija
mali veseljak
11 posters
АуторПорука
mali veseljak
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
mali veseljak


Male
Број порука : 44
Age : 43
Location : Beograd
Registration date : 01.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeSat Dec 22, 2007 7:13 pm

Da li je covek 16v. rani moderni covek ili covek SV po mentalitetu?
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeSun Dec 23, 2007 12:04 am

Po meni i jedno i drugo, sve zavisi da li govorimo o pocetku, sredini ili kraju 16. veka.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeSun Dec 23, 2007 9:03 pm

Po mentalitetu definitivno covek srednjeg veka...U preko 95% evropske populacije srednjevekovna svest manje-vise opstaje sve do ukidanja feudalnog poretka
Назад на врх Go down
LadyOfTheLake
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Female
Број порука : 42
Age : 37
Registration date : 23.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeSun Dec 23, 2007 10:59 pm

a sta cemo sa humanizmom i renesansom? zar se tak nije covek okrenuo samom sebi, a dotle je bio okrenut iskljucivo ka crkvi i bogu? odlika modernog coveka i jeste okretanje ka samom sebi.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeMon Dec 24, 2007 2:03 am

LadyOfTheLake ::
a sta cemo sa humanizmom i renesansom? zar se tak nije covek okrenuo samom sebi, a dotle je bio okrenut iskljucivo ka crkvi i bogu? odlika modernog coveka i jeste okretanje ka samom sebi.

Okrenula se inteligencija, i deo umetnika. Ostali su i dalje imali dva zuba u glavi i rmbacili na polju po vasceli dan, ili ratovali ceo svoj zivot. Seljastvo, koje je ogromna vecina populacije u pre-industrisjkim erama, ostaje nepismeno i neproduhovljeno sve do XVIII i XIX veka
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeMon Dec 24, 2007 8:11 pm

Historik ::
LadyOfTheLake ::
a sta cemo sa humanizmom i renesansom? zar se tak nije covek okrenuo samom sebi, a dotle je bio okrenut iskljucivo ka crkvi i bogu? odlika modernog coveka i jeste okretanje ka samom sebi.

Okrenula se inteligencija, i deo umetnika. Ostali su i dalje imali dva zuba u glavi i rmbacili na polju po vasceli dan, ili ratovali ceo svoj zivot. Seljastvo, koje je ogromna vecina populacije u pre-industrisjkim erama, ostaje nepismeno i neproduhovljeno sve do XVIII i XIX veka
Slazem se i dodajem da i danas,posle toliko vekova,postoji sloj nepismenog stanovnistva samo sa vestackom vilicom u ustima.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 11:44 pm

Ako govorimo o aristokratiji mislim da su zaista bili i jedno i drugo. Tradicija je vukla duboko u srednji vek, ali pogled na svet je ipak bio razlicit. A tad se pojavila i reformacija, ljudi su poceli popreko da gledaju crkvu, dok u sv to nije bilo tako. A i mislim da su ljudi poceli manje da se plase Boga, ili nisam u pravu?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 12:28 am

Marija ::
Ako govorimo o aristokratiji mislim da su zaista bili i jedno i drugo. Tradicija je vukla duboko u srednji vek, ali pogled na svet je ipak bio razlicit. A tad se pojavila i reformacija, ljudi su poceli popreko da gledaju crkvu, dok u sv to nije bilo tako. A i mislim da su ljudi poceli manje da se plase Boga, ili nisam u pravu?

Very Happy Very Happy Very Happy Nije osnova srednjevekovne intelektualne misli bila bogobojažljivost, već ljubav prema Bogu. Koreni renesanse mogu da se vide još u XIII i XIV veku, reformacija stiže tek 1521. Većina ljudi (ogromna većina) će biti na istom stanju svesti sve do ukidanja feudalizma. Sve te velike kulturne promene o kojima učimo po školama su zadesile samo mali deo populacije, onaj koji je znao da čita i imao vremena i mogućnosti da se bavi naukom i umetnošću. Što se tiče straha od Boga, poznat je primer Mikelanđela, koji noćima nije spavao plašeći se božije kazne, jer je bio vernik, a ujedno i homoseksualac (što je u potpunoj suprotnosti sa Svetim pismom i stavovima Crkve, kako tada, tako i danas), a on je najveći umetnik renesanse. Reformacija je u početku bila lepa ideja, koja se potom transformisala u višedecenijske krvave ratove i progone, spaljivanja ljudi na lomačama i sl. Čak su i pojedine protestantske zajednice počele da rade upravo ono što su zamerale Katoličkoj crkvi...
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 5:09 pm

Da, npr progoni Bloody Mary. Sto se Mikelandjela tice, nisam znala da je bio homoseksualac, ali se to isto prica i za Leonadra da Vincija, a za njega se ruku na srce prica svasta. Sto se aristokratije tice, u neku ruku se slazem s Marijom, tj mislim da sve zavisi od toga sta zelimo da posmatramo kod coveka 16. veka. On definitivno nije iskljucivo covek sv po mentalitetu jer se mnogo toga bilo promenilo u odnosu na sv nacin misljenja (bar na onaj pre humanizma i renesanse).
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 9:03 pm

lady_Godiva ::
Da, npr progoni Bloody Mary. Sto se Mikelandjela tice, nisam znala da je bio homoseksualac, ali se to isto prica i za Leonadra da Vincija, a za njega se ruku na srce prica svasta. Sto se aristokratije tice, u neku ruku se slazem s Marijom, tj mislim da sve zavisi od toga sta zelimo da posmatramo kod coveka 16. veka. On definitivno nije iskljucivo covek sv po mentalitetu jer se mnogo toga bilo promenilo u odnosu na sv nacin misljenja (bar na onaj pre humanizma i renesanse).

Ni jedan ni drugi nisu bili isključivo homoseksualci, mislim da su bili biseksualne orjentacije...To je bio deo njihih ličnosti koje su bile pune kontrasta i veoma složene...Mislim da su te sklonosti proizilazile iz njihove želje za eksperimentisanjem, bar u jednom delu života...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 12:29 am

За Леонарда се заиста прича да је био све и свашта, почев од хомосексуалца и некрофила до великог мајстора Сионсгог приората.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Љубa хајдук-Вукосава
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Љубa хајдук-Вукосава


Female
Број порука : 54
Age : 33
Registration date : 10.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 11:39 am

Pogledajte samo Mikelanđelovu Bogorodicu ( uopšte ženske likove ) videćete da imaju pločice na stomaku, kukovi su malo ili nimalo naglašeni i mišice su neprirodno nabildovane. Znam da je uzimao mladiće kao modele ali verovatno iza toga čuči još nešto...Meni je Mikelanđelo simpatičan, dok Leonarda ne mogu da smislim sa onom tupavaom Mona Lizom...Slažem se sa Historikom, kulturne promene su zahvatile mali deo populacije...
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 4:20 pm

Љубa хајдук-Вукосава ::
Pogledajte samo Mikelanđelovu Bogorodicu ( uopšte ženske likove ) videćete da imaju pločice na stomaku, kukovi su malo ili nimalo naglašeni i mišice su neprirodno nabildovane. Znam da je uzimao mladiće kao modele ali verovatno iza toga čuči još nešto...Meni je Mikelanđelo simpatičan, dok Leonarda ne mogu da smislim sa onom tupavaom Mona Lizom...Slažem se sa Historikom, kulturne promene su zahvatile mali deo populacije...
To za plocine na stomaku... imam ih i ja, a zensko sam i ne idem u teretanu, niti vezbam.
Назад на врх Go down
Љубa хајдук-Вукосава
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Љубa хајдук-Вукосава


Female
Број порука : 54
Age : 33
Registration date : 10.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 5:17 pm

Misliš pločice Laughing ... ma imam ih i ja ali nije u tome stvari Mikelanđelovi ženski likovi nemaju ž od ženstvenosti.
Назад на врх Go down
Marija-Antoaneta
Занатлија
Занатлија
Marija-Antoaneta


Број порука : 18
Age : 45
Registration date : 11.01.2008

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 1:22 pm

Ja bih rekla da je po mentalitetu covek srednjeg veka. Feudalizam nije ukunut sve do Francuske revolucije 1789. a u nekim zemljama i kasnije.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 4:43 pm

Зависи који део популације посматрамо.Што се тиче сељака њихов "свет" се није много мењао од антике па до 17.-18. века.Те културне промене које су се дешавале односиле су се углавном на виши,образовани слој друштва.Ево вам добар пример-приликом ископавања једног локалитета налазили смо слојеве из разних периода - од касног гвозденог доба до 17. века.Што се тиче кућа оне су у суштини биле исте,неке су биле мало веће или мање,различитих облика,али су биле грађене на исти начин и од истог материјала.По томе видимо да није било неких великих промена у материјалном аспекту живота.Иначе,највећи део популације није ни могао да остеи било какве промене на боље све до 19. века јер су ринтали по цео дан да би преживели.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 11:20 pm

mali veseljak ::
Da li je covek 16v. rani moderni covek ili covek SV po mentalitetu?
A mozda je samo medjufaza?Sa karakteristikama oba perioda manje-vise naglasenim.
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 11:22 pm

Врло могуће...
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitimeSat Apr 05, 2008 3:02 pm

Ali sta ako nije tako?Jer kad se malo bolje promisli,mislim da se slazem sa Monomahom u tome da se za seljake i radnu raju nije mnogo toga menjalo ma sta vekovi doneli....za bogati sloj mnogo toga pocevsi od mode.......ovi sto samo rade i placaju drugo nisu mogli ni da gledaju nego kako ce novce skupiti da dazbine poplacaju ma malo da jedu i da,eto povremeno,kupe nesto da obuku......briga njih za pravce u umetnosti i knjizevnosti jer od toga nisu imali nista.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Covek SV Empty
ПорукаНаслов: Re: Covek SV   Covek SV Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Covek SV
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уопштено о средњем веку-
Скочи на: