SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Hronologija

Go down 
+9
Arbus_Di
Historik
mali veseljak
Љубa хајдук-Вукосава
Marija
EmpressMaud
Ilmatar
crna_udovica
lady_Godiva
13 posters
АуторПорука
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeTue Dec 18, 2007 2:12 pm

Nas su u skoli ucili da je srednji vek trajao od pada zapadnog Rimskog carstva tj od 476. do Kolumbovog otkrica Amerike 1492. Onda sam cula da se srednji vek "zavrsio" 1453. kad je pao Carigrad. Najnovije saznanje je da je srednji vek trajao od 500. do 1500. ! To me zbunjuje. Je l moze neko da mi kaze koja je od ovih silnih hronologija tacna?
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeTue Dec 18, 2007 10:23 pm

lady_Godiva ::
Nas su u skoli ucili da je srednji vek trajao od pada zapadnog Rimskog carstva tj od 476. do Kolumbovog otkrica Amerike 1492. Onda sam cula da se srednji vek "zavrsio" 1453. kad je pao Carigrad. Najnovije saznanje je da je srednji vek trajao od 500. do 1500. ! To me zbunjuje. Je l moze neko da mi kaze koja je od ovih silnih hronologija tacna?

Mi smo na faxu radili da je svaka od tih spomenutih hronologija tacna ovisno koji kriterij historicar primjenjuje. Historicari istocne provincijencije preferiraju npr. pad Carigrada za kraj srednjeg vijeka, a za pocetak uzimaju vladavinu Justiniana. Historicari zapadne provincijencije forsiraju 476 - 1492. Medjutim ima cak i perodizacija koja za kraj srednjeg vijeka uzima Francusku revoluciju 1789., a kriterij ove priodizacije je feudalizam. Nama su na faxu profe pustali da sami odaberemo koja nam je najlogicnija, to je bila stvar licnog odabira. Meni je nekako najlogicnija 476 - 1492.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 2:33 am

lady_Godiva ::
Nas su u skoli ucili da je srednji vek trajao od pada zapadnog Rimskog carstva tj od 476. do Kolumbovog otkrica Amerike 1492. Onda sam cula da se srednji vek "zavrsio" 1453. kad je pao Carigrad. Najnovije saznanje je da je srednji vek trajao od 500. do 1500. ! To me zbunjuje. Je l moze neko da mi kaze koja je od ovih silnih hronologija tacna?
To je samo okvirno,nijedan period ne mozes tacno da ogranicis nekom godinom.Strvari prosto ne menjaju svuda istom brzinom.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 12:58 pm

Све зависи од периодизације тј по ком принципу неко жели да издвоји један период од другог. Међутим, при свакој периодизацији мора да се води рачуна о томе да се исти критеријум примењује и при утврђивању почетка неког периода и при утврђивању краја. Тј. не сме да се нпр за почетак стави неки догађај из друштвене историје, а за крај неки догађај из политичке.
Нама су одмах на почетку рекли да се средњи век рачуна од отприлике 500. до отприлике 1500. године.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Dec 20, 2007 4:51 pm

I nas su ucili da je sv trajao od 476. do 1492.
Назад на врх Go down
Љубa хајдук-Вукосава
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Љубa хајдук-Вукосава


Female
Број порука : 54
Age : 33
Registration date : 10.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Dec 20, 2007 8:45 pm

Meni je logičnije kad je pao Carigrad - 1453 scratch
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Dec 20, 2007 8:51 pm

Љубa хајдук-Вукосава ::
Meni je logičnije kad je pao Carigrad - 1453 scratch
Пад Цариграда има највећи значај за југоисточну Европу. Мени је некако ближа хронологија 500-1500. године, не зато што те године представљају неку велику прекретницу, већ зато што ипак омеђују једно раздобље.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeFri Dec 21, 2007 8:20 pm

EmpressMaud ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
Meni je logičnije kad je pao Carigrad - 1453 scratch
Пад Цариграда има највећи значај за југоисточну Европу. Мени је некако ближа хронологија 500-1500. године, не зато што те године представљају неку велику прекретницу, већ зато што ипак омеђују једно раздобље.

Pa nije samo bitno za jugoistocnu Eurpu jer je prodor Osmanlija utjecao da Kolumbo i otkrije novi svijet jer Europljani nisu mogli slobodno poloviti sredozmljem posto su velikim djelom istog upravljali Osmanlije. To je zapravo i povod otkrica, mada je meni 1492. kao kranja granica najlogicnija.
Назад на врх Go down
mali veseljak
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
mali veseljak


Male
Број порука : 44
Age : 43
Location : Beograd
Registration date : 01.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeSat Dec 22, 2007 7:08 pm

Ja bih pocetak SV stavio 11 nov. 284-te kada na vlast dolazi Dioklecijan,njegove reforme prestavljaju pocetak novog Rimskog carstva koje sa svojim institucijama raskida sa antikom.Grad-drzava(POLIS),grad kao kamen temeljac anticke civilizacije,je u kontinuiranom opadanju,zamenjuje ga BIROKRATIZOVANO CARSTVO!!! plus imamo jacanje i uspon hriscanstva.Ono menja mentalitet coveka..drugaciji pogled na svet,licni zivot... a kraj SV vreme renesanse 1320-1620..
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeSun Dec 23, 2007 9:01 pm

Koliko su nas ucili, a i najlogicnije je, svaka hronologija je uslovna stvar, vestacki uvedena samo da bi se olaksalo izucavanje nekih procesa ili perioda. Najstandardnija hronologija vezana za srednji vek je ta od pada ZRC-a do otkrica Amerike, a od alternativnih datovanja imate osnivanje Carigrada, dolazak Dioklecijana, podelu Carstva na istocno i zapadno (kao pocetak s.v), tj. pad Carigrada, ili pocetak reformacije (za kraj s.v). Ali opet, sve je to vestacki i vrlo diskutabilno, jer su npr. u severnoj Rusiji u XVIII veku ziveli kao u zap. Evropi u XIV ili XV.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeMon Dec 24, 2007 1:29 am

Historik ::
Koliko su nas ucili, a i najlogicnije je, svaka hronologija je uslovna stvar, vestacki uvedena samo da bi se olaksalo izucavanje nekih procesa ili perioda. Najstandardnija hronologija vezana za srednji vek je ta od pada ZRC-a do otkrica Amerike, a od alternativnih datovanja imate osnivanje Carigrada, dolazak Dioklecijana, podelu Carstva na istocno i zapadno (kao pocetak s.v), tj. pad Carigrada, ili pocetak reformacije (za kraj s.v). Ali opet, sve je to vestacki i vrlo diskutabilno, jer su npr. u severnoj Rusiji u XVIII veku ziveli kao u zap. Evropi u XIV ili XV.
У праву си. У сваком случају, зна се оквирно од кад до кад је трајао св, као што се зна и шта се све подразумева под средњим веком.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Feb 21, 2008 2:26 am

И нас су у школи учили да средњи век траје од пада Рима до открића Америке, али по мени је та, као и свака друга вештачка периодизација, бесмислена и несврисходна. Читава периодизација којом се ми служимо је периодизација романо-германске цивилизације која читаву историју посматра на савршено егоистичан и аутистичан начин. По њима је све пре појаве Германа на историјској сцени СТАРИ век, дакле, читава историја до појаве Одоакра стрпана је у једну групу! без икаквог смисла, реда и сл., при чему је испоштована једино нужна хронологија. Од Одоакра по њима почиње "права" историја и опет су јој међници важни догађаји у романо-германском свету, док је све остало небитно и споредно.

Чему служи ова периодизација? Па, у пракси ничему, јер ни терминолошки посматрано постојање ове поделе не решава проблеме, пошто су многи догађаји као прекретнице данас спорни. Много захтевнији и сложенији начин посматрања историје довео би и до квалитетнијих решења, али за тим нема воље све док светском сценом доминира романо-германска цивилизација, која ни у сну не жели да демистификује себе и свој значај у читавој историји. Да се разумемо, ја немам ништа (ефикасно!Smile) противу романо-германске цивилизације, нити ми на памет пада да умањујем њен значај у историјском, културолошком, духовном и цивилизацијском смислу, што је пажљиви читалац мојих постова могао до сада да схвати, али мислим да је много боље посматрати животе цивилизација као једну целину, а не међити цивилизације или још горе, трпати више цивилизација у један кош, а овамо једну цивилизацију делити на три дела!

Немојте да ме банујете са овог форума, ја сам поштовалац немачке кинематографије и класичне музике!! lol!
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Mar 06, 2008 4:18 am

Слажем се са колегама који су против овакве вештачке периодизације.Нарочито германске.Ту је и велики проблем са германским погледом на историју у којој неке ствари преувеличавају,док другима придају мањи значај.
Веома је дискутабилно одредити почетак и крај средњег века,нарочито неким војно-политичким догађајима,а веома је незгодно хронолошки заокружити један период и тиме га потпуно одвојити од других периода.Најбољи пример за то је наше образовање где терају децу да уче само владаре и године неких догађаја,па не могу да схвате процесе који су се веома дуго одвијали као и њихове последице.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Mar 06, 2008 11:21 am

Нисам сигуран да сам разумео претходна два поста...Није реч ни о каквој германској хронологији. 476. је значајна не због појаве Одоакара (који је убрзо и нестао са историјске сцене), већ због пада ЗРЦ, тј. нестанка једне силе која је у периоду од неких 600 година потпуно доминирала светом. Што се тиче старог века, њега је немогуће изделити на више целина, јер постоје цивилизиације које се развијају истовремено, и опет, постоје неке заједничке особине које се провлаче кроз већину њих (политеизам, робовласништво, монархистичко државно уређење, одређени степен технолошког развитка, итд). У сваком случају, не може се довољно нагласити техничка природа тих хронологија, јер оне само служе да би се историја лакше изучвала (како детету који је пети основне да објасниш да је историјски процес сложена ствар која тече непрекидно?). Најбољи пример је можда 1492. која се узима за крај средњег века, и то због Колумбовог открића Америке, које у наредним деценијама није имало никаквог значаја, и тек средином 16-ог века почиње да добија на значају.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeThu Mar 06, 2008 6:24 pm

Нисам мислио конкретно на њихову хронологију,већ сам њихов приступ историји и то што придају значај неким стварима које су за њих значајне више него неким другим стварима које се њих не тичу толико.Читао сам доста текстова западних аутора,где они преувеличавају неке ствари,а друге занемарују,и увек се хватају источне Европе када желе да прикажу неке негативне примере,као да код њих они не постоје.То једним делом утиче и на хронологију,ако разумеш шта хоћу да кажем.
Слажем се да деци у основној школи треба поједноставити мало историју кроз поделу на периоде али не овако како се данас то ради у нашим школама.Историја је процес који се непрестано одвија,и треба сагледати неке ствари другачије,видети које су последице неких догађаја из прошлости,а не само терати децу да науче напамет године неких догађаја.Моја сестра је увек хистерисала кад треба да научи историју,док јој ја нисам објаснио све то на мало другачији начин,да може са схвати развој човечанства и које су последице на њега оставили неки догађаји.Још увек се пишу уџбеници из историје у маниру комунизма,где се наброје године па се онда прича о друштвено-економским односима (што су црвени писали како би приказали нехумана друштва која су израбљивала поштен народ док они нису дошли и увели благостање).
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeFri Mar 07, 2008 1:17 am

Vladimir Monomah ::
Нисам мислио конкретно на њихову хронологију,већ сам њихов приступ историји и то што придају значај неким стварима које су за њих значајне више него неким другим стварима које се њих не тичу толико.Читао сам доста текстова западних аутора,где они преувеличавају неке ствари,а друге занемарују,и увек се хватају источне Европе када желе да прикажу неке негативне примере,као да код њих они не постоје.То једним делом утиче и на хронологију,ако разумеш шта хоћу да кажем.
Слажем се да деци у основној школи треба поједноставити мало историју кроз поделу на периоде али не овако како се данас то ради у нашим школама.Историја је процес који се непрестано одвија,и треба сагледати неке ствари другачије,видети које су последице неких догађаја из прошлости,а не само терати децу да науче напамет године неких догађаја.Моја сестра је увек хистерисала кад треба да научи историју,док јој ја нисам објаснио све то на мало другачији начин,да може са схвати развој човечанства и које су последице на њега оставили неки догађаји.Још увек се пишу уџбеници из историје у маниру комунизма,где се наброје године па се онда прича о друштвено-економским односима (што су црвени писали како би приказали нехумана друштва која су израбљивала поштен народ док они нису дошли и увели благостање).

То је све тачно, и потпуно се слажем, нарочито за уџбенике и идеологију у њима
Назад на врх Go down
ClaudiusGothicus
Слободан сељак
Слободан сељак



Male
Број порука : 7
Age : 47
Location : Zemun
Registration date : 14.05.2008

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeWed May 14, 2008 3:41 am

Hronologija jeste uslovna kategorija i karakteristike jednog istorijskog perioda cesto zavise iz kog ugla posmatrate stvari.
Pad ZapRimCar 476. jeste znacajno u smislu da u Italiji vise niste imali zakonitog rimskog cara. A opet, ne mozete reci da Rimsko carstvo propalo 476. godine jer u Carigradu i istocnom Mediteranu nista se nije promenilo 476. i samim tim "sila koja je dominirala 600 godina" nije nestala itd. U Zap Evropi rasparcavanje carstva i ne propast vec kompleksna transformacija institucija pocinje sa 406-7 i tece postepeno do 476. godine. Danas arheologija pokazuje da recimo vandalsko osvajanje Afrike nije prekinulo trgovacke veze sa ostatko Sredozemlja, niti je dolazak novih gospodara prekinuo nit materijalne kulture. Za recimo Afriku koja je bila jedno od najprosperitetnijih delova carstva kljucno je muslimansko osvajanje krajem 7. veka. Za recimo Galiju, kljucno je franacko osvajanje krajem 5. veka, praceno prihvatanjem pravvernog hriscanstva od strane Hlodoveka i co, koje je potpuno preokrenulo prilike iz 476. kada su Vizigoti de facto prestavljali naj silu medju varvarskim narodima Zapada. Najzad, propadt antickog nacina zivota, organizacije drzave i drustva ostatku Riomskog carstva tj IstRimCar donose teski ratovi sa Persijom, a potom i sa muslimanima pocetkom 7. veka. Po materijalnim ostacima 5. i 6. vek su bili vise nego prosperitetni.
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeWed May 14, 2008 10:24 pm

Arbus_Di ::
И нас су у школи учили да средњи век траје од пада Рима до открића Америке, али по мени је та, као и свака друга вештачка периодизација, бесмислена и несврисходна. Читава периодизација којом се ми служимо је периодизација романо-германске цивилизације која читаву историју посматра на савршено егоистичан и аутистичан начин. По њима је све пре појаве Германа на историјској сцени СТАРИ век, дакле, читава историја до појаве Одоакра стрпана је у једну групу! без икаквог смисла, реда и сл., при чему је испоштована једино нужна хронологија. Од Одоакра по њима почиње "права" историја и опет су јој међници важни догађаји у романо-германском свету, док је све остало небитно и споредно.

Чему служи ова периодизација? Па, у пракси ничему, јер ни терминолошки посматрано постојање ове поделе не решава проблеме, пошто су многи догађаји као прекретнице данас спорни. Много захтевнији и сложенији начин посматрања историје довео би и до квалитетнијих решења, али за тим нема воље све док светском сценом доминира романо-германска цивилизација, која ни у сну не жели да демистификује себе и свој значај у читавој историји. Да се разумемо, ја немам ништа (ефикасно!Smile) противу романо-германске цивилизације, нити ми на памет пада да умањујем њен значај у историјском, културолошком, духовном и цивилизацијском смислу, што је пажљиви читалац мојих постова могао до сада да схвати, али мислим да је много боље посматрати животе цивилизација као једну целину, а не међити цивилизације или још горе, трпати више цивилизација у један кош, а овамо једну цивилизацију делити на три дела!

Немојте да ме банујете са овог форума, ја сам поштовалац немачке кинематографије и класичне музике!! lol!

izvini, ali odakle ti ovo? jer me jako podseca na deretica i kompaniju... samo u nesto blazoj formi...?
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeSat May 17, 2008 12:09 am

Venceslav ::

izvini, ali odakle ti ovo? jer me jako podseca na deretica i kompaniju... samo u nesto blazoj formi...?

А шта тачно одакле ми? То да постоји романо-германска цивилизација и за њу значајана периодизација која нема везе са остатком света или...? Да, наравно да сам то чула од Деретића, зар није очигледно? Rolling Eyes

Клаудије, све је то што ти написа тачно, али шта је закључак?
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeMon May 19, 2008 12:09 am

Arbus_Di ::
Venceslav ::

izvini, ali odakle ti ovo? jer me jako podseca na deretica i kompaniju... samo u nesto blazoj formi...?

А шта тачно одакле ми? То да постоји романо-германска цивилизација и за њу значајана периодизација која нема везе са остатком света или...? Да, наравно да сам то чула од Деретића, зар није очигледно? Rolling Eyes

Клаудије, све је то што ти написа тачно, али шта је закључак?
Hm, meni je normalno da svaka kultura ima svoju periodizaciju jer nije svakome isti dogadjaj bitan. Npr nama je bitna 1459. zbog pada despotovine ali od kakvog je to znacaja za istoriju Engleske? Valjda se razumemo.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeMon May 19, 2008 12:23 am

Не знам колико су ови постови на месту. За мене је поређење са Дертићем увреда, јер тај човек није нормалан и бави се фабрикацијом, измишљањем и измаштавањем историје, чије елементарне чињенице не познаје, а о научним методама и да не говоримо. Мислим да не заслужује да му се помиње име на нашем форуму. Што се тиче става који је Арбус Ди изнела, могу да констатујем да га дели један број еминентних светских историчара, који покушавају да исправе недостатке традиционалне поделе (иако смо сви свесни условности и техничког карактера свих периодизација и подела историје). Потпуно је јасно да тај концепт западно-европске егоцентричности у посматрању историје мора да се превазиђе, штавише, управо су њихови најбољи научници и професори најквалитетнијих универзитета почели са тиме, укључивањем значајних догађаја ван западноевропског фокуса у опште прегледе историје. Можда је најбољи пример озбиљна расправа која се води по питању алтернативног почетка Другог светског рата, који се помера коју годину уназад на јапански напад на Шангај и окупацију дела Кине, уместо традиционално прихваћеног 1.9.1939. и напада Немачке на Пољску. Једноставно, као и данас, тако је и у прошлости (можда и више него данас), Европа са својим колонијама и даље представљала мање од 1/3 укупне светске популације и територије, а велике државе и културе, попут Индије и Кине, имале су паралелни развитак потпуно независтан од догађања у Европи, а то се више не сме занемаривати.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeTue Jul 01, 2008 1:31 pm

Hm, slazem se s tobom u vecini stvari ali ne znam da li bi bilo pametno ukljucivati znacajne dogadjaje ostatka sveta npr. Indije i Kine u istoriju evropskog srednjeg veka kojim se ovde bavimo.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeTue Jul 01, 2008 3:15 pm

Не...Наравно да их не можемо укључити овде, јер их, реално, уопште и не познајемо. Расправа горе је била посвећена проблему периодизације историје у уџбеницима и научној литератури, и одређеним неправдама које су настале услед тога. Не верујем да ће овде икада постојати форум на којем би могло да се сувисло расправља о проблемима азијске и афричке средњевековне историје, јер се о њима врло мало зна. Чак и фундаментална дела која говоре о томе никада нису превођена на српски или неки од сродних језика, и то је велика штета.
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeTue Jul 01, 2008 4:07 pm

Slazem se da jeste ali mislim da je i evropski srednji vek dovoljno komplikovan pa bi uvodjenje africke i azijske srednjovekovne istoije izazvalo jos vecu konfuziju. A plus sto mi skoro nista o tome ne znamo...
Назад на врх Go down
Afrodita
Члан еснафа
Члан еснафа
Afrodita


Female
Број порука : 24
Age : 28
Registration date : 14.10.2008

Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitimeTue Oct 14, 2008 10:36 pm

lady_Godiva ::
Nas su u skoli ucili da je srednji vek trajao od pada zapadnog Rimskog carstva tj od 476. do Kolumbovog otkrica Amerike 1492. Onda sam cula da se srednji vek "zavrsio" 1453. kad je pao Carigrad. Najnovije saznanje je da je srednji vek trajao od 500. do 1500. ! To me zbunjuje. Je l moze neko da mi kaze koja je od ovih silnih hronologija tacna?


e to smo i mi ucili.......tj skoro smo ucili......lol....
Назад на врх Go down
http://anahi4ever.5forum.biz/
Sponsored content





Hronologija Empty
ПорукаНаслов: Re: Hronologija   Hronologija Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Hronologija
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уопштено о средњем веку-
Скочи на: