SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Inkvizicija

Go down 
+6
lady_Godiva
mali veseljak
crna_udovica
EmpressMaud
Ilmatar
Marija
10 posters
Иди на страну : Previous  1, 2
АуторПорука
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 27, 2007 4:35 pm

Љубa хајдук-Вукосава ::
crna_udovica ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
Neočekivano je da od religije koja propoveda ljubav i zapovest " ljubi bližnjeg svog više nego sebe " vidimo uživanje pri pogledu na cvrčanje ljudskog mesa na lomači silent

Ja inkvizijciju ne dozivljavam kao religijozno pitanje, vec politicko sredstvo u rukama onih kojima je religija bila samo maska Sad
cheers cheers cheers baš sam to htela da kažem, ubola si poentu
i posle katolici pricaju kako su jevreji izdali hrista. a sta su oni uradili??? confused
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeWed Jan 16, 2008 9:18 pm

mali veseljak ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
I bilo bi mu oduzeto ono malo imovine što je imao ! Propao je u svakom slučaju
Pa nekima su oduzimali,ali ako si pripadao visem stalezu bolje bi prosao..citao sam neke zapisnike "Zaka Furnijea" iz 1320god. sa sudjenja jereticima..opasni su jeretici study
Ono sto citate na vezbama,cini mi se.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeWed Jan 16, 2008 9:19 pm

Marija ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
crna_udovica ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
Neočekivano je da od religije koja propoveda ljubav i zapovest " ljubi bližnjeg svog više nego sebe " vidimo uživanje pri pogledu na cvrčanje ljudskog mesa na lomači silent

Ja inkvizijciju ne dozivljavam kao religijozno pitanje, vec politicko sredstvo u rukama onih kojima je religija bila samo maska Sad
cheers cheers cheers baš sam to htela da kažem, ubola si poentu
i posle katolici pricaju kako su jevreji izdali hrista. a sta su oni uradili??? confused
Ma oni su samo ubijali u ime istog Razz !
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 17, 2008 10:09 pm

mali veseljak ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
I bilo bi mu oduzeto ono malo imovine što je imao ! Propao je u svakom slučaju
Pa nekima su oduzimali,ali ako si pripadao visem stalezu bolje bi prosao..citao sam neke zapisnike "Zaka Furnijea" iz 1320god. sa sudjenja jereticima..opasni su jeretici study
Jesu, jesu, al opasni su i katolici. Ne daju se lako Wink
Назад на врх Go down
Marija-Antoaneta
Занатлија
Занатлија
Marija-Antoaneta


Број порука : 18
Age : 45
Registration date : 11.01.2008

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 2:33 am

lady_Godiva ::
mali veseljak ::
Љубa хајдук-Вукосава ::
I bilo bi mu oduzeto ono malo imovine što je imao ! Propao je u svakom slučaju
Pa nekima su oduzimali,ali ako si pripadao visem stalezu bolje bi prosao..citao sam neke zapisnike "Zaka Furnijea" iz 1320god. sa sudjenja jereticima..opasni su jeretici study
Jesu, jesu, al opasni su i katolici. Ne daju se lako Wink
Ne daju se uopste. Cak se trude da druge podrede sebi.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeSat Jan 26, 2008 5:51 am

Исправно сте приметили да су ефекти и домети инквизиције прецењени. Прави споменик деловању ове институције која и данас постоји под другим именом, јесу записи Јакова Фурнијеа (српски: Jacques Fournier) које је Е. ле Роа - Ладири издао као "Монтају. Окситанско село". Постоји и популарно делце едиције "Шта знам..."

Што се тиче Безијеа, његов пад се одиграо 1209. године. Папски легат Арнолд Амалрик (Arnaud Amaury) касније је оптужен од стране једног Немца, учесника похода, да је изрекао речи: "Побијте све, Господ ће познати своје!" Међутим, још у XIX веку је доказано да ове речи нису аутентичне. Предрасуде су, међутим, најјаче у области религије и политичких ставова и ова оптужба се одржала до данас. Као девиза је ушла и у Medival II Total War Embarassed
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeSun Jan 27, 2008 2:27 pm

Meni je zaista zao, ali ja stvarno jos uvek ne mogu da razumem zasto je inkvizicija stvorene...
Назад на врх Go down
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeThu Feb 28, 2008 1:06 pm

[quote="EmpressMaud"]
crna_udovica ::

Па и Шпанска инквизиција се оријентисала првенствено на Јевреје и Муслимане.

Овај... Не баш. Шпанска инквизиција је створена због ПОКРШТЕНИХ Јевреја и Мавара, да би могла њих на миру да малтретира. У Шпанији као ни у једној другој земљи постојала је лудачка опсесија чистотом крви. У свим другим земљама друштво је било подељено на класе, у Шпанији је чистота крви била важнија од класе, па су тако често обични сељаци имали више "части" него неки племићи, јер су поседовали доказ "седам крштеница" за разлику од многих племића, који су у својим даљим или ближим прецима имали неког Јеврејина или Мавра. Делили су не на "нове и старе хришћане". Статус старог хришћанина, иако није доносио никакве привилегије ни у оквиру државе ни на професионалном нивоу, представљао је престиж и понос ономе ко је то био, јер многи богати људи и људи на високим положајима нису били стари хришћани, за разлику од огромног дела обичног народа и сиротиње која је тај статус добијала по рођењу. Сад, много пута су у историји Иберијског полуострва Јевреји и Мавари били терани или да се покрштавају или да напусте полуострво, а богами су многи били и насилно покрштавани, и нормално да су многи од њих практиковали и даље тајно своју стару религију. Инквизиција није могла да делује против припадника друге вере, те отуд неопходност насилног покрштавања, јер је инквизиција имала надлежност деловања на јереси тј. само у оквиру саме хришћанске религије. Јевреји и Мавари, насилно покрштени, били су савршено лака мета са савршеним разлогом - непоштовање вере којој се званично припада. Невоља је била у томе што се на тлу Иберијског полуострва није генерално много веровало покрштеницима, па су онда масовно страдали у великим погромима и они који су исрено прихватили нову веру...

Занимљиво је да је та подела на старе и нове хришћане била толико укорењена да је та подела била укинута тек у 18. веку у Португалу, а у Шпанији су чак до почетка 20. века потомци Јевреја или Мавара имали проблема при приступу одређеним позицијама, школама, итд, иако су вековима исповедали хришћанство.
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Брунхилда
Трговац
Трговац
Брунхилда


Female
Број порука : 108
Age : 55
Location : Аустразија
Registration date : 06.02.2008

Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitimeThu Feb 28, 2008 1:17 pm

Љубa хајдук-Вукосава ::
Neočekivano je da od religije koja propoveda ljubav i zapovest " ljubi bližnjeg svog više nego sebe " vidimo uživanje pri pogledu na cvrčanje ljudskog mesa na lomači silent

То се не дешава, нажалост, само код католика, већ и код православаца, протестаната, муслимана, будиста, хинду и свих других малих и великих, монотеистичких и мултитеистичких религија. Људска суровост, бојим се, нема никакве праве везе са религијом, само тражи (и обично и нађе) оправдања у њој...
Назад на врх Go down
http://www.istorijska-biblioteka.wikidot.com
Sponsored content





Inkvizicija - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Inkvizicija   Inkvizicija - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Inkvizicija
Назад на врх 
Страна 2 of 2Иди на страну : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Религија-
Скочи на: