SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Византиска војска

Go down 
2 posters
АуторПорука
Street_fighter
Члан еснафа
Члан еснафа
Street_fighter


Број порука : 24
Age : 34
Registration date : 04.12.2008

Византиска војска Empty
ПорукаНаслов: Византиска војска   Византиска војска Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 1:28 pm

Може ли неко да каже нешто о војсци у Византији: како је била опремљена, на ком принципу је функционисала...
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Византиска војска Empty
ПорукаНаслов: Re: Византиска војска   Византиска војска Icon_minitimeSat Dec 06, 2008 4:38 am

Ово питање је прилично сложено. Постоји неколико монографија и зборника радова посвећених искључиво овој теми. При разматрању ове проблематике треба узети у обзир чињеницу да се Византија развијала од четвртог века до 1453. године, и да је војска у одређеним периодима византијске историје функционисала потпуно другачије него у неким другим. Од општих места треба истаћи да је рановизантијска војска била изграђена на принципима римских легија и коришћења разнородних савезничких (и најамничких) јединица, по уређењу успостављеном за Диоклецијана и Константина, а да су официрски кадар углавном чинили Грци. Оружије и стратегија су били веома налик римским. Новину је представљало увођење тематског система, са стретезима као командантима јединица, и тематикосима као војним обвезницима. Следећи корак био је увођење проније, која уз све своје специфичности, може да се у најгрубљем поистовети са франачким бенефицијумом-земља која се добија за вршење војне службе, али се не може отуђивати. У почетку није била наследна, после је могао да је наследи син или блиски рођак пронијара, уз обавезу да настави да обавља војну обавезу. У време пропадања државе, магнати и други ретроградни елементи (попут неспособних владара) су претварали проније у баштине. Пронијари су углавном били коњаници, и то најчешће оклопљени. Они су пандан западним витезовима, али само у војном погледу (нема хералдике, сизиренства, омажа и осталих феудалних обичаја карактеристичних за Запад у то време). Осим њих, постоје стрелци и друге пројектилне трупе. Најбољи стрелци у Византији били су из Трапезунда, а врло су често коришћене самострелске јединице, из Ђенове и Венеције. Од најамника легендарну улогу остварила је и тзв. Каталанска кампања. Обилато су коришћене јединице које су долазиле у својству вазала. Оне су коришћене са свим својим специфичностима: словенске трупе углавном као пешадија, арменске (нпр.) као коњица. Морнарица је била устројена на римским принципима, уз каснија осавремењавања углавном имплементацијом арапских технологија. Битно оружије у рату на води за Византинце је представљала "Грчка ватра", смеса од шалитре и петролеја, која је горела и на површини воде. Официрски кадар углавном су чинили Грци (у раној и средњевизантиској епоси), уз снажнан утицај групе официра из малоазијских области (неки од њих су чак превратима постали цареви). У позном периоду све је више најамних јединица у војсци, да би на самом крају (у последњих 100-тинак година) оне представљале већину војске. За исти период карактеристична је и доминација страних официра, и официра најамника.
Назад на врх Go down
Street_fighter
Члан еснафа
Члан еснафа
Street_fighter


Број порука : 24
Age : 34
Registration date : 04.12.2008

Византиска војска Empty
ПорукаНаслов: Re: Византиска војска   Византиска војска Icon_minitimeSat Dec 06, 2008 3:30 pm

Hvala na informacijama. Ne znam jesi li cuo zaVarjasku gardu, tj Vikinge koji su ratovali za Vizantiju, ja sam nesto nacuo da su bili jedni od najboljih vojnika, ali ne znam nista detaljnije, pa ako mozes nesto da kazes o njima...
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Византиска војска Empty
ПорукаНаслов: Re: Византиска војска   Византиска војска Icon_minitimeMon Dec 08, 2008 12:03 am

Наравно да сам чуо. Сматрају се елитним трупама. Колико је мени познато, реч је о оклопљеној пешадији, која је првобитно доведена као најамна трупа. Иначе се врло мало бавим војном историјом, тако да нажалост нисам у стању да ти дам неки опширнији одговор. Сигуран сам да на интернету може да се пронађе нешто о њима. Пробај велике сајтове као Гутенберг.орг, или мидивал сорсбук, требало би да буде нешто, на енглеском језику. Можеш да пробаш и помоћу гугл бук срч-а, у последње време тамо заиста има свачега. У сваком случају, срећно са потрагом!
Назад на врх Go down
Sponsored content





Византиска војска Empty
ПорукаНаслов: Re: Византиска војска   Византиска војска Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Византиска војска
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Византија-
Скочи на: