SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Mongolska vojska

Go down 
+5
Arbus_Di
EmpressMaud
Змај Огњени Вук
Historik
Vitez Casti
9 posters

Da li je Mongloska vojska najbolja?
Da
Mongolska vojska I_vote_lcap29%Mongolska vojska I_vote_rcap
 29% [ 2 ]
Ne
Mongolska vojska I_vote_lcap71%Mongolska vojska I_vote_rcap
 71% [ 5 ]
Укупно гласова : 7
 
Poll closed

АуторПорука
Vitez Casti
Слободан сељак
Слободан сељак
Vitez Casti


Male
Број порука : 8
Age : 29
Location : Na bojnom polju i u zamku.
Registration date : 12.04.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeMon Apr 21, 2008 2:44 pm

Dakle,Mongoli,najbolji jahaci,u srednjem veku,stvorili jedno od najvecih carstava ikada,ovde mozemo da diskutujemo o njima.
I palo mi na pamet da otvorim anketu za pitanjem:Da li je Mongolska vojska najbolja?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeMon Apr 21, 2008 10:35 pm

Ух, помало ти је преширока дискусија...Најбоља у чему? Према којим критеријумима? Слажем се да треба дискутовати о томе, само пробај да мало сузиш дискусију, на ниво нпр. најбоље средњевековне коњице и сл. У сваком случају, поздрављам твоју жељу да се дискутује. Ја лично нисам поклоник те врсте ратовања, и више волим феудалне а нарочите византијске одреде. Стога сам гласао "не" Twisted Evil
Назад на врх Go down
Vitez Casti
Слободан сељак
Слободан сељак
Vitez Casti


Male
Број порука : 8
Age : 29
Location : Na bojnom polju i u zamku.
Registration date : 12.04.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeTue Apr 22, 2008 2:33 pm

Hmmm...ja cu da glasam za da jer niko ih nije mogao zaustaviti. Very Happy
Назад на врх Go down
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeTue Apr 22, 2008 9:16 pm

Да видимо...
За:
- одлична мобилност
- врло ефективни против пешадије
- велике маневарске могућности
- невероватна увежбаност

Против:
- теже снабдевање
- већа зависност од терена
- превелика вредност једног војника (у смисли, теже га је заменити него просечног војника)
- слабост при опсади градова
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeTue Apr 22, 2008 9:37 pm

Historik ::
Ух, помало ти је преширока дискусија...Најбоља у чему? Према којим критеријумима? Слажем се да треба дискутовати о томе, само пробај да мало сузиш дискусију, на ниво нпр. најбоље средњевековне коњице и сл. У сваком случају, поздрављам твоју жељу да се дискутује. Ја лично нисам поклоник те врсте ратовања, и више волим феудалне а нарочите византијске одреде. Стога сам гласао "не" Twisted Evil
Слажем се са Хисториком да би гласање као и читаву дискусију требало сузити, а то остављам покретачу теме. С обзиром да сам више упућена у историју Цркве него у историју ратовања не бих да гласам.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeTue Apr 22, 2008 10:35 pm

Не мислим да је монголска војска најбоља из простог разлога што добра војска није само она која бљесне и запали, већ и она која после победе зна да одржава ред и мир, док татарска врела крв која од рођења јаше није познавала и ту димензију успешног ратовања. Татари су спровели вероватно први прави блицкриг у историји Европе, али као и у случају оног нама познатијег, нема постојаности у ономе што следи и прати ту врсту освајања. Много се хоће, много се започне, али...

Монголско наоружање није било супериорно, а као што Вук рече, ни у опсади нису били добри, бар у почетку. После пада Самарканда направили су копије персијских катапулта и упознали се са неком врстом западног требушеа, али не треба занемарити њихову спретност и у коришћењу других традиционалних опсадних средстава која увек дају добар резултат, макар војска дошла и из централне Азије невидећи града све до границе Кине, а то су подмићивања, подвале, спречавање снабдевања града и сл. Монголи су дисциплиновани и тактички добро спремни, војна организација по децималном систему је била више него одговарајућа за друштво са јаким племенским струјама, али права снага и силина долазила је из њихове бројности. Илузија је веровати у мит о броју Монгола, није их било више од 700 000 у доба Темуџина, али су ту релативно малу бројност компензовали кроз регрутацију свега мушког што је могло да се бори, дакле од 12 до 60 година + кроз укључивање потучених народа у своје редове, дакле нешто слично политици Александра Македонског, што је чинило масу од 200 до 300 000 бораца, зависно од тренутка.

Из мог угла гледања, витешкој и најбољој војсци, оној којој бих ја доделила тај епитет, никако не би у опису ратовања била и тактика мангудаи- номадска и турска специјалност - лажна бежанија војске. Само ми није јасно како су тако дуго навлачили др. војске на исти трик. То ме подсећа на нешто...

Дакле, Монголи јесу били сила и јесу посејали страха и несреће више но ико пре њих, али ни то није довољно да буду најбоља војска. За најбоље је ипак потребно да ипак поседују макар мало, али само мало људскости.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeTue Apr 22, 2008 10:55 pm

Ja glasam da nisu bili ali niposto ne mogu da kazem koja je to armija bila najbolja.Za sada.
Назад на врх Go down
Street_fighter
Члан еснафа
Члан еснафа
Street_fighter


Број порука : 24
Age : 34
Registration date : 04.12.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 12:45 pm

Ne znam jesu li b ili najbolji ili ne, ali mi uopste nisu simpaticni. Stefan Lazarevic sa svojim vitezovima se pokazao superiorniji u svakom slucaju... Tako ako uzmes mongolski vojnik vs srpski u principu pobjedjuje srpski (moje misljenje)
Назад на врх Go down
ClaudiusGothicus
Слободан сељак
Слободан сељак



Male
Број порука : 7
Age : 47
Location : Zemun
Registration date : 14.05.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeThu Dec 18, 2008 1:13 am

Ne bih da pisem ovde utuke ali koliko puta su srpske srednjevekovne vojske imale prilike da se sretnu sa mongolskim ? Da li si bas siguran da su se kod Angore susrele bas samo srpska i mongolska vojska ? Ili se pak radi o osmanskoj i timuridskoj vojsci koje su se OBE, ponavljam OBE, sastojale od, izmedju ostalih, raznorodnih vazalnih odreda cije je naoruzanje, ratna taktika, tradicija i sl. bilo na razlicitom nivou.

Jeste li razmisljali da Mongole 13. veka uporedite sa drugi polunomadskim ratnicima iz evroazijskih stepa u periodu od Herodotovih Skita, preko Atilinih Huna, Avara iz 7. i 8. veka, kasnijih Pecenega, Kumana i Uza iz Podunavlja, pa na sve to dodajte i Tamerlanove ratnike ili recimo iranske Safavide i sl. Zasto porediti/zato sto se u stvari radi o vekovnom sukobu polunomadskih stanovnika stepe sa sedentarnim i, ako cemo tako, civilizovanijim stanovnistvom Kine, Indije, Irana, Male Azije i Balkana...

Za kraj, jedna anegdotska crta da je strah od nomada terao i najvece rivale na saradnju. Prakticno od kraja 4. veka do Anastasijevog i Justinijanovog vremena Rimsko carstvo je bilo u miru sa Persijskim (Sasanidskim) carstvom usled opasnosti od Huna. Rimljani su placali neku vrstu simbolicnog danka Persijancima kako bi ovi odrzavali garnizon na Kavkazu koji je Hunima branio prolaz...
Назад на врх Go down
Дабог
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Дабог


Male
Број порука : 66
Age : 110
Location : Свет вила и змајева
Registration date : 05.07.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeThu Dec 18, 2008 12:05 pm

Штеточине. Ко зна где би данас биле границе Русије да Руси нису морали вековима да назадују у монголском ропству.

Ту хорду не бих назвао чак ни војском већ стилом живота народа, резултатом народног менталитета, етнопсихолошких особина дивљих номада.

Њихови успеси су много више срећа и плод случајног стицаја околности него војне доктрине, имали су срећу да пронађу харизматичног вођу, а овај је опет имао среће да покраде сву кинеску војну технологију и зароби кинеске инжињере.
Назад на врх Go down
http://hamlet.mojblog.rs
Street_fighter
Члан еснафа
Члан еснафа
Street_fighter


Број порука : 24
Age : 34
Registration date : 04.12.2008

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeSat Dec 20, 2008 2:15 am

Slozio bi se sa tobom. Neandretalci su se docepali opasnih igracaka....
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitimeMon Dec 22, 2008 4:32 pm

Street_fighter ::
Slozio bi se sa tobom. Neandretalci su se docepali opasnih igracaka....
....i ocito su dobr o rukovali sa njima.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Mongolska vojska Empty
ПорукаНаслов: Re: Mongolska vojska   Mongolska vojska Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Mongolska vojska
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Srpska srednjevjekovna vojska

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Војска-
Скочи на: