SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Дискусије о чланцима

Go down 
+2
Defunctus
Arbus_Di
6 posters
АуторПорука
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Feb 27, 2008 12:59 am

Ја сам почела да пишем чланак о пореклу оцила на грбу Палеолога и њиховом доласку у српску хералдику. Занима ме шта од литературе можете да ми препоручите, сем Соловјева, а да је лако доступно? Very Happy Мада је Соловјев више него пристојан, само можда неке мање допуне би ми требале. Код Новаковића о оцилима нема скоро ништа, ако се добро сећам.

И да, шта смо рекли, када се заврши чланак како се даље транспортује ако не ради амбасада или гори административни прелаз?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Feb 27, 2008 2:58 am

Arbus_Di ::
Ја сам почела да пишем чланак о пореклу оцила на грбу Палеолога и њиховом доласку у српску хералдику.

Палеолози нису имали оцила, него 4 слова В грчког алфабета. Наводно - а те теорије се данас држе званична грчка државна идеологија и Црква - требало је да представљају акроним од "Царе Царева цару помози!", разуме се на грчком.

Како је ово стигло у српски грб у грбовницима из времена под турском влашћу, није ми познато. Сигурно је само да данашњи грб са "оцилима" није био у употреби током средњег века.

За амбасаде и прелазе не знам ништа.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Feb 27, 2008 4:17 pm

Defunctus ::

Палеолози нису имали оцила, него 4 слова В грчког алфабета. Наводно - а те теорије се данас држе званична грчка државна идеологија и Црква - требало је да представљају акроним од "Царе Царева цару помози!", разуме се на грчком..

Да, знам, баш се тиме сада бавим, али је занимљиво да је западна хералдика то тумачила као оцила, за шта постоји и објашњење.

Defunctus ::
Како је ово стигло у српски грб у грбовницима из времена под турском влашћу, није ми познато. Сигурно је само да данашњи грб са "оцилима" није био у употреби током средњег века.

Није био у употреби, али се најстарији примерак оцила у Срба налази још у 14. веку на полијелеју-дару кнегиње Милице из 1397. Дечанима. Уосталом, детаљније ћете читати у мом чланку. lol!

Дакле, на који начин сте беше рекли да Вам достављамо чланке, деменција у раним годинама... Very Happy
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Feb 27, 2008 4:38 pm

Tako mlada,a tako zaboravna......moj prvi clanak,kad uhvatim vreme da ga iskucam i proverim je li vec sta pisano na tu temu,bice o Hildegardi iz Bingena.
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Feb 27, 2008 8:57 pm

Arbus_Di ::
Ја сам почела да пишем чланак о пореклу оцила на грбу Палеолога и њиховом доласку у српску хералдику. Занима ме шта од литературе можете да ми препоручите, сем Соловјева, а да је лако доступно? Very Happy Мада је Соловјев више него пристојан, само можда неке мање допуне би ми требале. Код Новаковића о оцилима нема скоро ништа, ако се добро сећам.

И да, шта смо рекли, када се заврши чланак како се даље транспортује ако не ради амбасада или гори административни прелаз?

Да напоменем да не морате да пишете чланак у локалу (на свом компјутеру) ако не желите да се види док не завршите. Можете да отворите подстраницу у свом корисничком простору и то се ради овако нпр Корисник:Војвода/Нови чланак. Отворите ту страницу и када завршите са уређивањем пребаците у главним именски простор.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeThu Feb 28, 2008 2:47 am

Arbus_Di ::

Није био у употреби, али се најстарији примерак оцила у Срба налази још у 14. веку на полијелеју-дару кнегиње Милице из 1397. Дечанима. Уосталом, детаљније ћете читати у мом чланку. lol!

Украсни елемент који сте поменули заиста се налази на спојници хороса (полијелеја) у Дечанима, али као што и сами видите, овде нису у функцији грба. Отуда ми није јасно зашто се овај украсни елемент повезује са словима грчког алфабета у грбу Палеолога. У сваком случају, оцила у пољима око крста појављују се тек после краја средњег века, где су и данас.

Тужна истина: средњовековна Србија није имала грб у данашњем смислу и значењу те речи.
Назад на врх Go down
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeThu Feb 28, 2008 2:01 pm

Defunctus ::
Arbus_Di ::

Није био у употреби, али се најстарији примерак оцила у Срба налази још у 14. веку на полијелеју-дару кнегиње Милице из 1397. Дечанима. Уосталом, детаљније ћете читати у мом чланку. lol!

Украсни елемент који сте поменули заиста се налази на спојници хороса (полијелеја) у Дечанима, али као што и сами видите, овде нису у функцији грба. Отуда ми није јасно зашто се овај украсни елемент повезује са словима грчког алфабета у грбу Палеолога. У сваком случају, оцила у пољима око крста појављују се тек после краја средњег века, где су и данас.

Тужна истина: средњовековна Србија није имала грб у данашњем смислу и значењу те речи.

A jel su imale vladarske porodice? I da li je ijedna država imala grb u današnjem značenju te reči ili se grb vladarske porodice uzima za državni grb srednjovekovne države.
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 3:31 am

Такви грбови су постојали у западним, римокатоличким земљама. Србија се налазила у озрачју источне, византијске цивилизације, где таква пракса није постојала до XV века.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 12:20 pm

Хајде и ја да се јавим. Дакле, намеравам да пишем о инквизицији, па бих молила да добијем неку добру литературу, сем New Adventa.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 3:02 pm

EmpressMaud ::
Хајде и ја да се јавим. Дакле, намеравам да пишем о инквизицији, па бих молила да добијем неку добру литературу, сем New Adventa.

O kojoj inkviziciji?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 4:00 pm

О све три.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 3:14 am

Премда нисам директно прозван, осетио сам се позваним да одговорим на упит о литератури за Инквизицију.

Највише корисне грађе има у Универзитетској библиотеци, потом у Народној и тек нешто мало у нашој.

Препоручујем:
E. Peters, Inquisition, Berkeley - Los Angeles 1988. Има је Универзитетска, али је њен садржај дигитализован око 80% на Google Booksearchu.

Информативног карактера је G. Testas, Inkvizicija, Zagreb 1982.

За шпанску инквизицију две књиге једног аутора:
H. Kamen, The Sopanish Inquisition. An Historical Revision, London 2000,
H. Kamen, Inquisition and Society in Spain, London 1985.

Не знам каква је, али по наслову обећава:
P. Scaramella, Le lettere della congregazione del Sant' Ufficio ai tribunali di fede di Napoli 1563 - 1625, Trieste 2002.

Важна напомена: све књиге могу да се нађу у београдским библиотекама.

Пуно среће у истраживању!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 3:59 am

Defunctus ::

Украсни елемент који сте поменули заиста се налази на спојници хороса (полијелеја) у Дечанима, али као што и сами видите, овде нису у функцији грба. Отуда ми није јасно зашто се овај украсни елемент повезује са словима грчког алфабета у грбу Палеолога. У сваком случају, оцила у пољима око крста појављују се тек после краја средњег века, где су и данас.

Добро, добро, схватила сам, следећа тема ће заиста да буде чисто у оквиру средњег века! lol!

Веза се прави аналогијом, претпоставља се да су оцила на поменутом полијелеју пореклом са грба Палеолога, па се на овај начин објашњава први значајнији византијски утицај на формирње српског грба. Отприлике.

Србија није имала грб у правом смислу речи у средњем веку, тачно је, али зато данас има један о најлеших на свету, одговорно тврдим. Very Happy
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 4:59 am

[quote="Arbus_Di"]
Defunctus ::

Србија није имала грб у правом смислу речи у средњем веку, тачно је, али зато данас има један о најлеших на свету, одговорно тврдим. Very Happy

Безрезервно се слажем!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 12:00 pm

Defunctus ::
Премда нисам директно прозван, осетио сам се позваним да одговорим на упит о литератури за Инквизицију.

Највише корисне грађе има у Универзитетској библиотеци, потом у Народној и тек нешто мало у нашој.

Препоручујем:
E. Peters, Inquisition, Berkeley - Los Angeles 1988. Има је Универзитетска, али је њен садржај дигитализован око 80% на Google Booksearchu.

Информативног карактера је G. Testas, Inkvizicija, Zagreb 1982.

За шпанску инквизицију две књиге једног аутора:
H. Kamen, The Sopanish Inquisition. An Historical Revision, London 2000,
H. Kamen, Inquisition and Society in Spain, London 1985.

Не знам каква је, али по наслову обећава:
P. Scaramella, Le lettere della congregazione del Sant' Ufficio ai tribunali di fede di Napoli 1563 - 1625, Trieste 2002.

Важна напомена: све књиге могу да се нађу у београдским библиотекама.

Пуно среће у истраживању!
Захваљујем.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 12:01 pm

[quote="Defunctus"]
Arbus_Di ::
Defunctus ::

Србија није имала грб у правом смислу речи у средњем веку, тачно је, али зато данас има један о најлеших на свету, одговорно тврдим. Very Happy

Безрезервно се слажем!
И ја! И ја! Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 2:30 pm

Могао би неко ко познаје хералдику да пише о српском грбу. То је доста интересантна тема а мало људи зна о чему се заправо ради.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeSat Mar 01, 2008 6:12 pm

Имам то у плану.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 3:30 pm

Joj,Arbus Di,faco jedna!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 9:20 pm

Ilmatar ::
Today at 1:30 pm

Не, не, ово се зове бити фаца! Док ја грцам код Виолете, ти се 'ладиш! Мој си идол! lol!

Мој рад је у застоју због објективних препрека. Наиме, три века сам у заостатку са Србима, ал обећавам да од сутра настављам са радом и колико за викенд завршавам. Twisted Evil
Назад на врх Go down
Afrodita
Члан еснафа
Члан еснафа
Afrodita


Female
Број порука : 24
Age : 28
Registration date : 14.10.2008

Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitimeThu Nov 06, 2008 12:33 am

vojvoda ::
Могао би неко ко познаје хералдику да пише о српском грбу. То је доста интересантна тема а мало људи зна о чему се заправо ради.

Ja sam u skoli pisala bas puno o tome....i ima bas jedan forum o tome....meni se cini da se zowe Glas Heralda...tako nesto...tamo imA swasta o tome.....
Назад на врх Go down
http://anahi4ever.5forum.biz/
Sponsored content





Дискусије о чланцима Empty
ПорукаНаслов: Re: Дискусије о чланцима   Дискусије о чланцима Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Дискусије о чланцима
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Википедија-
Скочи на: