SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Blood of the Vikings

Go down 
+3
Змај Огњени Вук
Ilmatar
Historik
7 posters
АуторПорука
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:07 pm

За оне који до сада нису имали прилике да виде овај изванредни ББЦ-ев серијал посвећен демистификацији Викига или Нормана, ето прилике да сазнају нешто више, за остале ново место за дискусију (сад сам модератор па морам тиме да се бавим да ме не избаце из модераторског тима bom ) и размену утисака...

Серијал има пет епизода које трају у просеку више од сат времена. Рађен је уз редактуру признатих медијевиста и археолога са еминентних универзитета попут Оксфорда.

Даје комплетан преглед Викинга, од ситуације у њиховој матичној земљи, преко њихових поморских авантура до њиховог насељавања у нову домовину.

Једна од фантастичних вредности серијала је невероватан податак до кога се дошло ДНК-а анализом становништва, да је преко 90% становништва појединих крајева Британије, попут Шетландских острва и других мини-архипелага простирућих у правцу Скандинавије, директно потомство викиншких освајача и трговаца.

Осим ових сазнања, у серијалу има још подоста тога занимљивог, а морам да нагласим да би серијал био нарочито занимљив археолозима, јер обилује извештајима са археолошких налазишта...

Ставови, мишљења, утисци?
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:17 pm

O,veruj mi nece te izbaciti jer kad dosad mene nisu........elem,jeli to trenutno traje ili moze da se nadje na nekom DVD izdanju ili na netu?Mene bi veoma zanimalo.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 11:49 pm

Ilmatar ::
O,veruj mi nece te izbaciti jer kad dosad mene nisu........elem,jeli to trenutno traje ili moze da se nadje na nekom DVD izdanju ili na netu?Mene bi veoma zanimalo.

Имам ја на једном двд-у цео серијал. Јави ако хоћеш да ти донесем на факултет...
Назад на врх Go down
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 12:35 am

Ако бих могао и ја да се огребем за те дискове? Већ три пута ми је промакао тај серијал! Crying or Very sad
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 1:08 am

Zmaj Ognjeni Vuk ::
Ако бих могао и ја да се огребем за те дискове? Већ три пута ми је промакао тај серијал! Crying or Very sad

Naravno. Samo mi reci kad si na faxu, i kako da te prepoznam....
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:19 pm

Historik ::
Ilmatar ::
O,veruj mi nece te izbaciti jer kad dosad mene nisu........elem,jeli to trenutno traje ili moze da se nadje na nekom DVD izdanju ili na netu?Mene bi veoma zanimalo.

Имам ја на једном двд-у цео серијал. Јави ако хоћеш да ти донесем на факултет...
Pa naravno da moze.Javicu ti.
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeFri May 30, 2008 2:28 pm

Historik ::

Једна од фантастичних вредности серијала је невероватан податак до кога се дошло ДНК-а анализом становништва, да је преко 90% становништва појединих крајева Британије, попут Шетландских острва и других мини-архипелага простирућих у правцу Скандинавије, директно потомство викиншких освајача и трговаца.


Prvo, nisu nikada postajali vikinski trgovci,. Viking je ustvari uzeto od glagola. "To go a-viking" znaci to go "a-pirating". Nazalost ne znam glagol od gusara na srpskom ali eto razumete.

Takodje, velika se razlika pravi izmedju Vikinga i onih koji su osvojili i naselili Britaniju. (U ranijem periodu to su bili uglavnom Danci)
Posle npr na Setlandska ostrva su dosli Norvezani, koji opet nisu vikinzi, jer niti su dolazili zbog pljacke niti spadaju u tkz. vikinski period.

E sad, kazes da su neki direktni potomci. I jesu i nisu. Prvo imamo "vikinge"(Dance) koje si spomenuo, zatim norvezane, a posle Normani. Oni su opet poreklom sa severa, ali su pre engleske ziveli u Francuskoj, gde su se stopili sa stanovnistvom tu.

Uglavnom hocu da kazem, da taj DNK ne pokazuje da rezultate Vikinske krvi preko sto godina, nego preko 300-400.


Последњи изменио Djordje дана Sat May 31, 2008 1:56 am. измењено укупно 1 пута
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeFri May 30, 2008 9:23 pm

Djordje ::
Historik ::

Једна од фантастичних вредности серијала је невероватан податак до кога се дошло ДНК-а анализом становништва, да је преко 90% становништва појединих крајева Британије, попут Шетландских острва и других мини-архипелага простирућих у правцу Скандинавије, директно потомство викиншких освајача и трговаца.


Nazalost ne znam glagol od gusara na srpskom ali eto razumete.



Требало би да буде гусарити.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeFri Jun 06, 2008 7:48 pm

Djordje ::
Historik ::

Једна од фантастичних вредности серијала је невероватан податак до кога се дошло ДНК-а анализом становништва, да је преко 90% становништва појединих крајева Британије, попут Шетландских острва и других мини-архипелага простирућих у правцу Скандинавије, директно потомство викиншких освајача и трговаца.


Prvo, nisu nikada postajali vikinski trgovci,. Viking je ustvari uzeto od glagola. "To go a-viking" znaci to go "a-pirating". Nazalost ne znam glagol od gusara na srpskom ali eto razumete.

Takodje, velika se razlika pravi izmedju Vikinga i onih koji su osvojili i naselili Britaniju. (U ranijem periodu to su bili uglavnom Danci)
Posle npr na Setlandska ostrva su dosli Norvezani, koji opet nisu vikinzi, jer niti su dolazili zbog pljacke niti spadaju u tkz. vikinski period.

E sad, kazes da su neki direktni potomci. I jesu i nisu. Prvo imamo "vikinge"(Dance) koje si spomenuo, zatim norvezane, a posle Normani. Oni su opet poreklom sa severa, ali su pre engleske ziveli u Francuskoj, gde su se stopili sa stanovnistvom tu.

Uglavnom hocu da kazem, da taj DNK ne pokazuje da rezultate Vikinske krvi preko sto godina, nego preko 300-400.


Cenis da nisu postojali vikinski trgovci?Ja mislim da je svako drustvo imalo trgovinu kao tekovinu pa su morali i oni pa cak i u vidu naturalne razmene dobara.
Назад на врх Go down
Djordje
Члан еснафа
Члан еснафа



Број порука : 39
Registration date : 02.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeFri Jun 06, 2008 10:55 pm

A da ti procitas celu poruku kako treba? Nikada nisu postajali viking trgovci posto viking nije narodnost vec posao. Nordijski trgovci su postajali ali oni nisu vikinzi.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeSat Jun 07, 2008 12:38 am

Djordje ::
A da ti procitas celu poruku kako treba?
Ђорђе, јавно те опомињем да мало смириш живце и да се спустиш на земљу. Нема потребе за таквим тоном поруке.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeSat Jun 07, 2008 12:41 am

Опште је прихваћено у историјској науци да се Швеђани, Норвежани и Данци, у периоду својих сеоба/пљачкашких похода на Велику Британију и западну Европу називају збирним именом Викизи. Шта реч Викинг значи, ја стварно не знам, али чак и да је њено значење пират/гусар, то није научно доказано/прихваћено, и ту се поставља врло непријатан проблем извођења порекла речи. Мени то помало личи на оно Сервус-Србин, што имплицира да су Срби робље. Такође, у време Викинга и њихових похода, још увек није била у потпуности формирана национална свест код тих народа, тако да су они махом и наступали заједно (мада се већина аутора слаже да су Швеђани/Шведи/Варјази већ тада били прилично диференцирани у односу на остале). У овом серијалу (који можда није историјски потпуно тачан, јер ја нисам експерт за тај период историје), децидно се за Викинге каже да су трговали, и да су то чинили паралелно са својим походима, у освојеним местима, и у местима које су користили као поморске базе. Сад, можда тај серијал не ваља, мада су га радили у садарњи са врхунским институтима и универзитетима, али морам да истакнем да ни у другој литератури нисам нашао тврђење које би забрањивало додавање трговачког атрибута Викинзима...
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Jun 17, 2008 10:00 pm

Да ли и даље имаш овај серијал? Волела бих да га погледам, па да поразговарамо.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Jun 17, 2008 11:14 pm

Наравно да имам...Бићу у четвртак око 11 часова на факултету, ако си тамо, могу да ти га донесем
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeMon Jun 23, 2008 5:51 pm

Djordje ::
A da ti procitas celu poruku kako treba? Nikada nisu postajali viking trgovci posto viking nije narodnost vec posao. Nordijski trgovci su postajali ali oni nisu vikinzi.

Viking nije narodnost vec posao?Jako zanimljiva konstatacija.
Назад на врх Go down
Afrodita
Члан еснафа
Члан еснафа
Afrodita


Female
Број порука : 24
Age : 28
Registration date : 14.10.2008

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Oct 14, 2008 10:42 pm

e jel bi neko k ima mogao owde da ga postawi sa nekim linkom ili slicno....?? confused
Назад на врх Go down
http://anahi4ever.5forum.biz/
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitimeTue Oct 14, 2008 11:59 pm

Превелик је да би га скидао/ла (опрости, не бих хтео да промашим пол па да се наљутиш) са нета. Можда има на рапидшеру или да претражиш мало www.btjunkie.org,www.isohunt.com или www.demonoid.com
Назад на врх Go down
Sponsored content





Blood of the Vikings Empty
ПорукаНаслов: Re: Blood of the Vikings   Blood of the Vikings Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Blood of the Vikings
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уопштено о средњем веку-
Скочи на: