SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 У потрази за Дракулом

Go down 
+9
Владимир Мономах
Tijana D Ivl
Ilmatar
Historik
Змај Огњени Вук
Defunctus
Arbus_Di
EmpressMaud
Olaf Dugobradi
13 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АуторПорука
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 6:36 pm

По мојим сазнањима, Владов отац Влад 2 је први ушао у Ред Змаја 1431. године, тј. исте године када му се родио средњи син (Влад). Негде сам читала да Dracul, као што сте рекли, значи змај и да је то био "надимак" његовог оца, а да би Dracula био "син змаја".
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:00 pm

И он сам је био припадник Реда, учланио га је угарски краљ Матија Корвин.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:34 pm

Defunctus ::
Англосаксонска представа о Владу III никада ме није занимала. Дакле, како li'l Johnny замишља да је изгледао краљ вампира.

Управо тако. Англосаксонсци га нису ни представили као историјску личност, већ као вампира (а колико знам Стокер је из Даблина).

Негде на нету сам наишла на један чланак о томе како је Влад био комплетно луд и збуњен (???). Тј. када су му, као дечаку, у завери убили оца и брата он је постао сумњичав и осветољубив, па је и она епизода са убијањем бојара продукт његових збуњених осећања (мешавина озлојеђености, осветољубивости и ко зна чега још). Да не причамо да је претстављен као најгора могућа особа, као уосталом и краљ Милутин у књизи "Византијске племкиње". Испаде да је наш свети краљ био тешки педофил... Мислим, шта рећи...
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:47 pm

EmpressMaud ::
Defunctus ::
Англосаксонска представа о Владу III никада ме није занимала. Дакле, како li'l Johnny замишља да је изгледао краљ вампира.

Управо тако. Англосаксонсци га нису ни представили као историјску личност, већ као вампира (а колико знам Стокер је из Даблина).

Негде на нету сам наишла на један чланак о томе како је Влад био комплетно луд и збуњен (???). Тј. када су му, као дечаку, у завери убили оца и брата он је постао сумњичав и осветољубив, па је и она епизода са убијањем бојара продукт његових збуњених осећања (мешавина озлојеђености, осветољубивости и ко зна чега још). Да не причамо да је претстављен као најгора могућа особа, као уосталом и краљ Милутин у књизи "Византијске племкиње". Испаде да је наш свети краљ био тешки педофил... Мислим, шта рећи...
Ето шта бива када се ствари истргну из контекста и времена у коме су се десиле... No
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 8:02 pm

Zmaj Ognjeni Vuk ::
EmpressMaud ::
Defunctus ::
Англосаксонска представа о Владу III никада ме није занимала. Дакле, како li'l Johnny замишља да је изгледао краљ вампира.

Управо тако. Англосаксонсци га нису ни представили као историјску личност, већ као вампира (а колико знам Стокер је из Даблина).

Негде на нету сам наишла на један чланак о томе како је Влад био комплетно луд и збуњен (???). Тј. када су му, као дечаку, у завери убили оца и брата он је постао сумњичав и осветољубив, па је и она епизода са убијањем бојара продукт његових збуњених осећања (мешавина озлојеђености, осветољубивости и ко зна чега још). Да не причамо да је претстављен као најгора могућа особа, као уосталом и краљ Милутин у књизи "Византијске племкиње". Испаде да је наш свети краљ био тешки педофил... Мислим, шта рећи...
Ето шта бива када се ствари истргну из контекста и времена у коме су се десиле... No
А што је најгоре такве представе доминирају... Оде наша наука у пропаст...
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 8:54 pm

Defunctus ::
И он сам је био припадник Реда, учланио га је угарски краљ Матија Корвин.
Да, али колико знам, тек пошто је пристао да постане католик и оженио се краљевом сестром...И то после више од деценије проведене у заточеништву као, између осталог, плод договора Мађара и Турака, пошто није одговарао ни једнима, ни другима...

Иначе, ,,драк'' је на румунском ђаво, па се и даље води полемика да ли Дракула значи син змаја или син ђавола...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 9:00 pm

Olaf Dugobradi ::
Defunctus ::
И он сам је био припадник Реда, учланио га је угарски краљ Матија Корвин.
Да, али колико знам, тек пошто је пристао да постане католик и оженио се краљевом сестром...И то после више од деценије проведене у заточеништву као, између осталог, плод договора Мађара и Турака, пошто није одговарао ни једнима, ни другима...

Иначе, ,,драк'' је на румунском ђаво, па се и даље води полемика да ли Дракула значи син змаја или син ђавола...
Јесте, а Влад је у заточеништву био око 12 година, ако се нисам пребројала, давно сам се овим бавила Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 10:04 pm

Реч drac припада општебалканском латинитету и употребљавају је и Румуни и Аромуни (Цинцари). Док нема сумње у њено порекло из вулгарног позноантичког латинитета, значење варира у простору и времену. Изгледа да је већ у позној Антици имало двојно значење: змај и ђаво, бар у хришћанском тумачењу (в. Ајлин Пејглс). У сваком случају, оба ова значења задржала су се у цинцарском језику и њихов превод зависи од контекста. Не знам румунски толико добро као цинцарски, али сам стекао утисак да је ситуација слична.

Изгледа да се овде ради о још једној забуни. Јавно мњење има утисак да Владов надимак значи "син змаја/ђавола" и то због тога што се именици drac додаје суфикс ul. Забина долази од слабог познавања балканскпог латинитета, па се поменути суфикс тумачи као у латинском језику из времена Цицерона, где и када је био део форманта за деминутив. Следствено томе и dracul се на први поглед доима (умјетнички дојам) као деминутив, дакле змајевић, ђаволовић и сл. Ово сигурно није тачно из следећих разлога.

У балканском латинитету постоји члан који се придружује именици да је прецизно одреди. За разлику од осталих индоевропских језика (и грчког, нпр.), овај члан у румунском и цинцарском је постпозитивни, дакле долази иза именице и на њу се качи као једна реч. Члан за мушки род је у свим наведеним језицима ul и настао је од латинског ille. Према томе, Dracul мора да у румунском језику значи "тај одређени, конкретни Змај, Ђаво и сл." Коначно, додавање "а" на крају припада неким другим језицима са којима румунски нема везе.

На крају, да читаоци не би имали двоумљење око ауторитета написаног:

писац ових редова је Цинцар који говори тим језиком alien .
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 10:22 pm

Поштовани професоре, да ли бисте могли да нам дате кратак преглед цинцарске историје, или бар да упутите на неку литературу која се квалитетно бави овом проблематиком?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 10:40 pm

Премда то излази из оквира овог форума, уколико то представља општи јавни захтев, одазваћу се Вашој молби.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 11:23 pm

Defunctus ::
Премда то излази из оквира овог форума, уколико то представља општи јавни захтев, одазваћу се Вашој молби.

Не знам у којој мери је то општи захтев, али је мене увек занимало да сазнам нешто више о том народу, о коме знам само посредно, захваљујући томе што су неки његови изданци имали великог утицаја у културној и општој историји Србије, посебно у 19-ом и 20-ом веку. Мислим и да је значајно да се о њима сазна више, јер су данас углавном инкорпорирани у српски етнос, и многи од њих се више не осећају Цинцарима. Информације о њима су веома ретке, а чини ми се и да их велике синтезе српске историје некако заобилазе. Ја бих молио за кратак историјат, уз објашњења везана за основне елемнте националности, попут језика, вере, етногенезе и сл, уколико Вам то не представља напор. Можемо и да отворимо посебну тему, где би сте могли да пишете о томе...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 12:37 am

Слажем се са Хисториком, а нових тема никад доста. Ако сте вољни професоре, наравно.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 2:26 am

Придружујем се општем захтеву Exclamation
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 4:44 am

O Боже! Како да се оглушим на ову молбу?

Добро, прихватам, али пошто је то мало већи посао, нека сачека неколико дана да саставим пригодан текст.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:08 pm

EmpressMaud ::
Носферату је одличан филм! Много бољи од већине данашњих хорора!
Taj film mi je ostavio traume u detinjstvu,ali je bas doooobar a danasnji horori su vise smejurija i zezancija.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:12 pm

Defunctus ::
Премда то излази из оквира овог форума, уколико то представља општи јавни захтев, одазваћу се Вашој молби.
Pa,moram priznati da to zanima mnogo ljudi i da oni ne znaju gde mogu da nadju konkretne podatke.Verujem da mozete pomoci.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 6:45 pm

Opet,moram da dodam nesto.Ja sam fascinirana mitom o Drakuli od malih nogu i prosto sam kad god sam mogla gledala filmove i njemu a i citala sam i Stikera i Pola Njumena,ako se ne varam cim odem doma provericu,koji je pisao o tome kako bi bilo da se kraljica Viktorija udala za doticnog gospodina.,alo je smesno ali onako za sire krugove baja......no,cela prica jeste iskrivljena bas a film sa Hopkinsom je odlican.
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 7:39 pm

Имао сам ту срећу да је моја мајка Румунка, те сам од ње сазнао доста тога о дотичном, па сам касније и сам решио да мало проширим сазнања...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 1:20 pm

Ilmatar ::
Opet,moram da dodam nesto.Ja sam fascinirana mitom o Drakuli od malih nogu i prosto sam kad god sam mogla gledala filmove i njemu a i citala sam i Stikera i Pola Njumena,ako se ne varam cim odem doma provericu,koji je pisao o tome kako bi bilo da se kraljica Viktorija udala za doticnog gospodina.,alo je smesno ali onako za sire krugove baja......no,cela prica jeste iskrivljena bas a film sa Hopkinsom je odlican.
Понављам, у том филму има сувише патетике и романтике што не одговара књизи. А сама књига је занимљив хорор, ништа више.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:14 pm

EmpressMaud ::
Ilmatar ::
Opet,moram da dodam nesto.Ja sam fascinirana mitom o Drakuli od malih nogu i prosto sam kad god sam mogla gledala filmove i njemu a i citala sam i Stikera i Pola Njumena,ako se ne varam cim odem doma provericu,koji je pisao o tome kako bi bilo da se kraljica Viktorija udala za doticnog gospodina.,alo je smesno ali onako za sire krugove baja......no,cela prica jeste iskrivljena bas a film sa Hopkinsom je odlican.
Понављам, у том филму има сувише патетике и романтике што не одговара књизи. А сама књига је занимљив хорор, ништа више.
Nisam ja to ni gledala kao istorijski izvor za Vladov zivot to je ipak samo jos jedna knjiga i film.A sto.pa film i nije tako los?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeTue Feb 12, 2008 3:18 pm

Па... има ту доста детаља, поготово односа међу ликовима који баш и нису по књизи. Али, ајде, признаћу, већина је верно одрађена... и има добру музику.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 4:57 pm

Ako mislite na Kopoin film..onda mogu sam da izjavim da Kianu Rives izgleda u fazonu :"Ken gde ti je Barbika?"...
Knjiga sama po sebi je kao sto je vec receno pateticna...pomalo dosadna...mozda samo priv dnevnik Dzonatana Hrakera moze da se nazove zanimljivim...
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 15, 2008 6:16 pm

Knjiga je tipican predstavnik perioda i stila u kome je nastala.Mozda je pateticna ali tako se pisalo nekad.
Назад на врх Go down
Olaf Dugobradi
Трговац
Трговац
Olaf Dugobradi


Male
Број порука : 144
Age : 37
Registration date : 07.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 17, 2008 4:26 am

Људи, нећете веровати!!! Најгггггоррри могући филм! Дракула 3000! У фазону ,,Ратова звезда'' и ,,Осмог путника'''! Господин у средњевековној одори са све огртачем, на напуштеном и изгубљеном свемирском броду...а тек посада која га налази тамо: Ван Хелсинг, онако мало геј, Мина, мамина девојчица са кикицама, један црнац репер наркић(игра га Кулио????), још један црнац, корпулентни и набилдовани тупсон, плачљиви штребер у инв. колицима....а као круна свега, жена робот са невероватним облинама....
Једном речју: Страва и ужас!
Господе Боже! Шта још јадније и глупље могу да смисле? Ово је крај...крај западне цивилизације...

Ако ништа друго, бар сам се смејао као ненормалан....

П.С. Аутор овог поста се извињава осталим форумашима због излива негативних емоција, као и због драматизације... Smile
Назад на врх Go down
Tijana D Ivl
Витез
Витез



Female
Број порука : 187
Age : 35
Location : Beckerek
Registration date : 12.02.2008

У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 17, 2008 9:56 am

Yes..yes..yes...
Kako sam samo mogla da zaboravim da pomenem tu ekranizaciju:S
Tuga...
Назад на врх Go down
Sponsored content





У потрази за Дракулом - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: У потрази за Дракулом   У потрази за Дракулом - Page 2 Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
У потрази за Дракулом
Назад на врх 
Страна 2 of 4Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Заједница :: Књиге, филмови и игрице-
Скочи на: