SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 мрачно доба или не

Go down 
+7
Historik
Baki
lady_Godiva
crna_udovica
serdarkk
EmpressMaud
Ilmatar
11 posters
Иди на страну : 1, 2  Next
АуторПорука
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeThu Nov 29, 2007 8:09 pm

За добар део људи овај период је мрачно доба где су се људи само убијали и спашавали несрећне принцезе из високих кула од змајева или злих господара,све у свему опште зло.Да ли је тако?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeThu Nov 29, 2007 11:13 pm

Па, ако се поведемо за виђењем Шрека и писцима књиге "Света крв, свети грал", вероватно је било тако Very Happy Али како ни један ни други нису релевантни у било ком погледу, не би требало да тако гледамо на овај период. "Мрачни средњи век" се уосталом односи на рани средњи век, због јако малог броја извора које имамо за тај период.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
serdarkk
Члан еснафа
Члан еснафа
serdarkk


Male
Број порука : 33
Location : Singidunum
Registration date : 30.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeFri Nov 30, 2007 8:30 pm

....mislim da ovde ima lepo objashnjenje.....
http://vox-magazin.com/Svetli%20srednji%20vek.html
i ja se slazem da je mrachan samo zato shto se nasho izmedju dva svetlija perioda....rimskog i renesanse....
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 1:02 am

Da li je srednji vijek mracno doba ili ne? Definitivno ne... Premda i nisam neki zaljubljenik u srednji vijek ( moj fah je antika) izuzev ranog srednjeg vijeka, ni u kom slucaju ne bih se slozila sa tom tvrdnjom da se srednji vijek moze okrakterisati kao mracno doba. Naravno da nakon sjajnih antickih dostignuca na polju kulture i umjetnosti srednji vijek izgleda kao karikiraje historije, ali on je daleko od toga. Vecina savremenih gradova nastalo je u pravo u srednjem vijeku, ljudi su bili dosta bolje oragnizovani nego sto se pukom posmatracu cini ... Sam srednji vijek je nazalost u historijografiji zloupotrebljavan, a to je pocelo sa 19 stoljecem i jacanjem nacionalne svijesti. Balkan je najbolji primjer za to... Historija je proces i srednji vijek je dio tog procesa, nista "svjetliji" ili "tamniji"
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 1:27 am

Средњи век ипак представља мешавину култура и народа, пре свега римског становништва и Германа, па је свасвим разумљиво што је назадовање у култури раног средњег века узроковано превлашћу необразованих и неписмених Германа (част изузецима) вичних ратовању. Па и сам латински језик који су користили писци средњег века није могао да личи у потпуности на римски латински, с обзиром да је овај средњовековни ипак био помешан и са примесама (ако не и више) народних језика.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
serdarkk
Члан еснафа
Члан еснафа
serdarkk


Male
Број порука : 33
Location : Singidunum
Registration date : 30.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 1:53 pm

kakve veze ima jedan istoriski period sa narodima....ispada da su u srednjem veku ziveli samo germani i rimljani.... Shocked Shocked
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 2:55 pm

Не, рани средњи век представља мешавину првенствено Римљана и Германа, али ту долазе и Словени, Хуни, Авари и др. Мешавина народа током средњег века, а самим тим и мешавина култура, дали су средњем веку оно што га раздваја од других историјских периода.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSun Dec 02, 2007 7:45 pm

EmpressMaud ::
Не, рани средњи век представља мешавину првенствено Римљана и Германа, али ту долазе и Словени, Хуни, Авари и др. Мешавина народа током средњег века, а самим тим и мешавина култура, дали су средњем веку оно што га раздваја од других историјских периода.

Prva recenica mi je dosta kontradiktorna. Rani srednji vijek ne predstavlja prvenstveno mjesavinu Germana i romaniziranog stanovnista buduci da bi u suprotnom srednji vijek predstavljao zapravo period karakteristican samo za zapadnu, sjevernu i donekle srednju Europu... A staje sa jugom? Izuzevsi onu kratku epizodu sa Germanima, jug Europe ipak nije imao velike veze sa germanskom seobom izuzev sto im se nasao na putu. Takodjer na jugu Europe bilo je Bizantsko carstvo, koje je daleko od maracnog... Na njemu se bazira cjelokupna pravoslavna civilizacija danasnjice stoga se ponavljam srednji vijek ne moze smatrati mracnim dobom Smile
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSun Dec 02, 2007 11:28 pm

Та констатација би била у реду када би се овај форум односио на читаву средњовековну Европу, али је у теми "Добродошли" јасно речено да се односи искључиво на западну, северну и средњу Европу. Сходно томе, све што се овде помиње као "средњи век" се односи на средњовековни период горенаведених делова Европе. Да, тачно је да, ако гледамо читаву Европу, Германи и романизовано становништво не представљају основу средњег века. Византија је извришила највећи утицај на историју нашег народа, као и на друге народе Балканског полуострва, али, понављам, овај форум се не бави тим деловима Европе. Ако је некоме посебно стало да се и о томе дискутује, нека ме обавести и ја ћу отворити нови подфорум.
И не, средњи век никако није био мрачан Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 12:55 am

EmpressMaud ::
Та констатација би била у реду када би се овај форум односио на читаву средњовековну Европу, али је у теми "Добродошли" јасно речено да се односи искључиво на западну, северну и средњу Европу. Сходно томе, све што се овде помиње као "средњи век" се односи на средњовековни период горенаведених делова Европе. Да, тачно је да, ако гледамо читаву Европу, Германи и романизовано становништво не представљају основу средњег века. Византија је извришила највећи утицај на историју нашег народа, као и на друге народе Балканског полуострва, али, понављам, овај форум се не бави тим деловима Европе. Ако је некоме посебно стало да се и о томе дискутује, нека ме обавести и ја ћу отворити нови подфорум.
И не, средњи век никако није био мрачан Smile

Moja greska, nisam se dovoljno informisala...Ma dobro mozda je i bolje da ne raspravljamo o Balkanu hehe
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 1:11 am

Ма нема проблема, сваком се деси Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 2:01 pm

a sto ne mozemo da diskutujemo o Balkanu?!
sto se mene tice srednji vek nije mracan period.pogledajte samo umetnosta gotike.takvi vitrazi nikad vise nisu uradjeni.pa gradjevine za koje je trebalo dosta proracuna da bi stajale cvrsto na zemlji.svi ti lukovi gotike i visoki plafoni bis e urusili na nas da neko nije precizno izmerio gde,sta i kako treba da bude rasporedjeno.umetnost je banalan primer ali realan.i "The Book of Kells" je dobar primer.
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 10:49 pm

Pa epitet mracnog vijeka uglavnom bi mu dali manje upuceni ljudi u historiju, jer vecina strucnjaka za srednji vijek to negira. Pocet cu od mog profesora koji nam je na prvom satu na predmetu "Opca historija ranog srednjeg vijeka" rekao da se moramo osloboditi te predrasude kako bismo mogli uopce shvatiti taj period
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeWed Dec 05, 2007 1:16 am

Тачно. По мени би још морала и добро да се познаје Црква, или бар хришћанство, јер без тога не могу ни да се раумеју многе ствари везане за средњи век Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeSun Dec 09, 2007 5:12 pm

kolko znam to "mracni srednji vek" su osmislili za vreme humanizma i renesanse ili mozda kasnije da bi raskrstili s srednjim vekom.
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeThu Dec 20, 2007 1:12 am

lady_Godiva ::
kolko znam to "mracni srednji vek" su osmislili za vreme humanizma i renesanse ili mozda kasnije da bi raskrstili s srednjim vekom.

Pa da pa cak su i gotikicku umjetnost nazvali takvom, po Gotima buci da su Gote smtrali primitivnim, a umjetnost srednjeg vijeka za humaniste bila je primitivna:)
Назад на врх Go down
Baki
Слободан сељак
Слободан сељак
Baki


Male
Број порука : 8
Age : 36
Registration date : 20.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 4:59 pm

Ma to je cista renesansna komnstrukcija. Kakvo crno mracno doba. Jednostavno ga treba ocenjivati prema merilima srednjeg veka, a ne antike ili renesanse.
Назад на врх Go down
http://www.myspace.com/patrijarh
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 5:18 pm

crna_udovica ::
lady_Godiva ::
kolko znam to "mracni srednji vek" su osmislili za vreme humanizma i renesanse ili mozda kasnije da bi raskrstili s srednjim vekom.

Pa da pa cak su i gotikicku umjetnost nazvali takvom, po Gotima buci da su Gote smtrali primitivnim, a umjetnost srednjeg vijeka za humaniste bila je primitivna:)

Tek sam sad provalio temu...Ta konstrukcija o mračnom dobu uglavnom potiče od prosvetitelja i drugih teoretičara Francuske buržoaske revolucije.Oni su zarad svojih političkih ciljeva najcrnje blatili institucije monarhije, crkve i srednjvekovne kulture. Dobra ilustracija njihovog ne poznavanja ovog perioda (ili ideološke zaslepljenosti koja im nije omogućavala realno sagledavanje) je njihov stav o Vizantiji, kao krutoj i konzervativnoj državi, koja je po njima od početka do kraja bila ista. Druga konstrukcija potiče od savremenih naučnika koji ne vole srednji vek, i koji ga neprestano upoređuju sa antikom i renesansom, od koga je on, istina, kulturno siromašniji, ali usled specifičnih istorijskih procesa, koji su antiku i renesansu zaobišli. Takođe, volim da mislim da renesanse ne bi ni bilo bez srednjeg veka, jer su srednjevekovni monasi sačuvali dela antike, a neka od njih čak i preveli sa grčkog na latinski, čime su omogućili opstanak tih civilizacijskih tekovina, i njihovo novo tumačenje (mada je bilo i izliva uništavanja dela antika, poput spaljivanja biblioteke u Aleksandriji)
Назад на врх Go down
LadyOfTheLake
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Female
Број порука : 42
Age : 37
Registration date : 23.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 6:30 pm

ma ima gomila likova koji kao vole srednji vek bas sto misle da je mracno doba, a to super ide uz giticare i metalce... glupost...
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 9:39 pm

LadyOfTheLake ::
ma ima gomila likova koji kao vole srednji vek bas sto misle da je mracno doba, a to super ide uz giticare i metalce... glupost...
Gomila ljudi i svi misle kako su crnji od najcrnjeg mraka pa se okite raznim pentgramima i simbolima a nemaju pojma sta koji znaci,bitno je da zvecka i da se ljudi okrecu.Pa,posto je gotika iz tog perioda pocnu da vole sve u vezi toga.Potom otkriju da im crno jos bolje stoji ako puste kosu i nju ofarbaju u doticnu boju.Mada,moze biti a i ne mora,zar ne?Uvek postoje izuzeci.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 9:49 pm

Ilmatar ::
LadyOfTheLake ::
ma ima gomila likova koji kao vole srednji vek bas sto misle da je mracno doba, a to super ide uz giticare i metalce... glupost...
Gomila ljudi i svi misle kako su crnji od najcrnjeg mraka pa se okite raznim pentgramima i simbolima a nemaju pojma sta koji znaci,bitno je da zvecka i da se ljudi okrecu.Pa,posto je gotika iz tog perioda pocnu da vole sve u vezi toga.Potom otkriju da im crno jos bolje stoji ako puste kosu i nju ofarbaju u doticnu boju.Mada,moze biti a i ne mora,zar ne?Uvek postoje izuzeci.
Да додамо и да памет ваљда долази из масне косе Laughing
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeWed Mar 12, 2008 3:58 pm

Непотребно је расправљати о овоме пошто сви ми знамо (релативно) доста ствари у вези са овим периодом,а цела прича о мрачном добу је, као што знамо, измишљена касније , од ренесансе и каснијих периода.Исто тако,на популаризацију ове предрасуде код нас је утицао комунизам и њихова пракса да све што је било пре њих приказују као лоше, а да је са њима је дошао препород друштва.Што се тиче културе у средњем веку јасно је да је она испод нивоа антике,али ту треба сагледати све факторе који су утицали на то,пре свега Цркву.Исто тако треба узети у обзир и естетске норме тадашњих људи приликом посматрања материјалне културе,као и неке друге чињенице,јер не значи да оно што су људи у 1. веку могли да направе нису могли њуди у 12. или 15. веку.
У сваком случају средњи век је мрачан као и било који други период у историји човечанства.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 9:07 pm

Па, ја не мислим да је сред. век баш случајно назван мрачним и да је мрачан као и сваки други период. Једноставно, у једном тренутку је дошло до распада једног великог царства, читавог једног друштва и система вредности који се неговао на веома великом простору, што је природно изазвало тектонске поремећаје. Логично је што је такав догађај или низ догађаја, препознат као нешто "мрачно" и другачије. Одједном не постоји писменост, нема закона, нема уметности и Европа се заиста у цивилизацијском смислу вратила назад. Европи је требало доста времена да се се поново роди и изгради на истим, романским темељима, али са једним новим и кључним елементом за данашњу историју, германским, који у потпуности мења срж и смисао оне Европе која је постојала пре и са којим ми и данас морамо да живимо. Very Happy
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeThu Mar 13, 2008 11:12 pm

E,mudro zbori Arbus Di.....ja ne kapiram kako se desilo da su sva dostignuca antike naprasno nestala ili bacena negde u stranu,ali to se desilo i da ne bi Arapa i jos po kog prosvetljenog coveka....nevolje na vidiku.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitimeFri Mar 14, 2008 2:45 am

Ilmatar ::
E,mudro zbori Arbus Di.....ja ne kapiram kako se desilo da su sva dostignuca antike naprasno nestala ili bacena negde u stranu...

Па, колико ја капирам нестала су јер се, као што рекох, урушио читав систем на ком је Европа почивала. Одједном нема више закона и реда, а то је најбитнији темељ људске цивилизације, закон, писани закон на који људи могу да се позову и скажу- ја имам право на земљу, на живот, на слободу... када нестаје државе, нестаје и закона, а на сцену ступа закон јачег, право шуме ил степе, речју- гола сила. У таквим временима људи се боре за опстанак, мало им је стало до учености и уметности. Крш времена рађају крш. Само и тада има изузетака, јер се у самоћи и изолованости рађа стваралачки дух, који можда не може одмах да дође до изражаја, али буди уверена да су и Микеланђело и Данте Одоакрова деца. Није нимало случајно што се у једном изванредном времену какав су 15. и 16. век, појављује толико изутених људи. Сви су се они попели на леђа оним безименим пре њих, или како се говорило, изумитељ плуга оре поред орача.

Романским вредностима је требало много времена да поново нађу пут до европског човека и нема бољег примера од примера римске колаке и ноћних посуда које се истресају на улицу у средњевековним градовима!
Назад на врх Go down
Sponsored content





мрачно доба или не Empty
ПорукаНаслов: Re: мрачно доба или не   мрачно доба или не Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
мрачно доба или не
Назад на врх 
Страна 1 of 2Иди на страну : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уопштено о средњем веку-
Скочи на: