SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Engleski parlament

Go down 
5 posters
АуторПорука
LadyOfTheLake
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Female
Број порука : 42
Age : 37
Registration date : 23.12.2007

Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitimeFri Dec 28, 2007 1:21 pm

ko je, kada , kako i zasto stvorio engleski parlament...?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Re: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitimeFri Dec 28, 2007 2:57 pm

Engleski parlament je institucija koja je nastajala dugim istorijskim procesom, i mislim da se njegova geneza ne može objasniti prostim odgovorima na pitanja ko, kad, gde i kako. Preporučujem Mortonovu "Istoriju Engleske", gde je detaljno opisan razvoj institucija. Ukratko, možda je pravo pitanje na koji parlament misliš, jer su određene skupštine u engleskoj postojale i u ranom srednjem veku, za vreme anglo-saksonskih vladara. Velike promene u funkcionisanju države su se u srednjem veku desile 4-5 puta, ali mislim da zapravo ciljaš na onaj parlament koji je veliki značaj dobio sa Magna Cartom?
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Re: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitimeFri Dec 28, 2007 7:29 pm

Bese 1275. ili mozda gresim?
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Re: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitimeFri Dec 28, 2007 11:28 pm

Stvarne ne znam, ali mislim da je nastao u novom vijeku, jer dom lordova ne moze biti pravi parlament
Назад на врх Go down
LadyOfTheLake
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Female
Број порука : 42
Age : 37
Registration date : 23.12.2007

Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Re: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitimeWed Jan 02, 2008 8:48 pm

ja sam citala u knjizi za drgi razred gimn da je nastao u sv i da su se odmah pojavili i dom lordova i narodna skupstina (house of lords and house of commons), samo ne mogu da se setim kada i ko ga je osnovao... zagubila sam knjigu Embarassed
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Re: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 4:34 pm

Енглески паламент настаје 1265. за време Хенрија III, а развија се из Великог савета који су чинили само свештенички и племићки сталеж. Оног тренутка када су позвани и витезови и грађани, по два витеза из сваког округа и по два грађанина из сваког града, настаје парламент, у коме ће се тек у каснијем периоду издиференцирати два дома, Горњи и Доњи.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Engleski parlament Empty
ПорукаНаслов: Re: Engleski parlament   Engleski parlament Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Engleski parlament
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Закони и законодавство-
Скочи на: