SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Podloge za pisanje

Go down 
5 posters
АуторПорука
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeMon Dec 24, 2007 12:26 am

Je l moze neko da mi objasni razliku izmedju velena i pergamenta?
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeMon Dec 24, 2007 8:29 pm

Marija ::
Je l moze neko da mi objasni razliku izmedju velena i pergamenta?
ja znam sta je pergament ali ovo drigi jok.blamage.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeTue Dec 25, 2007 2:22 am

Takodje...Ovo drugo nikad cuo...Nema ni na wikipediji. A pergament, to je štavljena životinjska koža (najkvalitetniji je onaj od nerođenog jareta), koja se specijalnim procesom omekšava, i iscrtavaju se linije za pisanje...Ima još toga, mogu da napišem ako te zanima...Ali za ovo drugo stvarno nisam čuo
Назад на врх Go down
crna_udovica
Трговац
Трговац
crna_udovica


Female
Број порука : 109
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 01.12.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeThu Dec 27, 2007 3:55 am

Marija ::
Je l moze neko da mi objasni razliku izmedju velena i pergamenta?

Uh i ti postavljas teska pitanja Smile Kao i vecina znam sta je pergamena, a ovo drugo...prvi put cujem Embarassed
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeThu Dec 27, 2007 4:39 pm

ja se taman ponadala da ce neko da zna ovde... vecina vas je istoricara pa reko mozda neko zna. ali nema veze, valjda ce neko znati Wink
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeFri Dec 28, 2007 12:28 am

Искрено, ни ја се не разумем у подлоге за писање, али ево шта о томе пише у књизи "Илуминирани рукописи" Џона Брадлиа:

"Када говоре о старим документима писци често користе реч велен и пергамент као синониме. Међутим, строго узевши то није исправно јер ова два термина означавају различите ствари. Тачно је да су и велен и пергамент израђивани од животињских кожа, међутим, коже о којима је реч су различите. Велен и пергамент су слични, али не и исти. не могу да се користе као замена један за други. Коже готово свих добро познатих домаћих животиња, чак и коже риба, коришћене су за справљање материјала на коме је могло да се пише. Међу кожама посебно припремљеним за писање нарочито су се истицале обична овчија кожа звана "aignellinus" и кожа справљена од мртворођених јагањаца звана "девичански пергамент".
Од овчијих кожа израђиван је обичан "пергамент", али такође и далеко грубљи материјал познат као "штављена овчија кожа" или "кордован". велен је справљан од телеће коже. Ако је за његову израду коришћена кожа мртворођеног телета, називан је "материчним веленом" који је сматран за најфинију и најтању врсту велена. "Матерични велен" се често помиње у вези са руком писаним Библијама из 13. и 14. века које су израђене заиста изванредно; у том контексту помиње се као материјал највише вредности.
До почетка 10. века, велен коришћен за рукописе је био изузетно добро углачан, танак и веома бео. После тога је постао дебљи и грубљи, посебно са задње стране. При испитивању извесних рукописа разлика између предње, глатке и грубе, задње стране има веома велики значај јар омогућава да се установи да ли су листови повезани на оригиналан начин. Наиме, на основу тога може да се закључи да ли је рукопис који се испитује комплетан или није. Међутим, како је време пролазило велен је постепено попримао своје првобитне, далеко боље квалитете, тако да је почетком ренесансе поново постао онакав какав је био пре 10. века.
Из свега овога може да се закључи да разлика између велена и пергамента није била само у дебљини. Уопштено посматрано, велен је дебљи од пергамента, али су постојале и неке врсте велена које су биле тање од неких врста пергамента. осим што су ова два материјала за писање справљана од кожа различитих животиња, припреми велена за илуминирање књига поклањана је далеко већа пажња него припреми пергамента за уџбенике, расправе и правна документа."

Надам се да сам успела да бар мало помогнем. Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitimeSun Dec 30, 2007 5:09 pm

Hvala Smile Ja sam slucajno cula za taj velen, pa me je interesovalo da l mozda neko zna. Hvala jos jednom Very Happy
Назад на врх Go down
Sponsored content





Podloge za pisanje Empty
ПорукаНаслов: Re: Podloge za pisanje   Podloge za pisanje Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Podloge za pisanje
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Уметност и култура-
Скочи на: