SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Uzengije stvorile vitezove

Go down 
+2
CAsper
Marija
6 posters
АуторПорука
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeMon Dec 10, 2007 8:33 pm

Citala sam u onoj knjizi "Vitezovi kroz istoriju" da je valjda Karlo Martel uveo uzengije u vojnu opremu i da valjda one predtsvljaju pocetak stvaranja viteske klase. Da li je to tacno?
Назад на врх Go down
CAsper
Занатлија
Занатлија



Број порука : 18
Registration date : 28.11.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeWed Dec 12, 2007 2:38 pm

Jako dobro pitanje, posto se one pojavljuju prvi put oko 6. veka u Vizantiji, a nastale su negde u Kini. ...Sad. Postoji mali problem, a to je: "Sta ako su ranije pravljene od organkih materijala koji se nisu sacuvali"? ...tesko mi je da zamislim da se neko nije setio da napravi drvene, posto imam ideju zaso kostane ne bi lepo radile. >_>

OSim toga, za stvaranje viteza, uzengiije tesko da su bile jedini, a mozda ne ni itan razlog, posto je postala rimska, grcka, keltska, germanska, a kasnije i hunska tradicija elitne konjice. S tm da je kod Huna konjica ipak bila osnova vojske. Kod ostalih je mahom bila vojna elita.

Presudni uzroci nastanka vieza ce pre biti ekonomsko-vojno-politicke prirode. Iako je ekonomija bila relativno razvijena, novcana privreda nije bila dovoljno jaka da odrzi placenu, regularnu vojsku, tako da je davanje zemlje umesto plate bio lobican izbor. Da je trebalo da se plati samo vojnik bilo bi OK, ali sto je veca vojska to vise raste i birokratija, tako da se troskovi ne povecavaju linearno sa brojem vojnika. Isto tako, pronijar/vitez/stagod slicno je trebalo da se bavi i policijskim poslovima, a ne samo vojnim, sto je opet saseklo troskove drzavne uprave. Na kraju, zemlja je siguran izvor prihoda. Iako ne daje neku veliku paru (mislim upravo na novac, ne vrednost projzvoda) po jedinici povrsine, ona daje socijalnu sigurnost i taman tolike prihode da vojnik moze da izdrzava sebe i nekoliko ljudi sa razumnim posedom. Naravno, sto je zemlja veca, to su veci i prihodi i vojska koja se dize s nje, ali se to nekako podrazumeva.

Nadam se da ce neko da me ispravi ako sam negde zabrljao. Smile
Назад на врх Go down
lady_Godiva
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
lady_Godiva


Female
Број порука : 67
Registration date : 09.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeThu Dec 13, 2007 3:53 pm

Kolko ja znam, pojam viteza se vezuje za crkvu, jer je upravo ona od viteza napravila ono po cemu ga svi danas poznajemo. Jos, vitez je bio oklopljeni konjanik, pa je morao da ima i oklop i konja, a i jedno i drugo su bili uzasno skupi u srednjem veku. Inace, vitez je bio ratnik, ko svaki ratnik, ali ono sto ga je izdvajalo od obicnog ratnika, sem konja i o oklopa, je bila upravo povezanost s crkvom koja je od njih napravila "Bozje vojnike".
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeSun Dec 23, 2007 9:08 pm

U principu, pojam viteza,koji je sasvim dobro objasnjen u pomenutoj knjizi "Vitezovi kroz istoriju", vezan je za Crkvu, ali pre svega za nacin zivota. On je i produkt feudalnog poretka, a oplemenjivanje njegove svesti dolazi pod uticajem Hriscanstva. Sto se tice Martelove reforme, on jeste prvi koji je na zapadu uveo uzengije, i na taj nacin stvorio mnogo efikasniju konjicu, ali sa samim vitestvom to, bar po meni, nema mnogo veze. To je vise neka tehnoloska inovacija, kao uvodjenje baruta u ratnu industriju kasnije
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeMon Dec 24, 2007 12:04 am

Historik ::
U principu, pojam viteza,koji je sasvim dobro objasnjen u pomenutoj knjizi "Vitezovi kroz istoriju", vezan je za Crkvu, ali pre svega za nacin zivota. On je i produkt feudalnog poretka, a oplemenjivanje njegove svesti dolazi pod uticajem Hriscanstva. Sto se tice Martelove reforme, on jeste prvi koji je na zapadu uveo uzengije, i na taj nacin stvorio mnogo efikasniju konjicu, ali sa samim vitestvom to, bar po meni, nema mnogo veze. To je vise neka tehnoloska inovacija, kao uvodjenje baruta u ratnu industriju kasnije
E, hvala na pojasnjenju Very Happy
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeThu Jan 24, 2008 2:47 am

kad se kaze da su "uzengije stvorile viteza", mislim da se misli iskljucivo na njegovu ubojitu moc, a ne na druge aspekte njegovog definisanja. koliko znam, uzengije su davale jak oslonac coveku na konju, pa je zamah njegovog oruzja postajao znatno jaci. tako je stvorena znatno efikasnija konjica. a to da su uzengije mogle postojati u antici - to nisam znao, ali sto da ne. mada nekako i sumnjam, jer uzengije nisu prikazane nigde u antici... to jeste detalj, ali ako su bile siroko koriscene, ne bi bile izostavljene...
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeThu Jan 24, 2008 1:37 pm

Venceslav ::
kad se kaze da su "uzengije stvorile viteza", mislim da se misli iskljucivo na njegovu ubojitu moc, a ne na druge aspekte njegovog definisanja. koliko znam, uzengije su davale jak oslonac coveku na konju, pa je zamah njegovog oruzja postajao znatno jaci. tako je stvorena znatno efikasnija konjica. a to da su uzengije mogle postojati u antici - to nisam znao, ali sto da ne. mada nekako i sumnjam, jer uzengije nisu prikazane nigde u antici... to jeste detalj, ali ako su bile siroko koriscene, ne bi bile izostavljene...
Slazem se s tobom da bi uzengije verovatno bile pretdstavljene u antici da su tad i koriscenje. Ali, koliko se secam knjige uzengije su valjda doneli Huni iz Azije ili tako neko.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeThu Jan 24, 2008 6:49 pm

Marija ::
Venceslav ::
kad se kaze da su "uzengije stvorile viteza", mislim da se misli iskljucivo na njegovu ubojitu moc, a ne na druge aspekte njegovog definisanja. koliko znam, uzengije su davale jak oslonac coveku na konju, pa je zamah njegovog oruzja postajao znatno jaci. tako je stvorena znatno efikasnija konjica. a to da su uzengije mogle postojati u antici - to nisam znao, ali sto da ne. mada nekako i sumnjam, jer uzengije nisu prikazane nigde u antici... to jeste detalj, ali ako su bile siroko koriscene, ne bi bile izostavljene...
Slazem se s tobom da bi uzengije verovatno bile pretdstavljene u antici da su tad i koriscenje. Ali, koliko se secam knjige uzengije su valjda doneli Huni iz Azije ili tako neko.

Jesu, mada postoje teorije da su ih koristili još Skiti i neka druga istočna plemena. U svakom slučaju, one nisu odmah po uvođenju široko primenjene. Još npr. 1066, kada je Viljem Kopile (naknadno nazvani Osvajač) osvajao Englesku, one nisu korišćene u odlučujućoj bici kod Hejstingsa, što se i vidi na vezu iz Buvijea (možda sam pogrešio ime mesta, davno sam to učio), gde ni normanska ni saksonska konjica nema uzengije. Ni konjička statua Karla Velikog sa početka IX veka ne sadrži uzengije, tako da bi trebalo sa oprezom pristupiti davanju generalizovanih zaključaka. Sa druge strane, u XII i XIII veku uzengije su sastavni deo feudalne konjice širom Evrope
Назад на врх Go down
Marija
Витез
Витез
Marija


Број порука : 212
Registration date : 04.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeSun Jan 27, 2008 2:40 pm

Historik ::
Marija ::
Venceslav ::
kad se kaze da su "uzengije stvorile viteza", mislim da se misli iskljucivo na njegovu ubojitu moc, a ne na druge aspekte njegovog definisanja. koliko znam, uzengije su davale jak oslonac coveku na konju, pa je zamah njegovog oruzja postajao znatno jaci. tako je stvorena znatno efikasnija konjica. a to da su uzengije mogle postojati u antici - to nisam znao, ali sto da ne. mada nekako i sumnjam, jer uzengije nisu prikazane nigde u antici... to jeste detalj, ali ako su bile siroko koriscene, ne bi bile izostavljene...
Slazem se s tobom da bi uzengije verovatno bile pretdstavljene u antici da su tad i koriscenje. Ali, koliko se secam knjige uzengije su valjda doneli Huni iz Azije ili tako neko.

Jesu, mada postoje teorije da su ih koristili još Skiti i neka druga istočna plemena. U svakom slučaju, one nisu odmah po uvođenju široko primenjene. Još npr. 1066, kada je Viljem Kopile (naknadno nazvani Osvajač) osvajao Englesku, one nisu korišćene u odlučujućoj bici kod Hejstingsa, što se i vidi na vezu iz Buvijea (možda sam pogrešio ime mesta, davno sam to učio), gde ni normanska ni saksonska konjica nema uzengije. Ni konjička statua Karla Velikog sa početka IX veka ne sadrži uzengije, tako da bi trebalo sa oprezom pristupiti davanju generalizovanih zaključaka. Sa druge strane, u XII i XIII veku uzengije su sastavni deo feudalne konjice širom Evrope
Zanimljivo... hvala Historik Smile
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeMon Jan 28, 2008 2:22 pm

[quote="Historik"][quote="Marija"]
Venceslav ::


što se i vidi na vezu iz Buvijea (možda sam pogrešio ime mesta, davno sam to učio)

Вез из Бајеа Very Happy
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeMon Jan 28, 2008 3:17 pm

[quote="EmpressMaud"][quote="Historik"]
Marija ::
Venceslav ::


što se i vidi na vezu iz Buvijea (možda sam pogrešio ime mesta, davno sam to učio)

Вез из Бајеа Very Happy

Hvala na ispravci, davno je to bilo, zaboravilo se...
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeMon Jan 28, 2008 5:20 pm

[quote="Historik"][quote="EmpressMaud"]
Historik ::
Marija ::
Venceslav ::


što se i vidi na vezu iz Buvijea (možda sam pogrešio ime mesta, davno sam to učio)

Вез из Бајеа Very Happy

Hvala na ispravci, davno je to bilo, zaboravilo se...

Нема на чему и други пут Smile
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 4:06 pm

zanimljiv detalj iz Plutarhove biografije Gaja Graha: "Najvise je uznastojao oko gradnje cesta... druge je kamenove porazmjestio s obje strane ceste u manjim razmacima da jahacima bude lako s njih uzjahivati ne trebajuci stremenodrze..."
hmmm...
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 5:11 pm

Venceslav ::
zanimljiv detalj iz Plutarhove biografije Gaja Graha: "Najvise je uznastojao oko gradnje cesta... druge je kamenove porazmjestio s obje strane ceste u manjim razmacima da jahacima bude lako s njih uzjahivati ne trebajuci stremenodrze..."
hmmm...

Ne misli se tu na uzengije, zato je i prevodilac izbegao da upotrebi taj izraz
Назад на врх Go down
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeSun Feb 24, 2008 4:59 pm

sta su stremenodrze?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitimeSun Feb 24, 2008 8:16 pm

За потпун одговор мислим да би ваљало чути мишљење неког инструктора јахања или узгајивача коња. Колико је мени познато, стременодрже су изгледале налик узенгијама, али им је намена била друкчија. Служиле су само да помогну да се узјаше и сјаше са коња, а за седло су биле причвршћене конопцем или неком тканином. Нису имале улогу коју имају узенгије у управљању коњем.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Uzengije stvorile vitezove Empty
ПорукаНаслов: Re: Uzengije stvorile vitezove   Uzengije stvorile vitezove Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Uzengije stvorile vitezove
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Војска-
Скочи на: