SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!

Go down 
+3
Venceslav
Змај Огњени Вук
EmpressMaud
7 posters
АуторПорука
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeThu May 01, 2008 1:58 am

Као што већ знате пре 700 година је рођен један од српских највећих средњовековних владара, цар Душан (1308-1355). Занима ме да ли је неко чуо за неко обележавање ове годишњице, поготову на Филозoфском факултету у Београду на одсеку за историју? Ја, нажалост, нисам чула да се било где у Србији обележава, али сматрам да би заиста требало.


Последњи пут изменио EmpressMaud дана Tue May 27, 2008 1:47 am. изменио укупно 3 пута.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeThu May 01, 2008 10:28 am

Нисам чуо да је ико помињао прославу, или годишњицу уопште...Стварно би је требало обележавати. По могућству, у Призрену. Cool
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeThu May 01, 2008 3:28 pm

Заиста би требало прославити ову годишњицу. Да се на Факултету можда нешто организује??
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Venceslav
Трговац
Трговац
Venceslav


Број порука : 83
Age : 36
Registration date : 18.01.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeThu May 01, 2008 4:19 pm

nisam znao da se zna tacno njegov datum rodjenja; el zna neko ko o tome pise, kako se zna? (he,glagol "znati" cetiri puta u jednoj recenici Smile)
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeThu May 01, 2008 7:05 pm

Не знам ни ја датум рођења, али пошто је цар Душан рођен 1308. године, имамо још више од пола године да прославимо 700 година од рођења.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 02, 2008 2:02 am

Занимљиво питање. Није ми познато ништа слично. Па, ми ни 200 година ослобођења Београда нисмо честито обележили и прославили, што је велика брука. Једине веће годишњице којих смо се сетили биле су 600 година Косовског боја, 800 година Хиландара и 200 година 1. срп. устанка. Не знам да ли је неко обележио 600 година од када је Београд дошао у српске руке, а да не говоримо о "половичним"годишњицама, типа 150 или 250 година нечега... Баш скоро сам била на месту где је убијен кнез Михаило и то је тако жалосно, дакле, зарасла трава, само нека оградица, нигде спомен плоче или натписа, само је неко кречом написао на огради да је ту убијен кнез... Брука. А да не ширимо сада причу о споменицима, рецимо тај Душан, где он има споменик, сем испред Палате правде и у Дому Народне скупштине? Ко да су то најпогоднија места за споменик таквом владару. Једини поштен споменик смо подигли Црном Ђорђу, кнезу Михаилу и Војводи Вуку. Осталих Срба као да нема...

У сваком случају, срамота би било да се нико на Филозофском не сети и не обележи
макар кроз једну трибину овај догађај. По мени би овакве годишњице морале бити повод за неке веће дискусије, али изгледа да је наше друштво, па и академско, некако редовно оптерећено неким другим проблемима. То је када те историја стиже и престиже. Мада, по мени, оправдања за тупост и индолентност никада нема довољно.

Душане, срећан рођос!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 02, 2008 2:09 am

Шта ћеш, ни 100 година од убиства краља Алескандра и краљице Драге није адекватно обележено. Али заиста не би било уреду да се и ово пропусти због чистог немара и незаинтересованости. Могли бисмо бар ми са историје нешто да организујемо.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 02, 2008 2:17 am

EmpressMaud ::
Шта ћеш, ни 100 година од убиства краља Алескандра и краљице Драге није адекватно обележено.

Био је неки парастос 29. маја (??) 2003. у цркви св. Марка... Нешто ме сећање везује и за Кинотеку, чини ми се да је 11. јуна (тим поводом) била екранизација Шекспировог Цезара у 15ч и да је било много вруће. Ето, неко се ипак сетио.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 02, 2008 2:20 am

Знам да је био парастос, хтедох да идем, ал сам тај дан имала писмени из математике (како неки људи немају обзира). Мислим да је В. ишао. Куд он да не иде тамо где су Обреновићи!?

Али шта радити поводом цара Душана?
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeSun May 04, 2008 5:06 pm

EmpressMaud ::
Као што већ знате пре 700 година је рођен један од српских највећих средњовековних владара, цар Душан (1308-1355). Занима ме да ли је неко чуо за неко обележавање ове годишњице, поготову на Филофском факултету у Београду на одсеку за историју? Ја, нажалост, нисам чула да се било где у Србији обележава, али сматрам да би заиста требало.

Smatram da bi to bilo zaista prigodno,to da se nesto organizuje u to ime ali ja nisam bila ovde neko vreme pa nisam nista ni cula o tome.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 09, 2008 1:32 am

Па, хоћемо ли да покушамо да нешто организујемо?


Последњи изменио EmpressMaud дана Mon May 12, 2008 1:11 am. измењено укупно 1 пута
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 09, 2008 2:58 pm

Pa sad,koliko je to u nasoj moci?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeFri May 09, 2008 5:02 pm

Ако ништа не покушамо да урадимо нећемо ни знати.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeMon May 12, 2008 1:14 am

Колико видим одзив да се нешто уради поводом 700 година рођења цара Душана је невероватно мали, тј. скоро да га и нема! Да ли је заиста могуће да историчари неће ни прстом макнути да нешто ураде???
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Змај Огњени Вук
Трговац
Трговац
Змај Огњени Вук


Male
Број порука : 99
Age : 37
Location : Miklagard
Registration date : 09.02.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeMon May 12, 2008 1:58 am

С обзиром да имамо три колоквијума следеће недеље, па 3-4 испита две недеље после тога, па још 2-3 испита две недеље после тога...Схваташ већ поенту.
Назад на врх Go down
http://www.terranova.dk/viewforum.php?f=77
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeMon May 12, 2008 10:49 am

EmpressMaud ::
Колико видим одзив да се нешто уради поводом 700 година рођења цара Душана је невероватно мали, тј. скоро да га и нема! Да ли је заиста могуће да историчари неће ни прстом макнути да нешто ураде???

А шта си имала у плану? Организовање неког научног скупа, округлог стола, музејску поставку? Ја бих стварно волео да се уради нешто, али мислим да нисмо у могућности да ишта урадимо, јер немамо институционалну подршку
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 13, 2008 12:59 am

Што би требало да значи да бисмо могли да питамо професоре за подршку. Наравно да сами ништа не можемо да урадимо, али уз њихову помоћ ћемо моћи. Иначе нисам ни мислила да се нешто уради у току 2 недеље јер је то немогуће већ нпр у октобру или тако нешто.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Steva
Члан еснафа
Члан еснафа
Steva


Број порука : 24
Age : 53
Registration date : 19.04.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:10 am

По мојим искуствима, нажалост, чини ми се да од тог посла неће бити ништа... No
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:17 am

Никад не реци никад Smile Ако баш ништа не покушамо наравно да ничег неће ни бити. Али ипак смтрам да цару Душану дугујемо бар толико. Зар је Евровизија важнија???
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Steva
Члан еснафа
Члан еснафа
Steva


Број порука : 24
Age : 53
Registration date : 19.04.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 13, 2008 1:24 am

Мрзим Евровизију 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! 394271
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 13, 2008 8:27 pm

EmpressMaud ::
Никад не реци никад Smile Ако баш ништа не покушамо наравно да ничег неће ни бити. Али ипак смтрам да цару Душану дугујемо бар толико. Зар је Евровизија важнија???

S tacke gledista prosecnog stanovnika ove zemlje bitnija je zabava koju mogu da vide na tv-u No ,za drzavu je isplativija zurka na "evropskom" nivou gde treba da prikazemo razvojni put od Srbina pa do kloniranog Europejca s pedigreom zvanim novcanik tako da se u pricu "evropske i moderne" Srbije affraid slabo uklapa proslava o kojoj je rec ali ako budem demantovana i tako nesto se ipak desi-bicu jako srecna ali licno smatram da cak ni sa profesorima sa fakulteta ne mozemo nesto znacajno uciniti jer mi ni oni ne deluju zainteresovano previse No .
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 13, 2008 11:14 pm

Хисторик је у праву када каже да главни проблем лежи у недостатку институционалне подршке. То је управо једна од главних бољки нашег друштва - нефункционалност институција, што је опет повезано са непостојањем интелектуалне елите која би давала смернице, идеје, обликовала и дефинисала национални, културни и образовни идентитет читаве нације. СРАМОТА је, ако се то може довољно исказати само великим словима, што ниједна значајнија образовна институција, а да на спомињемо читав Универзитет, није осетила потребу да изда проглас, саопштење, протест, било шта после проглашења независности Косова и тиме покаже своје неслагање, као нешто најминималниије. И сада се чудимо што се нико у овој држави није сетио годишњнице рођења цара Душана? Ког Душана? Ми никако не можемо да изађемо на крај са националном историјом, не можемо да пронађемо своје место у свим тим догађањима која су нас снашла и да се поставимо у односу на прошла збивања како ваља, јер у основи немамо поштен однос према прошлости, али то је за другу тему. А Душан... давно то беше. Мени ја сасвим јасно да обичан човек који је оптерећен својом егзистенцијом не може себи дозволити луксуз да се нервира око необележавања овакве годишњнице, али би зато ту негде требали да постоје чувари националног памћења, лучоноше, локомотиве... Не вуче друштво напред само привредни и економски напредак, већ и здрава интелектуална елита која зна да покаже пут, а ми је немамо. Људима је постало свеједно и ико не верује да је било какво нелукративно ангажовање вредно труда и смисла. Када се томе дода недостатак националног самопоштовања у времену пољуљаних вредности када је дозвољено пљунути на све и где нема светог, чуђењу нема места.

А да ли би нешто требало предузети? Наравно да да. Уосталом, чему служе студентске организације, парламенти, клубови...? Је л раде они уопште нешто?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 27, 2008 1:46 am

Поштовани форумаши,

Изгледа да је идеја о обележавању 700-годишњице рођења цара Душана уродила плодом, јер ће током јесени (још увек се не зна тачан датум) бити одржан научни скуп на ову тему. Свако ко би желео да учествује тј. да напише рад о појединим аспектима живота цара Душана или пак времена у коме је он живео и то презентује нека ми се јави приватном поруком. Искрено се надам вашем учешћу.

Ваш администратор,

EmpressMaud
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitimeTue May 27, 2008 2:00 am

Мораш да нам даш много више детаља. Не знам да ли је неко од вас икада учествовао на научном скупу или у организовању тако нечега. Ја из мог искуства морам да кажем да је то са организационе тачке гледишта изванредно напоран и компликован посао. Што се тиче учествовања, на правом научном скупу (који би у тој форми био регистрован и код Министарства за науку Владе Републике Србије), ми студенти не би ни могли да учествујемо, јер не верујем да неко од нас сада може да напише расправу из српске медијавистике од 15-20 страна, на основу извора. На таквим скуповима учествују научници (сарадници разних института, професори, доценти, асистенти и остали) и мали број слободних ентузијаста, али из онога што сам имао прилике да видим, такви не прођу добро у дискусији са овим првима. Дакле, више детаља, ко организује, који је ниво у питању, да ли ће улествовати неко од ауторитета из те области и сл, па да знамо на чему смо! Успут, лепо је што ће нешто ипак бити организовано, ипак Душан није дугме...
Назад на врх Go down
Sponsored content





700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Empty
ПорукаНаслов: Re: 700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!   700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ! Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
700 година од рођења цара Душана - ПРИЈАВЉИВАЊЕ!
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Уопштено :: Обавештења-
Скочи на: