SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Антикварнице и пристојне књижаре

Go down 
5 posters
АуторПорука
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeSun Mar 02, 2008 11:45 am

Тема о влашкој магији ме подсети... да не би било лоше да саберемо знања, поготову у данашње време када се књижаре полако, али сигурно, посрамљене и понижене повлаче из ужег центра града уступајући место новим херојима - страним банкама, парфимеријама и разним брендовима одевних предмета... Последњи тужни пример је некадашња Нолитова књижара на Теразијама која је, барем се мени тако причинило, готово наједном нетрагом нестала. Једине књижаре које опстају и метастазирају су разни Платои&Мамути&АјПиЕсови у којима се може наћи књига врло ограниченог квалитета, са све машницом најбоља у 2007., добитник Те&Те награде, препоручује Тај&Тај (ко?!) и тако у бескрај глупости.

Дакле, мој прилог:

Две антикварнице у Бранковој, лева страна када кренете од Зеленог венца ка мосту, на размаку од по 20 метара.

Књижара на Обилићевом венцу, степенице између монтажне гараже и тржног центра, метална ишарана врата, улаз иза степеништа.

Антикварница преко пута Битеф театра, улица лево од театра, гледано од Бајлонијеве пијаце.

Антикварница у Ломиној, десна страна улице када идете од Балканске.

Сутерен Геце Кона, Кнез Михаилова.

Сетићу се још.
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeSun Mar 02, 2008 12:53 pm

Да, књижаре полако нестају, тј. повлаче се из центра града.

Што се антикварница тиче, то могу да разумем, јер су нпр. оне две у Бранковој улици баснословно скупе, те ми се неколико пута догодило да видим половну књигу по цени већој од цене нове књиге, које још има у продаји. А да не помињем то што кад понудите нешто на откуп, они обично сматрају да то вреди 100-200 динара. Тако да ми није превише жао што антикварнице пропадају, јер их изгледа воде похлепни људи.

Од репрезентативних књижара у Београду, које садрже историографску литературу, треба истаћи Војну књижару (књижару Војне књиге или Војно-техничког института, заборавио сам већ), на Студентском тргу, преко пута Платоа. Ту је комплетна литература за националну историју, а поред ње и мноштво војних издања, издања извора, речници, макете и сл. Наравно, ту је књижара САНУ, опет у кругу од 50м од нашег факултета, са свим репрезентативним домаћим издањима, и издањима домаће периодике (то је једно од ретких места где се могу купити научни часописи). На отпр. истој раздаљини налази се и књижара "Александар Белић", поред Коларца и Филолошког факултета, тамо често има добрих издања. У Кнез Михајловој улици још постоје и књижаре Дерета и Народна књига (која у подруму има велики антикваријат, али са мало квалитетних издања).

Напомена: књиге издавачких кућа Клио и Утопија најбоље је куповати код самих издавача, јер се добија велики попуст, и чланска карта клуба читалаца, која доноси даље попусте.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeSun Mar 02, 2008 3:20 pm

Па Клио баш и не даје мнооого велики попуст, ако ћемо право. Али све зависи колико им кошта књига. А Утопија и у продаји има прилично јефтине књиге, а притом добре, мада све сам већ покуповала, па сад чекам да издају нешто ново, а до тад ћу морати да одрешим кесу, хехе Very Happy Али ја се и даље залажем за масовну и мегаломанску куповину на сајмовима књига, јер су ем јефтиније, ем су скоро сви издавачи на једном месту. Дивота Божја!
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 3:54 am

Добрих си се књижара сетио... Та војна књижара код факса је заиста екстра. Мислим да је то Војноиздавачки завод, ако се не варам, и ту заиста може наћи доста квалитетних књига, а има и занимљивих постера, као што је рецимо Краљевски дом Карађорђевића. Smile У принципу, и у књижари Пеђе Марковића (Бео излог) могу се наћи неке ређе и старије књиге, али је фора што су оне измешане са новим, па човек мора мало да се помучи.

За антикварнице си донекле у праву. Имају заиста неке болесно скупе књиге, али опет специјалним техникама пробирања можеш наћи и неке занимљиве књиге по врло пристојним ценама. Код антикварница је фора у томе што имају веома различите цене за разне књиге, тако да одступања могу бити велика, док када уђеш у обичну књижару знаш да неке велике разлике у ценама не могу бити између књига сличних класа. Ја сам рецимо у једној од те две књижаре у Бранковој нашла Клаузевица за 300 динара што је више него пристојна цена, сложићеш се!

Занимљива књижара за нас историчаре је и књижара "Никола Пашић", мада колико год да имају добрих књига, толико имају и "сумњивих" наслова, те треба бити обазрив. Ја ту најчешће узимам репринт издања везана за националну историју и она су врло квалитетна и повољна.
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 5:37 pm

DVERI!ispod faksa su i ima sta da se nadje i dostupne su cene.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 6:33 pm

Хм, како за коју књигу. Нпр. Брант ти је коштао 2500 динара!!! Мало га претераше...
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 8:13 pm

Ја кад сам био последњих пет пута није имало ништа да се нађе, али добро сад, можда нисам имао среће...
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 2:31 am

Где су Двери?
Назад на врх Go down
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 2:37 am

У улици Ђуре Јакшића кад се пође од Рајфајзена према Факултету. Ко има јаке живце и још јачи стомак, може да проба. "Књижара" је у бившем подруму који се не ветри и где је ваздих страховито устајао. Томе доприносе и муштерије - купци и продавци, љута сиротиња која продаје једину имовину.

Пуно среће!
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 2:53 am

Да, да, захваљујући прецизном опису схватила сам да сам тамо била већ, само нисам знала да се тако зове. То је оно место претрпано књигама где можеш да сам ровиш колико хоћеш под условом да ниси алергичан на прашину и сл.? Занимљиво место, мада како неко рече, сећам се да нису били нешто јефтини, иако верујем да се као и увек може нешто наћи и пробрати за пристојне новце.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeTue Mar 04, 2008 1:08 pm

У "Дверима" све зависи коју књигу купујеш. Некад умеју да буду заиста јефтини, а некад... Али није баш толико страшно кад се уђе, или сам ја можда навикла на столетне књиге, шта знам.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Defunctus
Нижи племић
Нижи племић
Defunctus


Број порука : 322
Age : 64
Registration date : 17.01.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:18 am

'Тео сам д'умрем у дотичној јазбини.... што од смрада, што од гласног препотентног разговора власника и његових пацијената. Газда је само набацао књиге једну преко друге, без реда и икаквог смисла, као да је истоварио дрва. "Купац" има задатак да уз ризик по живот и здравље рови по прљавштини и прашини, без икакве наде да ће наћи нешто иоле занимљиво. Када би на крају нешто и напипао, испоставило би се да и власник има сазнања о вредности књиге чија цена онда скаче до Престола Божијег и натраг. Нема могућности за левантинско цењкање - узми или остави... књигу... здравље ћеш сигурно да оставиш.
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:30 am

За такве случајеве постоје гас маска и рукавице. Са "Дверима" је заиста проблем што се "проветравају" само кроз она вратанца кроз која, опет, улазе издувни гасови и томе слично, а књиге су им заиста без реда и закона разбацане на све стране па без првобитног консултовања продавца о књизи коју желите да купите можете да ту копате летњи дан до подне. А књиге ко књиге... што су старије имају чуднији мирис, али ја сам навикла на то па ми не смета.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:05 pm

Већина антикварница се налази у сличним условима, мада су Двери заиста посебно живописне. Често су то у питању подруми у које ваздух улази само кроз врата, али не треба бити престрог, јер у тим радњама, уз све њихове мане, човек ипак може наћи нешто смислено за разлику од огромних продавница готово стерилно чистих са неонским светлима и предусретљивим продавцима у којима царује њ.к.в. глупост&притупост у свом најлепшњем изадњу. Е, сад, да треба вакцинација пре одласка у неке од горепоменутих и препоручених, треба. Laughing

Никако не би требало заборавити уличне продавце, поготову оне код Вука, где се опет ту&тамо може наћи нешто корисно.

А за све оне који немају довољо времена да претражују антикварнице или им то из било ког разлога тешко пада, препоручујем одлазак у Ломину, јер тамо је, наиме, одрађен електронски каталог издања која поменута антик. поседује, те исти љубазним&финим захтевом можете добити на свој мејл и од куће претраживати шта вас занима што је више него практично, сложићете се. Very Happy
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 12:54 pm

Улични продавци исто умеју добрано да претерају са ценама, мада има и оних који продају сабрана дела Иве Андрића за 100 динара по књизи...

П.С. ај ти мени проследи тај каталог на мејл, можда има нешто интересантно и за мене Embarassed
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 1:21 pm

И мене би интересовао тај каталог...
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeWed Mar 05, 2008 9:23 pm

Пошаљите ми мејлове на пп... Каталог је од маја прошле године, ал' колко за који дан набавићу апдејтовану верзију.
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeMon Apr 14, 2008 1:56 am

У ПЛАТОу имате невероватан попуст на који ме латентни алтруизам тера да вам скренем пажњу. Наиме, за 1500,00 динара можете купити Речник симбола, Историју религије и Енциклопедију митова и митологије, што би вас у редовном стању ствари коштало око 8500,00. А цака је у куповини још 5 књига из каталога са понуђених 50 и то са попустом од 20%, али да се пробрати уз мало труда, што вас дође између додатних 1500 и 2000 динара, у зависности од књига. Ако купите одмах добијате и додатни попуст од 10%. Немам проценат, само ми се чини као врло ОК и фер понуда када сам се пресабрала! lol!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeMon Apr 14, 2008 10:42 am

Чек, нисам ово баш најбоље разумео...У Платоу је попуст, то сам скапирао, а ово остало не баш. Ове три књиге које си навела коштају по 1500 на попусту, али само ако купиш још 5 из неког каталога? Јел сам схавтио како треба, или ми је нешто промакло?
Назад на врх Go down
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeTue Apr 15, 2008 1:52 am

Све три књиге добијеш за хиљаду и по, дакле није по хиљаду и по свака. Плус мораш да купиш 5 од понуђених 50 књига из каталога, при чему је распон цена од 300 до 500 динара за сваку књигу. Мене је све изашло око 3200, јер на кеш добијеш додатни попуст. У том каталогу имаш и нешто из филозофије, психологије, али у главном популарну литературу. Да се пробрати, поготову ако имаш доста фенси пријатеља којима је ускоро рођендан! lol! Две муве једним ударцем!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeTue Apr 15, 2008 1:00 pm

Тај рад...Пуно хвала на информацији, мораћу ових дана до Платоа, треба то искористити!
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeSun Apr 20, 2008 2:24 am

Да, већ сам негде рекла да сам видела неке књиге на попусту. Али још увек жалим што нисам на прошлогодишњем сајму купила ''Историју ружноће'' за 3000 дин. као ни Тому Аквинског исто за 3000 дин, а тек што нисам купила једну књигу за 400 дин! Шта ћу, нисам добар бизнисмен. Wink
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Arbus_Di
Велики инквизитор
Велики инквизитор
Arbus_Di


Female
Број порука : 297
Age : 41
Location : 1000 км с-з од Цариграда
Registration date : 05.02.2008

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeThu Apr 24, 2008 12:48 am

Мислим да сам данас видела Историју ружноће за 3 600. То би требало да је повољно?
Назад на врх Go down
EmpressMaud
Велики инквизитор
Велики инквизитор
EmpressMaud


Female
Број порука : 761
Age : 36
Location : Београд
Registration date : 27.11.2007

Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitimeThu Apr 24, 2008 12:51 am

У односу на 5000... јесте.
Назад на врх Go down
http://monumenta-aeterna.forumotion.net
Sponsored content





Антикварнице и пристојне књижаре Empty
ПорукаНаслов: Re: Антикварнице и пристојне књижаре   Антикварнице и пристојне књижаре Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Антикварнице и пристојне књижаре
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Off-topics :: Off-topics-
Скочи на: