SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Srednjovekovne opsade

Go down 
4 posters
АуторПорука
vojvoda
Трговац
Трговац



Број порука : 80
Age : 36
Registration date : 06.02.2008

Srednjovekovne opsade Empty
ПорукаНаслов: Srednjovekovne opsade   Srednjovekovne opsade Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 8:30 pm

O ovom vaznom elementu srednjovekovnog ratovanja jos uvek nemamo temu. Prvo interesuje me koju biste literaturu preporu;ili o ovoj temi? Very Happy
Назад на врх Go down
Ashimar
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа



Број порука : 46
Age : 36
Registration date : 10.02.2008

Srednjovekovne opsade Empty
ПорукаНаслов: Re: Srednjovekovne opsade   Srednjovekovne opsade Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 2:58 am

Uf to i mene zanima!! Ja mogu samo da preporuchim epsku fantastiku, al mi istorichari moramo da se uzdamo u izvore, a ne mashtu...

Mada, i tu ima poprilichno fantastichnih detalja, koji su vrlo verovatno samo copy/paste neke poznate opsade Smile
Назад на врх Go down
Ilmatar
Инквизитор
Инквизитор
Ilmatar


Female
Број порука : 433
Age : 37
Location : Mokra Gora ili BG
Registration date : 27.11.2007

Srednjovekovne opsade Empty
ПорукаНаслов: Re: Srednjovekovne opsade   Srednjovekovne opsade Icon_minitimeMon Feb 11, 2008 7:05 pm

Ja stvarno ne znam ali mogu da se slozim sa Ashimirom da se lepih stvari moze naci u knjigama epske fantastike.
Назад на врх Go down
Владимир Мономах
Велики мајстор еснафа
Велики мајстор еснафа
Владимир Мономах


Male
Број порука : 55
Age : 39
Registration date : 09.12.2007

Srednjovekovne opsade Empty
ПорукаНаслов: Re: Srednjovekovne opsade   Srednjovekovne opsade Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 5:31 am

Код нас још нема ништа озбиљније објављено на ту тему,али свима препоручујем да прочитају књигу "Дубровачко оружје у 14. веку" од Ђурђице Петровић,требало би да је још има у Војном музеју,мислим да кошта око 500 динара.Ту се спомињу и опсадне справе које су биле познате у Дубровнику а самим тим и код нас.Ипак,изгледа да код нас нису много коришћене још од словенско-аварских напада на Византију.Утврђења у Србији су до друге половине 14. века углавном мала и налазе се на неприступачном терену,чак су и владарски дворови неутврђени (у случају опасности владари би се склонили у неко утврђење) јер смо се тукли углавном са Византијом и Бугарима,што би мој професор реко - братски ратови,који су се углавном решавали у биткама на отвореном.Мећутим,од друге половине 14. века,због Турака почињу да се дижу градови у правом смислу те речи - велике утврђене површине где постоји и цивилно насеље,као и мали град у коме живи владар и где је смештен гарнизон,као што су Крушевац,Ново Брдо,Београд итд.Приликом турских освајања тих градова сигурно су коришћене и опсадне справе,али још нигде нисам нашао неке податке о томе.
Назад на врх Go down
http://vladimir.monomah@gmail.com
Sponsored content





Srednjovekovne opsade Empty
ПорукаНаслов: Re: Srednjovekovne opsade   Srednjovekovne opsade Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Srednjovekovne opsade
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Војска-
Скочи на: