SCRIPTORIUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SCRIPTORIUM

За све љубитеље средњег века. Научите нешто ново, проширите своја знања, забавите се.
 
HomeПорталGalleryТражиLatest imagesРегиструј сеПриступи

 

 Kmet

Go down 
3 posters
АуторПорука
gospodin prirodni
Занатлија
Занатлија
gospodin prirodni


Број порука : 10
Age : 43
Registration date : 02.02.2008

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Kmet   Kmet Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 1:31 am

Odnos kmet-feudalac u poznom SV?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 2:35 am

У принципу, односи између кметова и њихових господара нису се много мењали током читавог феудализма, што укључује и позни средњи век. Неку приметну разлику унео је развитак градова, и могућност да бекством у град, и одређеним периодом проведеним у њему (најчешће годину дана) кмет постане слободан човек. Такође, треба истаћи да су односи између кметова и феудалаца били прилично различити од земље до земље, мада се јасно уочава да су готово свугде кметови имали одређену натуралну или финансијску обавезу према господару, а поред ње и радну обавезу. Степенизација односа се може најбоље посматрати на примеру правне јурисдикције феудалца над кметовима, као и количини регалних права која су била пренешена на феудалца (што је зависило од централног законодавства земље).Уколико те занима неки аспект посебно, могу да пробам да ти дам прецизнији одгвор...
Назад на врх Go down
gospodin prirodni
Занатлија
Занатлија
gospodin prirodni


Број порука : 10
Age : 43
Registration date : 02.02.2008

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 5:37 pm

Regalna prava i svest kmetova o svom polozaju u drustvu?Ako bi mogao da mi pojasnis pisane ugovore izmedju kmetova i feudalca? pojam ''urbara''?
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 6:05 pm

gospodin prirodni ::
Regalna prava i svest kmetova o svom polozaju u drustvu?Ako bi mogao da mi pojasnis pisane ugovore izmedju kmetova i feudalca? pojam ''urbara''?

Па, могу да покушам...Под регалним правима се подразумевају одређене привилегије које је владајућа класа имала. Оне су првобитно припадале краљу (одатле и назив регална), али су развојем феудализма нека од њих прешла на властелу. Постоји читав низ таквих права, али илустрације ради, то су права на суђење кметовима, лов и риболов, убирање такса од вашара, одређена права везана за цркву, итд. Свест кметова о свом положају: мислим да о томе може само да се нагађа. Наиме, све историјске изворе из овог периода (нама познате) написали су људи који су припадали вишим слојевима, тако да изворно мишљење кметова не знамо. Они су били неписмени, и вероватно превише заузети да би писали све када би то и умели. Ипак, може се дати одређена претпоставка да су се они релативно мирили са својим стањем, јер се сматрало да је то тако праведно, и по Божијој вољи. Тек у позном средњем веку они су почели да се буне, а и то тек у случајевима претераног опорезивања и израбљивања. Њихова свакодневница сводила се на рад, породични живот и религијске моменте. Што се тиче писмених уговора између властеле и кметова, мени то није познато. Можда су постојали, али ја за то нисам чуо. Постојале су земљишне књиге и повеље, где су записиване обавезе сељака, али мислим да кметови нису имали значајнијег утицаја на те документе. Предлажем да сачекамо мишљење проф. Антоновића по овом питању. Урбари су термин који се углавном везује за рани нови век, а у вези са Србима то су аустријски урбари Марије Терезије и цара Карла. У урбарима су пописивана сва имања, са свом покретном и непокретном имовином и становништвом. На основу њих се прописивала годишња обавеза, која се давала у натури или готовом новцу. Записивање су вршиле комисије, како би се избегле злоупотребе. Урбар је иначе назив који се углавном везује за Аустрију и Немачку, а да се приметити да је по својој садржини и намени Књига страшног суда, начињена за време владавине Виљема Освајача и његових потомака у Енглеској, прилично слична урбарима. Једна од основних намена урбара била је да тачним прописивањем висине обавеза заштити сељаке од злоупотреба феудалаца.
Назад на врх Go down
gospodin prirodni
Занатлија
Занатлија
gospodin prirodni


Број порука : 10
Age : 43
Registration date : 02.02.2008

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 9:13 pm

Historice Very Happy svaka cast na znanju!!!Blagodarim..Sada mi je mnogo toga jasnije!
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 1:09 am

Увек рад да помогнем, уколико могу...
Назад на врх Go down
kmet_DAMJAN
Слободан сељак
Слободан сељак
kmet_DAMJAN


Male
Број порука : 9
Age : 40
Location : SKOPJE
Registration date : 29.02.2008

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 8:15 pm

pozrav bracoo imaa jedno pitanjee sta jos odavno me mucii t.e. imeno rec je bass o kmetove moj cukunn cukun deda:) je bio kmet ali kod nas to je jedan vid vladarr a nee rob mislimm od gde jedan isti poim ima dva suprotni znacaja,recimo kmet u bugarskoj jos znaci gradonacalnik sto i bila funkcija moih dedova na skopskoj crnoj gorii ali od druge sranee i ovo sa kmetovi koi pretstavjaju ljudi koi nemajuu svoju zemju me strasno buni jel to i nije bilo slucaj sa moih predaka koi su bili jedni od naj imasniji u skopskom regionu, oprostite zbok slab srpski na koj ja govorim ali iskreno se nadam da cete izvucit poentu mg pitanja pa ako umete i nekako da mi resite tu dilemu jel su kmetovi vladari il su roobovi Shocked
Назад на врх Go down
Historik
Инквизитор
Инквизитор
Historik


Број порука : 345
Registration date : 23.12.2007

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 8:53 pm

kmet_DAMJAN ::
pozrav bracoo imaa jedno pitanjee sta jos odavno me mucii t.e. imeno rec je bass o kmetove moj cukunn cukun deda:) je bio kmet ali kod nas to je jedan vid vladarr a nee rob mislimm od gde jedan isti poim ima dva suprotni znacaja,recimo kmet u bugarskoj jos znaci gradonacalnik sto i bila funkcija moih dedova na skopskoj crnoj gorii ali od druge sranee i ovo sa kmetovi koi pretstavjaju ljudi koi nemajuu svoju zemju me strasno buni jel to i nije bilo slucaj sa moih predaka koi su bili jedni od naj imasniji u skopskom regionu, oprostite zbok slab srpski na koj ja govorim ali iskreno se nadam da cete izvucit poentu mg pitanja pa ako umete i nekako da mi resite tu dilemu jel su kmetovi vladari il su roobovi Shocked

Кмет у оном смислу у коме је био твој предак је нека врста старешине села, у османском систему локалне самоуправе. У средњем веку кмет је био зависни сељак, а у време Турака нека врста сеоског кнеза, који је служио као посредник између спахије или владара и сељака, вршио је попис сељака и имања и сакупљао порез
Назад на врх Go down
kmet_DAMJAN
Слободан сељак
Слободан сељак
kmet_DAMJAN


Male
Број порука : 9
Age : 40
Location : SKOPJE
Registration date : 29.02.2008

Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitimeFri Feb 29, 2008 10:59 pm

hvala brate vidiss i edno i drugo ko funkcije mi su poznate heheheeee samo sam zaboravio na vramenske distanci hehehee... ali ipak je loso sta imaju isto ime svarno mi je tesko kad pretrazujem po netuu i mi iskoce rezultate i za jedno i za drugoo mada za kmetovi za koi se ovde pricaa ima ih se do 2 svtcki rat sta znaci da u taj slucaj su egzistirali paralelnoo kako poimi sta znacii da pak i nije mi bas jasnoo heheheeeeeee a taman sam popmislio da sam resio problem a mozda je stvar u tome sta se balkan ne razvijaoo ravnomernoo sta znaci dok su reformi u agraru i ostale grane izvrseni u srbiji jos nisuu bili u makedonii pa to moze i da objasni ovu situacijuu mislim uzimam cisto ko primer Smile
Назад на врх Go down
Sponsored content





Kmet Empty
ПорукаНаслов: Re: Kmet   Kmet Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Kmet
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
SCRIPTORIUM :: Средњи век :: Друштво-
Скочи на: